Uzun bir süredir hastalarımız implantı merak edip kliniklerimize gelmektedir.

Hastalarımızın gözünde düşmez, mucizeler yaratan, ağrısı olmayan bir diş gibi görünse de gerçekte böyle midir?

Neden bu kadar pahalıdır? Hangi implant daha iyidir? Alman mı İsviçre mi?

Nedir bu ömür boyu garanti meselesi?

Hastalarımızın genelde aklına takılan bu ve bunun gibi pek çok soru vardır. Sizlere bu soruları olabildiğince yanıtlamaya çalışacağım.

Öncelikle implant çene kemiğimizde ki dişlerin köklerini taklit eden doku dostu titanyum alaşımlardır. Her implantın kendine ait tasarımları, yüzey pürüzlülükleri, yiv yapıları, protez parçaları vardır. Diş hekiminiz bunları, bilimsel gelişmeleri takip ederek implant seçiminde bulunmaktadır

İmplantlar gerçek dişi taklit eden protez parçalarıdır.

İmplantlar gerçek dişi taklit eden protez parçalarıdır. Ömürlük değillerdir. Ağrı yapmaz ve düşmez değillerdir. En iyi implant hastanın kendi dişidir. Hekimlerin yaptıkları kaybedilen dişi taklit edip çiğnemeyi ve estetik görünüşü sağlamaktır.

En iyi implant hastanın kendi dişidir

Yapılan implantlara kaybettiğimiz dişten daha iyi bakmak zorundasınız, yoksa implantı da kaybetmeniz olasıdır.

Dişsiz hastalarda damak kullanmak zorunda kalmadan yapılan implantlar ya da tek ve ya bir kaç diş eksikliğinde yandaki dişleri küçültmeden yapılan implantlar gerçekten büyük bir konfor ve koruyucu yaklaşım kazandırmaktadır. Ama kliniğimize gelip ağız hijyeni olmayan ve bunu sağlayamayacak hastalara implant tedavisini önermemekteyiz.

En kaliteli implant öncelikle hastanın kendi sağlıklı dişidir. Ondan sonra güncel gelişmeleri takip eden bir hekimin seçtiği ve vakaya göre bir kaç farklı firmayla çalıştığı markalarıdır.

İmplant yaptırdığımız da hekiminiz size bir belge vermektedir. Hangi implanttan kaç adet yapıldığını barkotla birlikte gösteren bu belgeyi muhakkak saklamalısınız. İlerde implantın parçası değişmesi gerektiğinde ve üstündeki kaplamanın değişmesi gerektiğinde bu belge lazım olmaktadır.

Yapılan çoğu implantlar ilerde, implantın etrafındaki kemik eriyip implantınız düşerse size implantı ücret almadan temin edileceği söylenir. Ama Böyle bir durum yoktur. Firma sadece implant yapılıp tutmaz ise yerine bir ücret almadan hekiminize tekrar uygulaması için yeni bir implant verir.

O nedenle hekiminizin tüm bunları göz önünde bulundurup seçtiği firma, en doğru implant firması olacaktır. Yerli marka implantlarımızın ithal firmalardan geri kalır bir yanı bulunmamaktadır. Parça temin etme ve implant garantisi bakımından çok daha kolaylık sağlamaktadırlar.

Peki implantlar neden bu kadar pahalı. Öncelikle kullanılan materyaller ve üstüne işlenen teknolojinin pahalı olması, ithal olanlarda kurun yüksek olması, cerrahi bir işlem olmasından dolayı pahalıdır. Ama yerli marka implantlar bu pahalılığı bir nebze olsun düşürmektedir. Ülkemizde de yurt dışına ihraç edilen güvenilir markalar bulunmaktadır. Bizde bunları kliniğimizde çoğunlukla kullanmaktayız.

Sonuç olarak:

En iyi implant sağlıklı dişinizdir. Dişlerinizi çektirmekte ısrarcı olmayın

Yerli markalara ve hekiminizin seçtiği markalara güvenin

İmplantlara eski dişinizden daha çok özen göstermelisiniz

İmplantlar doğru kullanıldığında konfor ve çiğneme gücünüzü artırırlar


Ankara Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!