Kalp ve damar hastalıkları dünyada ve ülkemizde başı çekiyor diyen Kalp ve Damar Cerrahı Op.Dr. Orçun Ünal, "Ancak kalp ve damar sağlığı ile ilgili doğru bilinen birçok yanlış söz konusu olabiliyor" dedi. Ünal "Bireyin yaşına ve cinsiyetine uygun şekilde, her besinden belli oranlarda tüketerek kilo vermesi uygundur. Eğer kilo vücuttaki kaslardan ve sudan gidiyorsa, uzun vadede zarar verir. Organizmayı kemikler ve kaslar ayakta tuttuğu için kasların güçlü olması özellikle kalp ve diğer iç organlar açısından çok gereklidir. Şok diyetler metabolizmamızı bozar. Metabolizma bozulduğu için vücuttaki mineral ve elektiroit dengesi etkileyeceğinden kalpte bu elektrik değişikliğinden etkilenecek en hassas organdır. Bu yüzden ani kilo kayıpları kalp krizlerine bile neden olabilir" dedi.

KOLESTEROL ZAYIF İNSANLARDA OLMAZ

Ünal "Her ne kadar fazla kilolu ve şişmanlarda daha sık olsa da, her tip vücutta yüksek kolesterol olabilir. Bu nedenle kilonuz, aktivite düzeyiniz ve beslenme tarzınız ne kadar kalp sağlığı için önerilenlere uygun olsa da kan kolesterolünüzü düzenli olarak ölçtürmeniz gerekir. Yüksek kolesterol yaştan, kilodan bağımsız olarak hiç umulmadık kişilerde görülebilir. Kolesterol yüksekliğinde beslenme sedanter yaşam gibi birçok faktör olmasına karşın genetik faktörlerde ön plandadır. Ayrıca özellikle yağdan zengin gıdalarla beslenenlerde yüksek kolesterol görülme sıklığı fazladır. Yüksek kolesterol kalp ve damar sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle beslenmemizde yağdan zengin gıdalardan uzak durmalıyız" diye konuştu.

TANSİYON HASTASI OLMAM

Kalp ve Damar Cerrahı Op.Dr. Orçun Ünal, "Tansiyon insanın kendini iyi hissetmesi ile alakalı bir durum değildir. Bir insan kendini çok iyi hissetmesine karşı tansiyonu yükselebilir veya tansiyonunda dengesizlikler görülebilir. Tıpta genel olarak herkesin bünyesinin farklı olduğunu bilmek gerekir. Bu nedenle bir kişide tansiyonun yükselmiş ya da düşmüş olduğundan bahsedebilmek için, herhangi bir şikayetinin ya da hastalığının olmadığı dönemde tansiyonunun zaman zaman ölçülüp değerlerinin bir kenara kaydedilmesi yararlıdır" dedi.

KALP HASTASI EGZERSİZ YAPMAMALIDIR

Op.Dr. Orçun Ünal "Yanlış bilinenlerden biri de kalp hastaları egzersiz yapmamalıdır. Ancak tam tersi kalp hastaları da egzersiz yapabilir. Tempolu yürüyüşler kalp hastaları için faydalıdır. Ama önemli husus şu ki, bazı hastaların mutlaka egzersiz testi yaptırması gerekebilir" diye konuştu.

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR

"Hayır kalp hastalıkları sadece erkeklerde görülmüyor" düşüncesinin gerçek olmadığını belirten Ünal "Kalp damar hastalıkları, kadınlarda da ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yerini alıyor. Yani kadınlar da erkekler kadar risk kalp ve damar hastalıkları açısından risk altındadır" dedi.


İstanbul Kalp Damar Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!