İmplant, eksik olan dişlerin yerine koyulan titanyumdan yapılan doğal dişlerin yerini tutan yapay diş kökleridir. Çene kemiğinde eksik diş bölgesinde hastadan alınan filmlerden yapılan ölçümlere göre implant yuvası açılır. İmplant yerleştirilir.

İmplant ve kemik arasında osteointegrasyon denilen kemikle birleşme, bütünleşme beklenir.Bu süre 3 ile 6 ay arasında değişmektedir. Osteointegrasyon sağlandıktan sonra implant üstü yapılması aşamasına geçilir. Ölçü alınır. Laboratuvara gönderilir. Hastanın seçtiği materyale göre metal destekli veya zirkonyum üst yapı yapılır.

İmplant fiyatları kullanılan malzemeye göre markaya göre çok çeşitlilik göstermektedir.İmplant geleneksel protezlere göre daha pahalıdır. Ancak implant doğal dişlerin köklerinin yerini alması ve bölgedeki kemiği koruması ile geleneksel protezlerden çok daha olumlu sonuçlar vermektedir.

İmplant doğru uygulama ve doğru ağız bakımı yapıldığı takdirde ömür boyu kullanılabilir ve iyi bir estetik sonuçla hastanın yaşam kalitesini arttırır.

İmplant zararlı mıdır ?

Tüm implantlar titanyumdan yapılır. Titanyumun tamamen biyouyumlu olmasının yanında herhangi bir alerjen veya toksik etkisi yoktur.Uygun şartlarda ve doğru teknikle uygulandığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur.

İmplant kimlere uygulanabilir ?

Kemik mesafesi yeterli olan, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan herkese uygulanabilir. Tam ve ya kısmi dişsizlik, tek diş eksikliği, hareketli protezlere stabilite ve denge sağlamak amacıyla, kusma refleksi nedeniyle hareketli protez kullanamayan hastalarda uygulanabilir.


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!