Hastanın hekim seçme hakkı varsa hekiminde kendini ifade etme hakkı olmalı!
Hastanın hekim seçme hakkı varsa hekiminde kendini ifade etme hakkı olmalı!

Son yıllarda değişen dünya şartları.gelişen teknoloji ve enfermasyon, bilimin ve hayatın her alanında bilginin çoğalmasına ,bilginin,paylaşımına ve sonuçta her kesimden insanın her türlü yenilikten yararlanma imkanının sağlanmasına yol açmıştır.

Ayrıca her konuda daha sağlıklı ve özgür düşünen , daha bilinçli karar veren ve eylemlerde bulunan insan toplulukları ve bireyleri oluşmuştur.. Bu da seçme tanıma ve sahip olma duygusunu tetiklemiştir..

Sonuçları : Ekonomilerde canlanma , sağlıklı çevre bilinci, öğrenme, yaşam standartlarının artması, insan ömrünün ortalamasının uzaması , bir çok hastalığın tedavi edilir olması sağlanmıştır..

Dünyanın artan nüfusuna karşılık; paylaşım, anlayış, hoşgörü gibi davranış güzellikleri, arkasından milletler arasında hakların adaleti anlayışı doğmuştur....v.s . Bir sürü yeni şey ... Yeni değerler ve kavramlara sebep olmuştur.. İşte çağdaşlaşma da , medeniyet de budur..

Bunlardan birisi de insan haklarının yanında, hasta hakkı kavramını doğurmuştur..

Hasta hakkının birinci ögesi hekim seçme serbestliğidir. Ama tanımadığı , huyunu, suyunu, en basitinden yüzünü , nerede olduğu, neler yaptığı , ne kadar yetkin bir dr dur bilmediği bir insana ; sırf dr dur diye gitmek yerine; insanlar internetden, yazılı ve görsel basından , yayınlardan elde ettikleri bilgilerin yanına bir de, eş dost ve tanıdık tavsiyeleriyle hekim seçmektedirler..

Bunun en çok tutulan olanı da internetden arama sayfalarından yararlanmak olmaktadır.. Peki hekimlere yasak koyarsanız , hasta sadece , kola reklamlarını görmekten öteye gidemiyecek... Bu alandaki yasak ve kısıtlamalarda, hekim camiasını klinik ve muayenehanesine hapsedecekse; ki şu günler çoklukla böyledir; hasta hekimini komşusu veya o rahatsızlığı olan hatice hanımlar ,rukiye hanımlar ,veya hayri beyler den öğrnecektir.

Bu çağdaş devrime karşı koymak.. Medeniyete ve insana saygısızlıktır ....Saygılarımla...


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!