İlk diş bakımı ve süt dişleri

İlk diş bakımı ve süt dişleri

Ağız sağlığı vucudumuzdaki bir cok organı ve sistemi etkileyen cok onemli bir konu. Bu yuzden sağlıklı diş ve diş etlerinin ilk adımı, bebeklik doneminde başlıyor. Diş temizleme alışkanlığı kazandırılmış cocuklar yetişkinlik doneminde de sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip oluyorlar.

Bebekte diş bakımına ne zaman başlamak gerekir?

İlk dişler cıkar cıkmaz diş bakımına başlanması gerekir. Oncelikle; kucuk ve temiz bir gazlı bezle bebeğinizin minik dişlerini silebilir ve diş etlerine hafif masaj yapabilirsiniz. Boylelikle, hem bebeğinizin diş bakımına başlamış hem de gunluk diş temizliğine alışmasını sağlamış olursunuz.

İlk diş kontrolu ne zaman olmalıdır?

Bebeğinizin diş hemiyle ilk tanışması oldukca onemlidir. Bu tanışmanın cocuk acısından mutlu, travmadan uzak, stressiz ve eğlenceli gecmesi temel hedef olmalıdır. Bu yuzden herhangi bir problem olmadan diş hekimine gelmeniz en idealidir. Diş kontrollerine tercihen, ilk diş cıktığında başlanmalıdır.

Sut dişleri tedavi edilmeli midir?

Gelişmekte olan daimi dişlerin tomurcukları, cene cemiği icerisinde, sut dişlerinin hemen altında yer alır. Bu nedenle cocuğunuzun sut dişlerinde oluşabilecek herhangi bir problemin tespit edilmesi, gerekli tedbirlerin alınması, daimi dişlerin sağlıklı olması acısından cok onemlidir. Sut dişleri ayrıca cocuğunuzun hem konuşmasını hem beslenmesini hem de gorunumunu etkiler. Bu yuzden sut dişlerinin sağlıklı olması ve eğer curukse mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Cocuklarda en sık karşılaşılan diş problemleri nelerdir?

Diş curukleri en sık karşılaşılan problem olarak one cıkmaktadır. Bununla birlikte belli yaş gruplarında dişsel yaralanmalar (Travmalar) cok sık ortaya cıkabiliyor. Ayrıca dişlerde capraşıklıklar, alt ust cene arası ilişki bozuklukları, diş gıcırdatma ve erozyon da sıklıkla karşılaştığımız nedenlerden bazıları.

Bir pedodontist (Cocuk diş hekimi) cocuklarda ne gibi farklı yontemleri uygular?

Cocuklar diş hekimlerine bir erişkin gibi tedaviye isteli ve hazır durumda gelmiyorlar. Cocukları fark ettirmeden tedaviye psikolojik olarak
hazırlamamız gerekiyor. Cocuğu, kendisine uygun davranış yonlendirmesi metoduyla tedaviye hazırlanması ve bir oyun gibi anlatarak sevdirmeniz lazım. Bunlar da pedodontist dediğimiz uzman diş hekimlerinin gorevi.
Uzmanlık suresince cocuklara tedavi yaklaşımlarının ozel metotları ve ozel tedavi bicimleri konusunda eğitim alıyoruz. Cocuklarda, genellikle uygun davranış yontemlerinde cok iyi yanıt alıyoruz. Bununla birlikte bazı durumlarda yardımcı tedavi yontemleri de kullanılabiliyor. Hicbir şekilde
uyumu sağlanamayan ya da engelli cocuklarda sedasyon ya da genel anestezi dediğimiz tedavi altarnetifleri de kullanılabiliyor.

Hamilelikte gorulebilecek ağı diş sağlığıyla ilgili durumlar nelerdir? Hamilelikte dişlerin sağlığı acısından nelere dikkat edilmelidir?

Hamilelik sırasında artan bazı hormonlar nedeniyle diş etleri biraz daha hassas hale gelibilir ve diş eti kanmaları da bu donemde daha sık gozlemlenmektedir. Ayrıca diş etlerinde artan kan akımına bağlı odem, kırmızılık ve epulis denilen zararsız dişeti oluşumları meydana gelebilir. Bunula birlikte hamilelikte tekrarlanan kusmalara bağlı ağız icine gelen mide ozsuyu nedeniyle ağız icerisi son derece asidik bir hale gelip dişlerde hızlı ilerleyen curukler oluşmasına neden olabiliyor. Bu durumda dişleri daha fazla curuk riski altında olduğu soylenebilir. Diş
sağlığını bu donemde de koruyabilmek icin hamileler oncelikle; duzenli ve dengeli şekilde beslenmeli, duzenli olarak dişlerini fırcalamı ve diş ipi kullanmalıdır.

Hamilelikte diş tedavisi icin ideal zaman nedir?

Aciliyet gerektiren durumlarda hamileliğin, 2. Trimester dediğimiz 3-6 aylık doneminde rahatlıkla tedavi yaptırılabilir. Cok gerekmedikce ilk uc aylık ve son uc aylık donemlerde girişimler yapmaktan kacınıyoruz.

Bu makale 13 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dt. Ülkü KOLOĞLU, 1967 yılında İstanbul'da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni başarıyla tamamlayarak Diş Hekimi unvanı almıştır.

Dt. Ülkü KOLOĞLU, mesleki çalışmalarına 1998 yılından bugüne İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan İmpladent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde Klinik Yöneticisi olarak devam etmektedir.

Etiketler
Pedodontist
Dt. Ülkü Koloğlu
Dt. Ülkü Koloğlu
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube