Kadınlarda vajinanın iltihabına “vajinit” ve rahim ağzının iltihabına "servisit" denmektedir.

Vajinit ve servisitlerin en önemli bulguları da normalden farklı yapıda olan yani fizyolojik olmayan patolojik vajinal akıntılardır. Patolojik vajinal akıntılar kişide bir hastalık olduğunu gösterir.

Vajinitteki akıntı fizyolojik akıntılardan farklı bazı özellikleri vardır; daha bol miktardadır, kötü, rahatsız edici kokusu olabilir ve koyu kıvamlıdır. Bazen süt kesiği kıvamında olabildiği gibi bazen de köpüklü ve bol sarı-yeşil renktedir.

Servisitler ise anormal vajinal akıntılar yanında, kendilerini kasık ve bel ağrıları ile belli ederler.

Vajinal ve servikal enfeksiyon dışında da bir çok kadın hastalığı vajinal akıntı yapabilir. Genital bölgede kullanılan parfümler, pedler, vajinal tamponlar veya prezervatif gibi yabancı maddeler vajinada irritasyon yaparak akıntıya neden olabilir.

Tüm bu nedenler dışında nadiren de olsa üreme organları ile ilgili kanseröz tümörler de akıntı şikayeti yapabilir.

Vajinit yaparak vajinal akıntıya neden olan jinekolojik enfeksiyonlar:
- Bakteriyel vaginosis (Gardnerella vaginiti, non-spesifik vajinit): Kokulu vajinal akıntının olması bakteryel vajinoz hastalığı için tipik bir bulgu olarak kabul edilmektedir.

- Mantar enfeksiyonları (Vajinal mantar enfeksiyonları): Vajinadan gelen peynirimsi (kıvamlı) veya süt gibi beyaz akıntılar mantar enfeksiyonu ile ilişkilidir.

- Trikomonas enfeksiyonları (Trichomoniasis, Trichomonas vajinalis): Yeşilimtırak, köpüklü akıntılar ve vajinal yanmalar trichomoniasis enfeksiyonunu düşündürebilir.

Servisit yaparak vajinal akıntıya neden olan jinekolojik enfeksiyonlar:
- Mikoplazma ve Ureaplasma Enfeksiyonları
- Klamidya Enfeksiyonları: Kadınlarda cinsel yolla en sık olarak bulaşan hastalık klamidya enfeksiyonlarıdır.
- Gonore (Bel soğukluğu)

Vajinal akıntılara neden olan nadir sebepler:
- Vajinal Tampon Kullanımı
- Vajinayı irrite eden diğer maddelerin kullanımı (parfumler, sabunlar, vajinal duş alımı, alerjik bünyelerde vajinal fitiller gibi)
- Lateks alerjisi (partnerlerin prezervatif kullanması durumunda ve kişide çok nadir görülen "lateks alerjisi" varsa bu sorun oluşturailir)
- Herpes enfeksiyonları (Genital Uçuk)
- Vajenin tümörleri bulunmaktadır.

VAJİNİT ETKENLERİ HAKKINDA
Bakteriyal Vaginosis Enfeksiyonu

Kadınlarda en sık karşılaşılan vajinal akıntı sebebi "bakteriel vaginosis" dir. Bu enfeksiyon "Gardnerella vajinalis" denen mikrobik ajanın vajina içersinde aşırı çoğalması sonucu bakteriyel vajinosis oluşmaktadır.

Bakteriyal vaginosis kişide bol miktarda beyaz-gri hafif sarımsı vajinal akıntı ile karakterizedir. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir. Vajinal akıntıda tipik olarak "balık kokusu" bulunmaktadır.

Vajina içinden gelen koku özellikle cinsel ilişki sırasında ve adet günlerinde daha da belirginleşmektedir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu
Vajinada mantar enfeksiyonu belirgin kaşıntı ve irritasyon yapan bir akıntı yapmaktadır. Sıklıkla vajinadaki bu enfeksiyona dış genital organlar da katılmaktadır. Bunun sonucu vulva cildinde kızarıklık, ağrı ve şişlik (ödem) oluşmaktadır.

Mantar enfeksiyonu bazen "üretra" denilen idrar kanalını da etkileyerek idrar yaparken ağrıya (disüri) da neden olabilir. Cinsel ilişkide yanma ve ağrı da genel olarak hissedilen diğer semptomlardır.

Mantar enfeksiyonundaki vajinal akıntı beyaz süt kesiği şeklindedir ve vajina duvarına yapışır. En sık "Candida" adı verilen mikroskobik mantarın vajende aşırı çoğalması sonucu oluşur.

Candida enfeksiyonları arasında insanlarda en sık görülen tür "Candida albicans" dır.

Vajenin mantar enfeksiyonları "oportunistik (fırsatçı) enfeksiyonlar" olarak kabul edilir. Yani vucud direncinin düşmesini veya vajen içi koruyucu bakteriler olan laktobasillerin sayıca azalmalarını fırsat bilerek vajen ortamında çoğalmaktadırlar.

Candida enfeksiyonları antibiyotik kullanımı sonrasında, gebelikte ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Ayrıca vücudun direncinin düştüğü durumlarda, kanser tedavisi (kemoterapi) görenlerde, aids’te daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vajinal Trikomonas Enfeksiyonu

“Trichomonas vaginalis” de cinsel ilişki ile bulaşan diğer bir vaginal enfeksiyon nedeni olan bir mikroorganizmadır.

Vajinal trikomanas çok bol miktarda yeşilimsi, köpüklü ve irritasyon yapıcı vajinal akıntı yapar. Vajina ve vulvada yanma hissi ve kaşıntı belirgindir. Antibiyotik tedavisinin uygulanması ve bu tedaviye mutlaka cinsel eşin de dahil edilmesi nüksleri önlemek açısından şarttır.

Genital tümörler
Vaginal akıntı tümöral bir oluşum nedeni ile de olabilir, bu durumda çoğunlukla sümüksü kıvamda ve bol miktarda, üzerinde ince çizgiler halinde kan bulunan bir akıntı mevcuttur. Böyle bir akıntı varlığında üreme organları ayrıntılı olarak gözden geçirilmeli ve neden saptandıktan sonra uygun tedavi yapılmalıdır.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!