Kalça estetiği
Kalça estetiği

Ameliyatsız burun estetiği

Birçok kişi burun estetiği hakkında görüşme sırasında, operasyondan korktuğunu ve doğalda kalarak, burun şeklini çok değiştirmeden küçük değişiklikler istediğini söyler. Eskiden bu isteklere cevap veremiyordum.

Teknolojik gelişmelerle birlikte, burun estetiğinde de uygulayabildiğimiz birçok yenilik ortaya çıktı. Özellikle botox, dolgu ve endolift uygulamalarındaki farklı çalışmalardan burunda da faydalanmaya başladık. Artık ameliyatsız yöntemlerde önerebiliyorum.

Klasik bir burun estetiğinden alınacak sonuçla, uygulanan bu yöntemlerin sonuçlarını kıyaslamamak gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum.

Botox uygulaması

Kısıtlı problemlerde uygulanabilmektedir. Burun ucunda gülme sırasında düşme oluyor ve burun ucu düşük gözüküyorsa; bu kişilerde dolaylı olarak burun üstü kemeri de fazla gibi gözükür.

Gülme sırasında burun kanatlarında genişleme varsa faydalı olur.

Botox uygulaması 5 dakika sürer. Botox enjeksiyonu sonrası etkisi 4-6 ay süresince devam eder. Burundaki düşme ve genişleme engellendiği için, burun ucunda daralma ve kalkma görülür. Uygulama sonrası kişi güncel hayatına devam eder.

Dolgu uygulaması

Burundaki boşlukların doldurulmasıyla, hafif kemeri olanlarda burnu biraz büyüterek kemerin daha az gözükmesini sağlamak mümkün oluyor.

Operasyondan çekinen ve özel günler öncesinde iyileşme dönemi yaşamadan burnunda hafif değişiklik isteyenler için çok güzel bir yöntemdir. Asimetrisi olan burunlarda sadece uyuşturucu bir krem uygulamasını takiben 10 dakikalık bir uygulamadır.

Dolgu malzemesinde benim tercihim, FDA onayı olan hyalüronik asittir. Etkisi 6-12 ay arsında devam etmektedir. Aynı gün sosyal yaşantıya devam edilebilir

Endolifle burun estetiği

Endolift yöntemini birçok bölgede uyguladıktan sonra, bu yöntemin ismini vererek ilk uygulayanlardan oldum.

Kıkırdak ve kemik yapısında değişiklik yapmadan lokal anestezi altında 20-30 dakika kadar süren bir işlemdir. Burun ucunda daralma, burun kanatlarının daraltılması, burun ucunun kaldırılması bu yöntemle kalıcı olarak sağlanabilmektedir.

Burun üstündeki kemeri çok büyük olan ve kemik yapısı yana doğru geniş olan kişilerde, bu bölgelerde kesin bir değişiklik isteniyorsa, klasik burun estetiğini tercih ediyorum.

Kalıcı olan ipler, kesi yapmadan özel bir şekilde ciltaltına yerleştirilmektedir. Çok yumuşak olan materyaller elle ciltaltında hissedilemez. Müdahale sonrası burunda 2-3 günde geçecek bir şişlik olmaktadır. Bunun daha çabuk iyileşmesi için burun üstüne bu dönemde bant koyuyorum. 3 gün sonra bant çıkarıldıktan sonra kişi sosyal yaşamına tamamen dönebilmektedir. Burun içinde bir çalışma yapılmadığı için tampon konulmuyor ve kişinin nefes alma problemi olmuyor. İğnelerin giriş bölgesindeki kabuklanmalarda bu dönemde ortadan kalkıyor.

Bu yöntemle, kişilerin klasik burun estetiğini ileri dönemde düşünmelerine engel olmuyoruz. Şu ana kadar hiç karşılaşmama rağmen, kişilerin şöyle bir alternatifinin olması da onları rahatlatıyor: İstendiği takdirde bir dakikalık bir girişimle materyallerin alınarak eski şekle dönmesini sağlamak.

Minirhinplast

Bazı kişilerde burun kemerinde hafif bir fazlalık veya burun ucunda büyük bir kıkırdak varsa, burun içinden küçük bir kesiyle girerek kemik törpülemesi veya kıkırdak küçültmesi yapılabilmektedir. Bu işleme bazen endolift eklenerek ve bazı bölgelerde daraltma da yapılabilmektedir.

Operasyon sonrası 5-7 gün bant kullanılır, alçı kullanılmaz. Bu işlemde lolkal anestezi altında 30 dakika sürer. Şişliğin geçerek şeklinin oturması bir ay gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır.

Yüzümüzün ortasında ve gizleme şansımızın olmadığı burnunuzun şekli uygunsa, artık klasik burun estetiği dışında da çözümleriniz var. Yüzünüzün diğer güzelliklerini gizleyen burnunuzun şeklini biraz değiştirebilirsiniz. Güzel burnunuzla birlikte tüm güzellikler sizlerle olsun…

Kalça estetiği

Kalçalar kadın figürünün en önemli unsurlarından birisidir. Dolgun yuvarlak, dışa bombeli ve dik görünümlü kalçalar günümüzde tüm kadınların en çok sahip olmayı arzuladıkları vücut özelliklerindendir. Brezilya tipi, Latin tipi (Jenifer Lopez gibi..) kalçalar günümüz kadınları arasında gittikçe popülarite kazanmaktadır.

Masaj ve kremler

Herkes bu tip kalçalara doğuştan sahip olamamakta ve bu durumda masajlar ve bazı mucize ilaçlar, kremlere başvurulmakta fakat hiç birisi gerçek anlamda bir fayda sağlamamaktadır. Bu yöntemler denendikten sonar; düz, silik, düşük ve kare kalçalardan kurtulmak için estetik cerrahiye müracaat ediliyor. İlerleyen estetik cerrahi teknikler sayesinde birçok farklı teknik geliştirilmiştir.

Dolgun,yuvarlak ve dik kalçalar

Biçim ve kontur büyük oranda kişinin kemik ve kas yapısına, hacim ve büyüklük yağ oranına bağlıdır. Bu yağın dağılımı da kalçanın güzel görünmesinde çok önemlidir. Cilt kalitesi ise diğer önemli unsurdur. İdeal kalça, yağ dağılımı eşit olan, selülitsiz ve yüksekte duran bir yapıda olmalıdır.

Kalçanın üst bölümünde ki yağ oranı, dağılımı çok önemlidir. Güzel bir kalçada bu bölgedeki yağlar arka kısımda toplanmalı ve buraya yeterli dolgunluğu ve yuvarlaklığı vermelidir. Şayet buradaki yağlar çok üst tarafta toplanmışsa, kalçanın kare şeklinde görünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bu bölgedeki yağlar, yağ alma tekniği olan liposuction ile alınır, liposuction uygulanan bölgeyi düzeltir ve arka tarafa yağ enjeksiyonu veya kalça proteziyle dolgunluk verilir.

Bazı hastalarda kalçanın orta bölümünde çukurluk mevcuttur. Burası az miktarda yağ dokusu enjeksiyonu ile çukurluk düzeltilir ve buraya yuvarlak dolgun bir biçim verilir.

Kalçanın alt bölümündeki fazla yağ birikimi kalçaların düşük ve kare şeklinde görünmesine neden olur. Sadece yağlar değil buradaki sarkık deride bu görünüme neden olur. Tedavide ise sadece yağlanma problemi varsa liposuction, deri problemi varsa ataçlamayla dikleştirme eklenmelidir.

Yapılan uygulama hastaya göre değişmektedir.Bel, popo ve kalça anatomisi bir bütün olarak değerlendirilir ve kişiye özel tasarım yapılır.

Temel olarak kalça estetiğininde genel olarak yapılanlar: Büyütme, dolgunlaştırma ve biçimlendirme, Dikleştirme, Küçültme.

Yağ enjeksiyon

Büyütme ve dolgunlaştırma için en iyi yöntem fazla olan yerlerden yağların liposuction ile alınarak eksik ve boş olan alanlara enjekte edilmesi yani doldurulmasıdır. Mikro yağ grefti tekniği denilen bu yöntemde özel ince kanüllerle düşük basınç altında enjektör ile yağ hücreleri zarar verilmeden alınır ve özel bir işlemden geçirildikten sonra eksik olan yerlere enjekte edilir. Bu durumda hastanın kendi yağ dokusu kullanılacağı için oldukça sağlıklı ve doğal olacaktır. Zayıf olan ve yeteri kadar yağı bulunmayan kişilerde bu yöntemi uygulayamıyorum.

Kalça protezi

Yeterli yağ dokusu bulunmayan kişilerde kalça protezi uyguluyorum. Kalçanın üst bölümüne gelecek şekilde kalça yanakları arasından yapılan ve iyice gizlenen bir kesiden girilerek kalça kasının arasına protez yerleştirilir. Böylece protez oturma alanına gelmeyeceği için hasta açısından bir sıkıntı yaratmayacaktır. Konulan bu protezin büyüklüğü hastadan hastaya değişmektedir. Ameliyat yapılacak olan uygulamaya göre 45-90 dakika kadar sürer. Ameliyattan sonra özel bir korseyi 3-4 hafta süre ile kullanır. İyileşme yapılan ameliyata göre 2- 10 günde tamamlanır. Hastanın şişliklerinin inmesi ve kalçaların tam biçimini alması 3-6 ayda tamamlanır. Bir ay sonra aktif spor yapmaya başlayabilir.

Liposuction

Kilo alımına veya yapısal olarak gereğinden fazla büyük olan kalçalar için liposuction yöntemi ile küçültülerek biçimlendirilir.Kare biçiminde ve genellikle basen denilen alt kısımlardaki ve kalçanın üst kısımlarındaki yağların alınmasıyla kalçalar hem küçültülür, hem de kare şekilden yuvarlak dolgun biçimli kalçalar yapılmış olur. Ameliyattan hemen sonra şişlikler nedeniyle kalça hemen düzelmiş görünmez, ancak şişlikler inince şekil belirmeye başlar. 3-4 hafta özel, kullanımı kolay korse giyilmesi gerekir.

Ataçla dikleştirme

Gençlerde yapısal olarak kalçalarda da sarkık ve düşük görünüm ülkemizde çok sık karşılaştığım bir şikayetdir. Bununla birlikte zamana bağlı olarak dokuların azalması ve gevşemesiyle de düşüklük ortaya çıkmaktadır. Bu tip kalçaları dikleştirmek için son yıllarda ataçlama yöntemini kullanıyorum. Bu tekniğe ülkemizde ilk başlayan olmakta benim için ayrıca bir gurur kaynağı…

Askılama tekniğinin en gelitirilmiş şekli olan kalça ataçlama yöntemi sayesinde, artık erken dönemde kalça düşme şikayetinin tekrarlamasıyla karşılaşmıyoruz.

Kalça dikleştirme ve biçimlendirme

Bu yöntemde kalçada dikleşme ve biçimlenmeyi birlikte sağlar. Çünkü kalcanın içinden sonrada hissedilmeyecek ataç çepeçevre geçer. Böylece kalçayı yukarı doğru kaldırırken genişliğinide daraltmış oluyor. Ataçlama yöntemi lokal anestezi altında 20-30 dakika sürer. Özel bir ataçlama ipi ince bir kanülden geçirilerek kalçaya yerleştirilir. Kanülün giriş bölgeleri dikiş gerektirmemektedir. Bu özel ip 4-5 yıl sonra direncini azaltarak, vücuda zarar vermeden eriyerek yok olur.

Müdahale sonrası 2-3 günlük dinlenme sonrası spor harici sosyal yaşantıya dönülebilir. 2 hafta sonra spor yapmaya başlanabilir, 2-3 hafta özel çoraplar giyilmesi önerilir. Özellikle yeni farkedlilen kalça düşüklüklerinde çok güzel sonuç alıyorum. Bundan dolayı ataç yönteminin genel prensibi olarak çok ilerlemeden işlemi yaptırmak gerekir.


İzmir Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!