~İNMEMİŞ TESTİS

Testisler, gebeliğin sekizinci haftasında, çocuğun karnının içinde, henüz gelişmekte olan böbreklerin hemen altında oluşurlar. Gebeliğin yedinci ayına dek karın içerisinde kalan testisler salgılanan hormon ve bazı faktörlerin etkisiyle kasık kanalından içeri doğru girer ve doğumdan hemen önce skrotum içine yerleşmiş olur. Karından başlayıp torba (scrotum) da sonlanan bu göçün herhangi bir yerde duraklaması ile inmemiş testis oluşur.

Miadında doğmuş erkek bebeklerin %3-5 inde inmemiş testise rastlanmaktadır. Prematüre bebeklerde bu oran artar. İnmemiş testis % 60-70 oranında sağda, % 20-30 oranında solda ve % 10-20 oranında da iki taraflı (bilateral) olabilir.

Testisler skrotumda vücuddan yaklaşık 3-4 derece kadar daha soğukta muhafaza edilir. Torbada bulunmayan testislerin sıcaklık ve bazı etmenlerin etkisi ile sperm kalitesi ve yapısında bozulmalar oluşur. İnmemiş testisin tek olumsuz etkisi kısırlık (infertilite) değildir. İleri yaşlarda kanser gelişme riskide oldukça fazladır.

Utangaç (retraktil) testis nedir?
Testisler skrotum içine indikten sonra arka duvara yapışırlar. Bazende testisler yapışmaz ve serbest olarak hareket edebilirler. Soğukta, uyluk iç yüzeyine dokunulduğnda yukarı kaçıp, banyoda, ateşli iken torbaya inerler. Bu duruma retraktil (utangaç) testis denir. Bu olgular takip gerektirir.

Tedavisi
Günümüzde inmemiş testis olgularında hormon tedavisi terk edilmiştir. 2007 yılına kadar 2 yaşında pastada iki mum torbada iki yumurta denilirken günümüzde 1 yaşına kadar scrotuma inmeyen olgularda cerrahi tedavi uygulanmaktadır.
İnmemiş testis cerrahisi günübirlik cerrahi olarak uygulanıp başka bir sorun yok ise gün sonunda gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra kontrol tarihi verilerek taburcu edilmektedir.


Kocaeli Çocuk Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!