Hamilelik döneminde diş tedavileri yapılabilir mi?
Hamilelik döneminde diş tedavileri yapılabilir mi?

Pek çok anne adayı hamilelik döneminde diş rahatsızlıkları yaşamaktadır.

Halk arasında her hamilelikte bir diş kaybedilir,bebek annenin dişlerinden mineral alır gibi söylemler mevcut olsa da bunların doğruluk değeri yoktur.

Peki hamilelikte neden diş sorunları yaşanmaktadır?

Öncelikle hamilelikte diş sorunlarının pek çok sebebi olabilir.

Hamilelik döneminde anne adayları; hormonal değişiklikler, beslenme alışkanlıklarının değişimi,kusma,kişinin kendi ağız bakımına ayırdığı zaman değişimi gibi bir çok farklılık yaşarlar.

Hormonal değişimler nedeniyle annenin diş ve diş eti rahatsızlıkları gözlenmektedir. Aynı zamanda araştırmalar hamilelik döneminde diş fırçalama alışkanlıklarının azaldığını ortaya koyuyor.Azalan diş fırçalama alışkanlıkları diş ve diş eti rahatsızlıklarına davetiye çıkartıyor.

Kusma nedeniyle dişlerde asit erezyonu gözlemlenmektedir.Mide asiti etkisine maruz kalan dişler çürüğe yatkın hale gelmektedir.

Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi ?

Hamilelik dönemindeki 9 aylık süreci 3 kısımda inceliyoruz.”İlk 3 ay 1. Trimester” ,“ikinci 3 ay 2. Trimester” ve “son 3 ay 3. Trimester “.

Hamilelik döneminde zorunlu kalınan durumlarda bebek ve annenin sağlığı kadın hastalıkları ve doğum doktoru ile birlikte değerlendirilerek “2. Trimester döneminde” işlemler yapılmaktadır.

Hamilelik döneminde diş rahatsızlıkları yaşamamak için; planlı gebeliklerden önce mutlaka bir diş hekimi muayenesi yapılmalıdır.

Anne adayları ise ağız bakımına gereken önemi göstermelidir.

“Hamilelik döneminde diş fırçalarken midem bulanıyor.”

Bu nedenle dişlerini fırçalayamayan hastalarımıza küçük başlıklı fırçalar tercih etmelerini,macun kullanamasalar bile en azından günde 2 kez dişlerini fırçalamalarını öneriyoruz.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!