Genç kızlarda ergenlik döneminde ilk görülen adet kanamasına menarş denmektedir. Ergenlik - adolesan döneminin başlarında adet düzensizliği ve anormal adet kanaması sık karşılaşılan durumdur ve nedeni genellikle yumurtalıkların düzgün çalışmamasına ve yumurtlamanın olmamasına bağlıdır.Zaman geçtikçe beyin , yumurtalıklar ve rahim arasındaki iletişim daha da olgunlaşır ve yumurtalıklar beyinden gelen uyarılara daha düzgün cevap vermeye başlar bu şekilde yumurtalıklardan yumurtlama ve progesteron hormonunun salgılanmasıyla adetler düzene girmeye , aşırı düzensiz kanamalar kesilmeye başlar.

Ayırıcı Tanı:

Polikistik over sendromu

Corpus luteum yetmezliği

Persiste corpus luteum

Kanama ve pıhtılaşma sistemine ait hastalıklar

Hormonal bozukluklar (hipotiroidi.....)

Tanı:

Jinekolojik ve medikal öykü

Pelvik muayene

Ultrasonografi

Laboratuar Testleri

o Kan sayımı

o Koagülasyon testleri

o Hormonal değerlendirme

Persiste ve şüphelenilen vakalarda histeroskopi, endometrial biopsi gibi ileri düzey tetkik ve incelemeler de yapılabilir.

Tedavi:

Öncelikle altta yapan başka bir nedenin olup olmadığı araştırılmalıdır , bu amaçla genellikle ultrason kullanılarak rahim , yumurtalıklar ve batın içi organlar değerlendirilir, gerekirse hormon tahlilleri yapılır.Genellikle bu dönemdeki kanamalar doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınmaktadır ancakdoğum kontrol hapları da dikkatli kullanılmalı yüksek doz hormon verileceği için hasta yan etkileri konusunda bilgilendirilmelidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!