İbs spastik kolon, irritabl bağırsak sendromu

İbs  spastik kolon, irritabl bağırsak sendromu

Karın ağrısı, karında şişkinlik, gaz, dışkılama değişikliği, kabızlık  yada ishal gibi şikayetlerle  seyreden , insanın yaşam kalitesini inanılmaz derecede  bozabilen kronik bir hastalıktır. “Spastik kolon”, “Huzursuz barsak”, “Hassas Barsak” yada “İrritabl barsak sendromu” gibi isimleri de bulunmaktadır.

Gastroenteroloji kliniğine başvurma nedenleri arasında ilk sıradadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir.

Nedeni tam bilinememektedir.   Bağırsaklarda veya başka organlarda herhangi bir organik bozukluk yoktur. Yapılan  tüm tetkik ve tahlillerde  bir anormallik saptanmaz.  Kişilik yapısının ve kişinin  psikolojik durumunun, stresinin önemli olduğu düşünülür. Stres dönemelerinde hastanın şikayetlerininin  daha da arttığı gösterilmiştir. Geçici bir hastalık  değildir. Yaşam süresini kısaltmaz.

Bazı hastalarda kabızlık ya da çok sulu ishal görülür. Hastaların bir kısmında ise hem kabızlık hem ishal görülür. Hastalık tehlikeli değildir ve tehlikeli komplikasyonlara yol açmaz.

Ama, insanın yaşam kalitesini inanılmaz olumsuz etkiler ve  İşyeri, okul gibi yerlerde hasta için oldukça rahatsız edicidir. Hastayı hayatından bezdirebilir.

Bazı besinler bağırsak hareketlerinde değişmelere yol açar. Kahve, çay, kola, alkol, baharatlı yiyecekler, süt gibi besinler bu soruna yol açabilir. Bazı insanların sindirim sistemi bazı yiyeceklere karşı hassastır. Doktora başvuran kişiler özellikle bir besini yedikten sonra başladığını belirtebilir. Süt, kahve, yağlı yiyecekler, alkol bu besinler arasında sayılabilir. Hastalığa neden olmasalar da şikayetlerin artmasına yol açabilirler.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Muharrem Taşkoparan

Etiketler
İbs kimlerde görülür?
Doç. Dr. Muharrem Taşkoparan
Doç. Dr. Muharrem Taşkoparan
Ankara - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube