Kadınlarda İdrar Kaçırma

Günlük işler sırasında, idrarın ani ve istemsiz olarak idrar yolundan dışarı çıkması, “idrar kaçırma” olarak tanımlanır. İdrar kaçırma kadınlarda sık olarak karşılaşılan bir sorundur. Yapılan çalışmalar menopoz sonrası kadınların % 23'ünden fazlasının “idrar kaçırma” sorunu olduğunu göstermiştir.

Ancak bu sorun sadece menopoz sonrası değil, üreme çağındaki kadınlarda da zaman zaman karşımıza çıkmaktadır. Bir çok kadın bu sorunu kendi çabaları ile çözmeye çalışmakta, bazı kadınlar ise yok gibi davranmayı seçmektedir. Bazıları ise bunu kendi yaşındaki kadınlarda normalmiş gibi algılamaktadır. Jinekolojik muayene sırasında bile hekim sormadıkça birçok kadın idrar kaçırma problemini doktoruna söylememektedir.

İdrar kaçırmanın bir çok çeşidi olabilir. En sık görülen idrar kaçırma tipi “Stress İnkontinans” adını verdiğimiz durumdur. İdrar kaçırma öksürme, gülme, hapşırma, zıplama, hızlı merdiven inme gibi ani hareketlerde ya da olaylarda meydana gelir. Nörolojik hastalıklar, çeşitli ameliyat sonrası komplikasyonlar gibi durumlara bağlı olan nedenleri bir tarafa bırakırsak, en sık nedeni zor doğum, ağır kaldırma, astım gibi sürekli karın içi basıncını artıran hastalıklardır. Özellikle ülkemizde sıhhi olmayan koşullardaki doğumlarda ya da iri bebek doğumları, çok sayıda doğum sonrasında bu tür idrar kaçırma problemleri ortaya çıkmaktadır.

İdrara yetişememe ile giden bir başka tür “Urge inkontinans” ise mesane adını verdiğimiz idrar torbasının zafiyetinden ve bazı anormal kasılmalarından meydana gelir. Ama bu tür idrar kaçırma basit bir ilaç tedavisi ile çözülebilirken, “stress inkontinans” adı verilen türü çoğu zaman cerrahi tedaviyi gerektirmektedir.

Bazen de her iki tür idrar kaçırma bir arada bulunabilir. Bu türe ise “mikst tip” adı verilir.

Hastalar gecikmeden doktorlarına başvurursa, bazen cerrahi tedaviye gerek kalmadan ilaç tedavisi ya da basit egzersizler ile şikayetleri geçebilir.
İdrar kaçırma ile ilgili cerrahi tedavide, kadın doğum uzmanınız sizin için en uygun yöntemi seçer. Uygulanan operasyon yöntemleri çok çeşitli olduğundan hasta için en ideal yöntemi seçmek en önemli noktadır. Ancak operasyondan fayda görecek hastayı ve hastanın idrar kaçırma türünü doğru tespit etmek gerekmektedir.

Son yıllarda bu konuda çok yeni yöntemler geliştirilmiştir ve ülkemizde de yurtdışındaki en iyi tedavi merkezlerindeki tedavi yöntemlerine paralel bir seyir izlenmektedir.

Op.Dr.Ünal EREN


Edirne Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!