Alman hekim Samuel Hahnemann (1755-1843) tarafından 1796 yılında uygulanmaya başlanmış doğal, bütüncül ve yan etkisiz bir tedavi yöntemidir. Homeos benzer, pathos hastalık anlamına gelir. Klasik tanımı benzerin benzer ile tedavisidir. (Similia similibus curentur)

Benzerler kuramı homeopatinin temel kuramıdır. Sağlıklı kişide belli semptomları oluşturan bir maddeyi, çok çok düşük dozlarda o semptomları gösteren kişiye verdiğinizde bu semptomları giderirsiniz.

Homeopati doğal, yan etkisiz ve bütüncül bir tedavi yöntemidir. Doğaldır çünkü tedavide kullanılan remediler doğal maddelerden yapılır. Homeopatik ilaçlar, hayvan dokuları, bitki özleri, mineraller, metaller gibi tamamen doğada bulunan maddelerden belirli oranlarda seyreltilerek elde edilmektedir. Tıpkı akupunktur gibi homeopati de yaşam gücüyle çalışır. Bu nedenle yan etkisizdir. Holistik yani bütüncüldür çünkü bütüne bakar. Kişiyi fiziksel, zihinsel ve duygusal düzlemlerde bütün olarak ele alır. Homeopatide alınan çok detaylı hikayede tüm sistemlere bakılır. Kişinin sadece kulağındaki sıkıntı, baş ağrısı veya bacağındaki ağrıya değil fiziksel, duygusal, zihinsel tüm semptomlarına bakılır.

Homeopati kişiye özel bir tedavi şeklidir. Homeopatide hastalık yoktur hasta vardır.


İstanbul Akupuntur Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!