Kış ayları geldiğinde, artan iş yükü, soğuk havalar ve kısa günler kendimizi yorgun ve mutsuz hissetmemize neden olur. Kış yorgunluğu ile mücadele ederken belki de en sık kurduğumuz cümleler; “bir fincan daha kahve içmeliyim”,”bir gofret yersem iyi gelir”,”çikolata kendimi iyi hissetmemi sağlayacaktır” olur. Kısa etkili bu tür balon yardımlar yerine stratejik beslenerek günlük yaşantımızdaki tempoyu yakalayabilir ve gün boyu kendimizi enerjik hissedebiliriz.

GÜNLÜK ENERJİ SEVİYENİZİ ARTTIRMAK İÇİN 5 PRATİK YOL

1) Kaliteli yakıt kullanın… Evet, aynı arabalar gibi gün içerisinde bizde yakıt kullanıyoruz. Bizim yakıtımız ise arabalardan farklı olarak besinlerden gelen enerji. Eğer besinlerle aldığınız günlük enerjiyi kaliteli besinlerden sağlarsanız, hayatın temposunu yakalamanız daha kolay olacaktır. Proteinli besinler olan süt ve süt ürünlerini ve et çeşitlerini yeterli tükettiğinizden emin olmaya çalışın. Günlük lif alımınız ise diğer önemli konudur. çünkü lifler, kan şekeri dengesini sağlayarak kendimizi halsiz hissetmemize engel olurlar.

2) Şeker konusunda denge sağlayın… Kendimizi bitkin ve halsiz hissetmemiz genellikle kan şekeri ile ilgili bir konudur. Kış aylarında genellikle karbonhidratlı yiyeceklere düşkünlüğümüz artar ve genelde yanlış seçimler yaparız. Basit ve gereksiz şeker olarak kabul edilen beyaz şeker ve beyaz şeker içeren besinlerin tüketimini azalttığımızda gün boyunca kan şekeri seviyemizi korumamız kolaylaşır. Bu nedenle kendinizi bitkin hissettiğiniz anlarda çikolata barlar atıştırmak yerine meyve, tam tahıl ekmeğine tost gibi komleks karbonhidrat içeren besinlere yönelmeniz, günlük temponuzun düşmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

3) Demir ve B vitaminleri konusunda elinizden gelenin en iyisini yapın… Günlük enerji seviyemizi belirleyen iki önemli besin öğesi demir ve B grubu vitaminlerdir. Bu iki öğeye önem vermek, günlük yaşantımızı kolaylaştırır. Demir minerali ve B vitaminlerini yeterli almak için beslenmede çeşitlilik yaratmak gerekir. Tek çeşit beslenme yerine, beslenme stilinizi bir karnavala dönüştürün.

4) Sıvılardan vazgeçmeyin… Dinamik hissetmemize yardımcı olan bir diğer konu da sıvı tüketimidir. Yetersiz su tüketimi, kış aylarında rastladığımız en yaygın beslenme yanlışlarından biridir. Yetersiz sıvı alımı; halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğüne neden olabilir. Bu nedenle her gün en az 1.5 litre su içtiğinizden emin olmanız gerekir. Koyu çay ve kahvenin suyun yerini tutamayacağını unutmayın.

5) Nerde hareket, orda bereket ilkesini unutmayın… Günde kendinize sadece 30 dakika ayırarak yürüyüş veya basit egzersizler yapmanız kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, düzenli egzersiz kendinize olan güveninizi arttırır ve mutlu olmanızı sağlar…

Sağlıklı bir kış mevsimi dilerim…

“Beslenme programınız parmak iziniz gibidir, sadece size özeldir.”

Diyetisyen Gizem TUTAR


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!