Merhaba, Çok odaklı mercek için önemli noktaları bu makalede okuyabilirsiniz.

Ameliyat süresi 10-15 dakikadır.

Ameliyat sonrası gözünüz 1 gece kapalı kalacaktır.

Yapmanız gerekenler ayrıca, servis hemşireleri tarafından size tek tek anlatılacaktır.

İlaçlarınızı size anlatılan şekilde kullanınız.

Göz damlalarını aksi söylenmedikçe 15 gün kullanacaksınız.

Cerrahiden 2 gün sonra başınızı yıkayabilir ve yıkanabilirsiniz.

Çok odaklı mercek cerrahisi kişinin gözüne özel bir cerrahidir. İlk günler uzak ve yakını görmeye başlarsınız. Fakat en iyi cevabı 1-3 ay arasında göreceksiniz.

1 göz yakını % 60 civarında görürken diğer gözde ameliyat olursa % 40 da oradan yakın görme kazanarak görme % 100’ lere çıkabilmektedir. Bu durum kişinin göz sağlığına göre değişmektedir. Yakını gece görmek için tepeden gelen bol ışık altında okuma yapmalısınız. Çok odaklı mercekler ışıklı ortamda çalışır ve 40 cm den yakını gösterirler.

Daha önceden gözlükten kurtulmak için excimer lazer olmuşsanız ameliyatlar sonucunda beklentimiz 1.0 , 1.25 diyoptrinin altında olmasıdır.
Çok odaklı mercek ameliyatından 3-6 ay sonra göz içinde % 8 oranında kireçlenme gerçekleşebilir. Buda az görmeye sebep olabilir. O nedenle 3 ve 6. Ayda tekrar muayene olmanız iyi olacaktır. İlk 6 ayda gece ışıkların çevresinde halo görmeniz normaldir. Sonra düzelmeye başlayacaktır.

Ameliyattan sonra gözünüzde batma olması da normaldir. Batma bazı hastalarda 3 ay kadar sürebilmektedir. Lütfen endişe etmeyiniz. Sunni göz yaşı damlanız varsa batmadan korunmak için kullanabilirsiniz.

Çok odaklı mercek ameliyatından sonra gözünüzün önünde dolaşan cisimcikler, uçuşan sinekler, örümcek ağları gibi görüntüler olabilir. Bu durum vitreus dediğimiz göz içindeki jelin yapısına bağlıdır. Ameliyattan önce hasta iyi görmediği için bu cisimcikleri de görmemektedir. Ama ameliyat sonrası hasta görmeye başladığından göz içindeki bu cisimcikleri de görmeye başlar.3 ay ile 5 yıl arasında bu şikayetler sürebilir.

Lütfen endişe etmeyiniz.

Çok odaklı mercek cerrahisi ile katarakt varsa veya ilerde olacaksa ondanda kurtulmuş oldunuz.

Size bildirilen gün ve saatte lütfen kontrole geliniz. Geçmiş Olsun.


İstanbul Göz Doktoru uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!