SOĞUK HAVANIN KALP HASTALIĞINA ETKİSİ NEDİR?

Soğuk vücut için bir stres kaynağıdır. Soğuk ile vasospazm dediğimiz damarlarda büzüşme oluşmaktadır. Bu kalp için önemli bir yüktür. Böyle bir durumda yapılabilecek egzersiz ise kalp üzerindeki yükü daha da artırmaktadır. Kalp açısından riskli bireylerin böyle bir durumdan uzak durması akılcıdır. Soğuk hava da kan basıncındaki kontrolü de bozulabiliyor. Ek olarak hava değişimlerinde kan akışkanlığında değişimler de olabilmektedir. Tüm bunları topladığınızda özellikle riskli kalp hastalarında olumsuz sonuçlar olauşabilir, dikkatli olunmalıdır.

ŞİŞMANLIK VE KALP-DAMAR HASTALIKLARI ARASINDA NASIL BİR İLİŞKİ VARDIR?

Genellikle bahsedilen problem Mitral Kapak Prolapsusu(MVP) olarak adlandırdığımız bir hastalıktır. Genel popülasyonun % 7’ sinde görülecek kadar sıktır. Çoğu zaman rutin kalp muayenesi sırasında şüphelenilir ve ekokardiyografi ile tanı kesinleştirilir. Çoğu hasta klinik olarak belli aralıklar ile izlenilir. Vücutta kanamaya neden olabilecek durumlar( basit bir diş çekimi bile olabilir) öncesinde antibiyotik ile korunma çok önemlidir. Bazen mitral kapakta ileri dercede kaçağa neden olabilecek derecede şiddetli olabilir ve ameliyat ile kapağın onarılması gerekli olabilir.

SİGARA KALP HASTALIĞINA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Sigara hem kalp hem de akciğer ile ilgili sorunların en önemli nedenlerindendir. Kalp ve damar tıkanıklıklarının oluşumunun yanında, olası kalp krizleri ve doğal olarak da ani ölüm riskine neden olabilmektedir. Sadece aktif içicilik değil aynı zamanda pasif içicilikde riski artırmaktadır.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!