İnsan hayatı çok değerlidir. Geri dönüşü yoktur. Dünyada kalındığı sürece sorunsuz ve mükemmel bir hayat geçirilmek istenir. Doğruya gittiği sanılan bazı şeylerin yanlış gitmeye başlandığı hissedilince alarm çalmaya başlar. O zaman kıymeti anlaşılır, kaybedilenin. Ama giden gitmiştir artık.

Kalp sağlığıda işte öyle bir şeydir. Her şey yolunda iken kimse varlığını hissetmez. Bozulmaya başlayınca varlığını ritm bozukluğu ile çarpıntı ve nefes darlığı hissettirir. Ama iş işten geçmiştir artık.

Kalp hastalıklarının nedenli önemli olduğunu vurgulamak üzere aşşağıdaki istatistiklere göz atmak yeterlidir.

1990 yılından beri, kalp hastalıkları Amerika Birleşik Devletleri (ABD), büyük Grip salgını olan 1918 yılı hariç her yıl bir numaralı ölüm nedeni olmuştur.

Kalp hastalıkları her yıl pek çok yaşama son verdiği kadar, gelecekte önde gelen yedi ölüm sebebinden biridir.

1999’da kalp hastalıklarından dolayı doktorlara başvuranların sayısı 65.827.000 dir.

Neredeyse 18 milyon Türk vatandaşı, yüksek kan basıncı, kalp damar tıkanıklığı, angina (kalp çevresinde yetersiz kan akışından kaynaklanan gögüs ağrısı) ve felç gibi hastalıklardan en az birine sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Her 29 saniyede bir kişi koroner arter hastalığı (kan pıhtısının kalp damarlarını tıkaması) nedeni ile kalp krizi geçiriyor. Bu olaylar dakikada neredeyse bir ölümle sonuçlanıyor.

ABD’de her 53 saniyede bir kişi felç geçirmektedir. Her üç dakikada bir kişi felç (inme) nedeni ile ölmektedir.

Yüksek tansiyon veya yüksek kan basıncı sebebi ile doktora gidenlerin sayısı diğer rahatsızlıklar nedeni ile doktora gidenlerden çok daha fazla olduğu bilinmektedir.

Kalp hastalıkları erkekler kadar kadınlarıda etkilemektedir. Kadınlarda kalp hastalıkları konusunda erkeklere yaklaştılar. Kadınlar kalp hastalıklarından çok daha fazla gögüs kanseri endişesi yaşadıkları ortaya konmuştur. Her iki hastalığı karşılaştırısak, kadınların her 2.4 ölümün birine kalp hastalıkları sebep olurken gögüs kanseri ise otuzda bir ölüme neden olmaktadır.

ABD’de her yıl kalp uzmanları felci önlemek için 1 milyona yakın anjiyo yaparlarken, 120.000 yakın beyin damarı operasyonu yaparak felç ve kalp krizini önlemeye çalışmaktadırlar.

Felçler ve kalp krizleri uzun süreli kronik sakatlıklara ve yetersizliklere sebep oluyor. Woody Allen kimsenin bu dünyadan canlı ayrılmayacağını belirtmişti. Gördüğümüz gibi pek çok insan bu dünyayı kalp hastalıkları yüzünden vaktinden evvel terk ediyor. Eğer kalp hastalıklarının her çeşidi kökünden yok edilseydi insanlar neredeyse ortalama yedi yıl daha uzun yaşayacaklardı.

KALP HASTALIKLARININ PROFİLİ

Kalp hastalıkları tanımını duyunca aklınıza otomatik olarak kalp krizi mi geliyor?

Pek çokları için öyle, daha öncede açıklamış olduğum üzere kalp hastalıkları çok daha geniş bir alanı yani ciddi sağlık problemlerini kapsamaktadır. Kalp hastalıklarının en yaygın hallerinin kısaca bir arka planından bahsedelim:

Yüksek Kan Basıncı

Muhtemelen bir çok kereler kan basıncınızı ölçtürmüşünüzdür. Doktorunuz kolunuzun etrafını bir kollukla sarıp kan basıncınızı saptarken damarların içerisinde kanınızın atar damar çeperlerine karşı kullandığı kuvveti ölçer. Doktorunuzun ilgilendiği iki önemli rakam vardır. Sistolik Kan Basıncı (büyük olan), atışlarda en yüksek seviyenize çıkar. 140 mmHg kadar yüksek kabul edilmez.

Buna karşıt olarak diastolik kan basıncı (küçük olan ) kalbiniz atışlar arsında gevşediğinde ve kanla dolduğunda çeperlerde oluşan basınçtır. 90 mmHg kadar normal kabul edilir.

Hipertansiyon Hastalığı

İnsanlar en sık olarak hipertansiyon sebebi ile doktora başvurmaktadırlar. Bu yüksek kan basıncı demektir. Maalesef ürkütücü ama 12 milyon erişkin Türk yüksek kan basıncı sorunu ile karşıkarşıyadır. Hatta bunların % 35’i yüksek kan basıncı sorunu olduğundan habersiz ve ve diğer % 30’u ise Kan basıncını düşüren ilaçlar kullanmaktadır. Bu ilaçlarda pek çok yan etkilerini yanı sıra hipertansiyonu tam kontrol altına alamamaktadır.

Basınç neden artar?

Yüksek kan basıncını anlamak için ucunda bir hortum ağzı ile bahçe hortumunu düşünün. Su basıncını artırmanın iki yolu vardır. Musluğu açarak ve hortuma daha fazla su yollayabilirsiniz. Yada hortumun ağzını dahada sıkabilir ve direncini artırarak suyun çıkış noktasında yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Her iki şekildede hortumun çeperlerinde basınç artacaktır. Kan basıncıda tamamen aynı şekilde çalışmaktadır. Kalp tarafından pompalanan kan miktarı ve kan akışına karşı dirençle yakından alakalıdır. Kan basıncının yüksekliğinin tersine biz hipotansiyon yani Kan Basıncı Düşüklüğü diyoruz. Bu durumda bir hastalıktır. Kişde baş dönmesi şiddetli halsizlik ve bayılma durumuna yol açar.


İzmir Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!