-İdrar yolları denince söz edilen anatomik bölgeler şunlardır.
1:Üretra(İdrar torbası ile vajene açılan delik arasındaki kanal).İltihaplanınca üretrit adını alır
2:Mesane(İdrar torbası).İltihaplanınca sistit adını alır
3:Üreter (İdrar torbası ve böbrekler arasındaki her 2 tarafta bulunan kanal).
4:Böbrekler.İltihaplanınca nefrit-pyelonefrit adını alır

-En çok gözüken idrar torbası ve üretranın beraber infekte olmasıdır. Sistit denen durumdur. Her kadının hayatı boyunca en az bir kez geçirdiği söylenmektedir.

-Sık idrara çıkma,idrar yaparken yanma,sancı,kanlı idrar yapma,bazen hafif ateş gibi şikayetlerin birinin veya birkaçının beraber olması genelde sistit belirtisidir. Belin yan tarafına vuran şiddetli ağrı ve yüksek ateş ise infeksiyonun üreterlere ve böbreklere ilerlediğinin bir belirtisi olabilir. Böbrekte veya üreterde taş var ise şikayetler artar ve tedavi komplike olur. .

-İdrar Yolu İnfeksiyonları kadınlarda erkeklerden çok daha fazla gözlenir. Bunun nedeni anatomik olarak kadınların buna yatkın olmasıdır. İdrar torbası ve idrar deliği arasındaki üretra denen kanal kadınlarda 2-3cm iken erkeklerde tüm penis boyunca olduğundan 13-15cmdir. Dolayısı ile vajendeki bakteriler 2-3cmi kolayca yukarı doğru birkaç saatte katedip idara torbasına ulaşabilirler. Erkeklerde ise bu daha yol daha uzun olduğundan saatler içinde bakteriler mesaneye ulaşamadan idrar yapılırken bakteriler geri atılırlar.

-Vajende idrar deliğinin çevresinde fazla bakteri var ise doğal olarak sistit daha sık gözlenir

-İdrar deliğinin ucunda sfinkter denen ve deliği kapatan bir kas vardır. Bu kas sık sık,uzun ve travmatik cinsel ilişki sonrasında zedelenebilir ve bakterilerin kanala geçişi kolaylaşabilir. Balayı sistiti diye adlandırılan ve bazen kanlı olabilen sistit gözlenebilir.

-Bazı kadınların bu konuda bağışıklığı daha azdır.

-Kısaca sistitten korunmak için genel ipuçları şu şekildedir

---Sık sık tuvalete gitmek(Özellikle uzun seyahatler öncesinde)
---Tuvalet hijyenine uymak(Uygun pH'lı temizleme solusyonları kullanma)
---Bol su içmek
---İlişki sonrası tuvalete gitmek
---İlişki öncesi ve sonrasında duş almak.
---Dar pantolon giymemek
---Vajende akıntı,koku olduğu durumlarda doktora erken başvurmak
---Erken teşhis ve uygun tedavi
---Düzenli jinekolojik muayene(Vajinal kültür testi)
---Uzun süren ve travmatik sayılabilecek cinsel ilişkiler sonrasında daha tedbirli olmakİstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!