Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 1- 2 cm iç kısmında küçük dudaklara bağlı mukoza yapısındaki bir kıvrımdır. Kızlık zarı içinden çok ince damar ve sinirler geçer. Latince adı HYMEN’dir. Hymen Yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen isimdir. Eski Yunan’ da ilk gece evlilik tanrısına adandığı için bu isim verilmiştir. Tarih boyunca bir çok toplumda kızlık zarı saflığın ve el değmemişliğin simgesi olarak görülmüştür. Günümüzde de halen ülkemiz dahil bir çok yerde kızlık zarı toplumsal önemini korumaktadır.

Fizyolojik olarak kızlık zarının işlevi tam olarak bilinmemektedir. Ergenlik öncesi dönemde daha sert bir yapıya sahip olması nedeniyle enfeksiyonların vajinaya geçişine engel olduğu sanılmaktadır. Yine de kızlık zarının fonksiyonunu fizyolojik değil sosyolojik kabul etmek çok daha mantıklıdır.

Kızlık zarının görevi nedir?

Kızlık zarı bir organ değildir ve vücut fonksiyonu olarak bir işlevi bulunmamaktadır.
Bebeklik döneminden başlayıp (anne karnında 7-12. haftalar arasında oluşur) 11-12 yaşına kadar vajina içerisine mikropların girmesini önlemektedir. Erkek bebekte genital duvarlar birleşerek testisin içerisinde bulunan deriyi oluştururken, kız bebekte ise genital duvarlar ayrılarak dış dudakları ve iç dudakları oluşturur. Küçük kız çocuklarında içeriye değişik cisimler sokarak oluşabilecek enfeksiyonlara engel olması işlevini görmektedir. Çünkü bu dönemde oluşacak enfeksiyonların rahim ve tüpler kanalı ile batına doğru çıkması erişkine göre çok daha kolaydır. Bu nedenle kızlık zarı kadının genital bölgesini dış etkenlere karşı koruyan bir engeldir ve bu amaçla yaratılmıştır.

Kızlık zarının yapısı nasıldır?

Kızlık zarı mukoza yapısındadır. Çocukluk çağında daha sert olmakla birlikte ergenlik dönemiyle birlikte östrojen hormonu salınımının artması ile esneklik kazanır. Kızlık zarının ortasında adet dönemlerinde kanın ve vajina akıntılarının dışarı çıkması için bir delik bulunur. Çok nadir durumlarda kızlık zarı bulunmaz ve ergenlik çağından itibaren adet kanı vajina içinde birikerek zamanla şiddetlenen kasık ağrılarına yol açar. Bu tip hastalarda cerrahi müdahale ile zar açılarak kanın dışarı akışı sağlanır.

Genellikle kızlık zarı ortasındaki deliğin şekline ve yapısına göre isimlendirilir. Şekli, esnekliği her kadında farklıdır. Bazı kadınlarda mikroperfore dediğimiz ufak bir delik şeklindeyken bir kısmında da yok denecek kadar ince bir çizgi halinde görülebilir.

Kızlık zarı hangi durumlarda hasar görür ?

Bazı şehir efsanelerinde söylendiği gibi bisiklete binmek, jimnastik yapmak, yüksekten düşmek gibi durumlarda kızlık zarı zarar görmez. Çünkü vajina girişinden 2 cm içeride bir yapıdır ve buraya ancak penetrasyon dediğimiz vajinaya doğu bir cismin ilerletilmesi yoluyla ulaşılabilir. Bu nedenle vajinaya parmak sokulması ya da vajina içine yabancı cisim sokularak mastürbasyon yapılması gibi durumlarda kızlık zarı hasar görebilir. Yüzeyel temaslar, klitorise masaj yaparak ya da düz bir yüzeye sürtünerek mastürbasyon yapılması kızlık zarına zarar vermez.

Kızlık zarı açıldığında kanama olur mu?

Cinsel birleşmeden sonra kanama olup olmaması kızlık zarının şekline ve yapısına bağlıdır. Farklı yapısal özelliklerinden dolayı kızlık zarı yırtılmayıp esneyebilir ve esneyerek açılabilir. Esneyerek açılma durumlarında herhangi bir kanama olmaz. İyi bir ön sevişmenin yaşandığı kadının yeterli ıslandığı cinsel birleşmelerde kızlık zarınınesneyerek açılması ve hiç kanama olmaması son derece normaldir. Bir çok çift böyle bir durumda soluğu kadın doğum uzmanlarının yanında almakta ve bekaret kontrolü talep etmektedir. Yapılacak muayene ile bu durum çok rahat belirlenebilir.

Kızlık zarının ne zaman açıldığı anlaşılır mı?

Kızlık zarının hasar görmesinden sonra 1 hafta içerisinde iyileşme başlar ve sonrasında değişiklik olmaz. 1 haftadan sonra hasarın ne zaman olduğu anlaşılamaz.

Kızlık zarı dikimi ilişkiye girilen kişi tarafından anlaşılır mı?

Kızlık zarı dikimi için 2 yöntem uygulanmaktadır. Kalıcı olan kızlık zarı dikimlerimde en erken işlemden bir ay sonra ilişki gerçekleşmelidir. Bu süre zarfında da iyileşme tamamlanmış olacağı için, ilişki sırasında kızlık zarı dikimi işlemi yapıldığı anlaşılamaz. Geçici kızlık zarı dikimi ilişkiden birkaç gün önce yapıldığı için çık çok ince dikiş materyalleri kullanılır. Bu dikişler vajina içinde görünmeyecek şekilde saklanacağı için bu işlem sonrasındaki ilişkide de dikişler farkedilmez.

Kızlık zarı dikimi sonrası girilen ilişkide vajinada genişlik hissedilir mi?

Kızlık zarı dikimi yapıldığında sadece adet kanamasının olacağı kadar bir açıklık bırakılıp gerisi tamamen kapatılır. Özellikle flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi sırasında vajina girişi daraltıldığı için herhangi bir genişlik hissedilmez. Buna bağlı olarakta birlikte olduğunuz kişi bunu anlamayacaktır.

Kişi kendi kızlık zarını kontrol edebilir mi?

Kişi kendi kızlık zarını kontrol edemez. Muayene esnasında doktorlar uygun bir teknik kullanarak, kızlık zarına zarar vermeyecek şekilde kontrol yapmaktadır. O nedenle kendi kızlık zarınızı görmeye çalışırken zarar verme olasılığınız yüksektir.

Mastürbasyon sırasında kızlık zarı bozulabilir mi?

Sadece klitoris üzerine masaj yaparak ve ya genital bölgeyi yumuşak bir cisme sürerek yapılan mastürbasyonda kızlık zarı yırtılmaz. Fakat parmak veya başka bir cisim vajina içine sokulursa kızlık zarı bozulabilir. Yine kızlık zarının olduğu bölgeye şiddetli basınç uygulanması da kızlık zarına zarar verebilir.

Kızlık zarı esnek olanlar kızlık zarı dikimi yaptırabilir mi?

Kızlık zarı cinsel ilişkiye müsait yani esnek yapıda olanlar, ilk ilişkiye girdiklerinde kanama olmayabilir. Çünkü esnek yapıda olan kızlık zarlarında, zar çok incedir ve ilk ilişkide esneyerek açılır. Kanama olmaması açılma olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle bu tip zarlarda da açılan bölgeye operasyon uygulanabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası alaturka (çömelmeli) tuvalet kullanılabilir mi?

Kızlık zarı dikim işleminde, işlemin yapıldığı klinik ve koşulları kadar sonrası da çok önemlidir. Dikim sonrası vajinal bölgeyi kasacak, zorlayacak hareketler yapılmaması gerekir. Alaturka tuvaletlerde çömelerek tuvaletinizi yapmanız dikişlerde ve zorlanmaya sebep olur. Bu nedenle işlem sonrası kesinlikle alaturka tuvaletlerin kullanılmaması gerekir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kızlık zarı dikimi sonrasında duş alınmasının hiçbir sakıncası yoktur. Ancak çömelmek ya da oturarak banyo yapmak yasaktır.

Kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra doktorunuz kontrolde izin verene kadar havuza veya denize girilmemesi gerekir.

Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında ortak kullanılan tuvaletlerin kullanılmaması enfeksiyon oluşmaması için çok önemlidir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında alaturka (çömelmeli) tuvalet değil mutlaka alafranga tuvalet kullanılmalıdır.

Kızlık zarı dikimi işleminden sonra özellikle ilk 1 hafta boyunca, skinny ya da strech kot pantolonlar gibi dar kıyafetler giyilmemelidir. Tanga ya da string yerine geniş kesim pamuklu iç çamaşırlarının tercih edilmesi de önemlidir.

Kızlık zarı dikimi işleminden sonra özellikle ilk 2 hafta günde 2 kez mutlaka pansuman yapılmalıdır. Ayrıca işlemi yapan doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanmanız da iyileşme için önemlidir.

Kızlık zarı dikimi işleminden sonra seyahat etmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ancak uzun süre oturmak vajinal bölgeyi nemlendirebilir. Seyahat durumunda dikişlerin nemli kalmamasına ve temizliğine dikkat edilmelidir.

Kızlık zarı dikiminin kalıcı ya da geçici olmasına göre dikkatli olunması gereken süreler değişir. Kalıcı kızlık zarı dikiminin iyileşmesi 1 ay sürmektedir. İyileşme süreci tamamlanmadan tekrar birliktelik yaşanması önerilmez. Geçici kızlık zarı dikiminde de düğünden 3-5 gün önce işlem yapılmalıdır. Bu süre zarfında doktorunuzun önerilerine dikkat etmezseniz, ilk gece kanaması konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi işleminden sonra kesinlikle dikişlerinizi dokunarak ya da bacaklarınızı ayırıp bakmaya çalışarak kontrol etmeye çalışmayın. Dikişlerinizi kontrol etmeye çalıştığınızda bacaklarınızı açtığınız için kasılma ve gerilmeye neden olursunuz ve dikişleriniz zarar görür. Bu durumda da iyileşme tamamlanamaz ve birliktelikte kanamanız olmaz.

Kızlık zarı dikimi işlemi sonrasında yürüyüşünüzde herhangi bir değişikliğe gerek yoktur. İşlem yapıldığı dışarıdan belli olmayacaktır.

Kızlık zarı dikimi işleminden sonra kanlı akıntı ya da bazen kanama görülebilir ancak bu durum önemli olmayıp, iyileşme süresince görülebilmektedir. Pansumanlarınıza dikkat etmeniz bu dönemde önemlidir.

Kızlık zarı dikimi işlemi sonrası ata binmek, bisiklete veya motorsiklete binmek, bacakları çok aşırı derecede yanlara açmayı gerektirecek hareketler ve sporlar yapılmamalıdır.

Geçici kızlık zarı dikiminde de kalıcı kızlık zarı dikiminde de dikişler kendiliğinden erimektedir. Bu nedenle dikişlerin alınması gerekmez.

Kızlık zarı dikimi işlemi yapıldıktan sonra mutlaka kanama olacaktır. Ancak buna rağmen sonrasındaki ilk birlikte dikkat etmeniz gerekenleri mutlaka doktorunuza sorunuz.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi son derece kolay, ağrısız, acısız bir muayenedir. Uzman bir hekim tarafından sadece birkaç dakikada gerçekleştirilebilir. Kızlık zarı muayenesinde normal jinekolojik muayenede kullandığımız spekulum denen alet kesinlikle kullanılmaz. Jinekolojik pozisyonda, büyük dudakları tutup hafifçe esneterek aradaki açıklıktan sadece bakarak kızlık zarının yapısı anlaşılabilir.

Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden kapanır mı?

Yırtılan kızlık zarı kendiliğinden iyileşmez. 4-5 günde yırtılan bölge epitelyum ile kaplanıp yırtık olarak kalmaya devam eder. Kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi-kapanması veya bir krem sürülerek kapanıp, tamir olması mümkün değildir.

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınabilir mi?

Genital bölgeye boşalma olursa kızlık zarı bozulmadan hamilelik olabilir. Kızlık zarı tamamen kapalı değildir. Ortasında bulunan delikten meni yada semen geçişi olabilir. Spermlerin hareketli olması nedeniyle, mukozada hareket edip kızlık zarını geçerse yumurtayı dölleyebilir ve gebelik oluşabilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Yapılabilir Mi?

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılması kızlık zarının yapısına (esnekliğine ve genişliğine) bağlıdır. Oluşan gebeliklerde ince ve küçük aletlerle kürtaj yapılabilir. Tüm hassasiyete rağmen kızlık zarının bozulabileceği göz önüne alınmalıdır.

Kızlık zarı onarımı yapılabilir mi?

Kızlık zarı dikme işlemine himenoplasti denir. Kızlık zarı uzman bir jinekolog tarafından tamamen onarılabilmektedir. Burada işlemin zorluğu yırtığın oluşma zamanına, ilişki sıklığına ve vajinanın yapısına göre değişmektedir. Bu tamir işleminde esas amaç kızlık zarının eski anatomik yapısına kavuşturmak ve ilişki ile tekrar yırtılarak kanama olmasını sağlamaktır. Kızlık zarının durumu ne olursa olsun tecrübeli bir cerrahın elinde işlemden sonraki ilk ilişkide kanama mutlaka sağlanır.

Hangi sebeplerle kızlık zarı onarımı yapılır?

Herhangi bir nedenle bekâretini daha önceden kaybeden hastalar düğünden önce,

Daha önce ilişkiye girdikleri halde düğünde her şeyin olması gerektiği gibi ritüele uygun olması istendiği için,

Yıllarca evli olan hastalar fantezi olsun diye hymenoplasti (kızlık zarı onarımı ) işlemini yaptırabilirler.

Her genç kıza hymenoplasti yapılabilir mi?

18 yaşın altındaki genç kızlara hymenoplasti işlemi yapılması kanunen uygun değildir. Genç kızın annesi yada babası ile gelmesi gereklidir. İşlemden önce velisinden imza alınarak işlem yapılabilir. Daha önce birden fazla kişi ile ilişkiye girmek, kürtaj olmak, doğum yapmış olmak bu işleme engel teşkil etmez. Kızlık zarı onarımı herkese uygulanabilir.

Kızlık zarı onarımını (hymenoplasti) kim yapabilir?

Kızlık zarı onarımı genel anestezi altında hasta uyutularak yada lokal anestezi ile bölgesel uyuşturularak yapılabilmektedir. Bu gibi cerrahi işlemlerin uzman doktor tarafından yapılması uygundur. Bu işlem muayenehane şartlarında da başarı ile uygulanabilir.

Kızlık zarı dikişi kalıcı mıdır?

Kızlık zarı dikiminde iki yöntem uygulanır. Bu yöntemler geçici yöntem ve kalıcı yöntemdir.

Geçici yöntem: Kızlık zarı dikiminden sonra en geç 2 ila 5 gün sürecinde ilişki olacaksa bu yöntem kullanılır. Genellikle düğününe birkaç gün kalan hastalar bu yöntemi tercih etmektedirler.

Kalıcı yöntem: Hemen ilişki olmayacaksa çok uzun süre kalıcılığı olan bu yöntem tercih edilir. Bu yöntemde onarılan kızlık zarı tekrar ilişki olana kadar bozulmaz ve yaşanacak ilk ilişkide de kanama gerçekleşir.

Kızlık zarının onarımı anlaşılır mı?

Kızlık zarının onarıldığı sadece hekim tarafından anlaşılabilir. Tıbbi bilgisi olmayan herhangi bir kişi zarda olan değişiklikleri anlayamaz. Özellikle iyi bir uzman işlemi gerçekleştirdiyse işlem yok denecek kadar az farkedilir. Bu nedenle işlem daha sonra doğacak sağlık problemlerini de önlemek için mutlaka uzman hekim tarafından ve hijyenik bir ortamda yapılmalıdır.

İşlemden sonraki ilişkide kanama olur mu?

Kızlık zarı onarımından sonra olan ilişkide mutlaka kanama olacaktır.

Kızlık zarı onarımından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Yapılan cerrahi işlem kadar ameliyat sonrasında verilen ilaçların düzenli kullanımı, doktor kontrollerine aksatmadan gidilmesi ve pansumanların düzenli yapılması, enfeksiyon oluşmaması adına önemlidir.

İşlemden sonra 15 gün spor aktivitelerinden (bisiklet, jimnastik, denize ve havuza girme) uzak durmaları önerilir.

En az 10 gün gün, havuz, deniz, küvette banyo önerilmez. Ayakta duş alınabilir.

Ikınma, şiddetli öksürme ya da hapşırma olmaması için özen gösterilmelidir. Zira bu tip durumlarda karın içi basıncında artış olacağından dikilen zarda açılma söz konusu olabilir. Kabız kalmamaya dikkat edilmeli, bu dönemde genital bölgeye herhangi bir darbe olmamasına özen gösterilmeli, ani çömelme ya da bacakların geniş açıyla açılması şeklinde hareketlerden kaçınılmalıdır. İşlemden sonra 10 güne kadar leke tarzında kanama olması normaldir. İşlem sonrası doktorunuzun çağıracağı tarihte kontrole gitmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Kızlık zarı dikiminden sonra ne zaman ilişkiye girilebilir?

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminden sonra en erken ilişkiye girme süresi 6-8 haftadır. Düğün öncesi yönteminde ise 1 haftayı aşmamak kaydıyla ilişkiye girilmelidir.

Hasta bilgileri gizli tutulur mu?

Kızlık zarı onarımı işleminde de tıpkı diğer işlem ve muayenelerde olduğu gibi hasta bilgileri hasta hariç kimse ile paylaşılmaz. Hastanın anlattıklarını sadece işlemi yapacak doktor ve kendisi bilir.

Kızlık zarı muayenesinden ve onarımından utanmalı mıyız?

Nasıl ki diğer muayenelerden utanmıyor iseniz vajinal muayenelerden de utanmamalısınız. Kızlık zarı muayenesi de tıpkı diğer organlarınızın muayenesi gibi doğal ve normaldir. Sizi muayene eden doktor sadece sizin şikayetinizi önemser. Şikayetin nasıl geliştiği ile ilgili bir yadırgama yada ayıplama asla olamaz. Kızlık zarınız da açılma var ise ve bu sizi rahatsız ediyor ise bu onarımı yaptırmaktan çekinmemelisiniz.

Kızlık zarı onarımı işleminin fiyatı ne kadardır?

Ankara ‘da 2017 itibariyle kızlık zarı dikimi fiyatları klinikten kliniğe, doktordan doktora değişmekle birlikte yapılan operasyonun tekniğine (geçici kızlık zarı dikimi veya fleb kalıcı kızlık zarı dikimi) göre de değişmektedir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!