Grip ayları geliyor!! gripten korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Grip ayları geliyor!! gripten korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Havaların soğumasıyla birlikte grip vakaları da artıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde artan, günlerce geçmeyen ve tüm vücudu etkileyen grip salgınlarında en sık görülen belirtiler ise, kuru öksürük, boğazda kuruluk ve yanma, bazı durumlarda ateş ve sık hapşırma. Grip, çeşitli virüslerin etken olduğu bir üst solunum yolları hastalığıdır. Çok farklı türden virüslerin neden olması sebebiyle aşı da yeterli olmayabilir. Gribe yakalanmamak ya da hastalığı mümkün olabilecek en hızlı şekilde atlatabilmenin yolu ise bağışıklık sistemimizin güçlü olmasından geçiyor. Gripten önce bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için neler yapmamız gerekiyor;

Grip, genellikle en fazla bir hafta veya on gün içinde, basit tedavi yöntemleri ile geçebilir. Ancak dikkatli olunmazsa, hastalık oldukça olumsuz sonuçlara da yol açabilir. Halen dünyada grip salgınlarından ölen birçok insan var; bu sebeple gribe yakalanmadan bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz çok önemli.

Gripten korunmak için;

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için meyve sebze ağırlıklı beslenin, fazla et tüketmeyin

Özellikle hasta olacağınızı düşündüğünüz dönemlerde bol bol C vitamini alın

Düzenli olarak egzersiz yapın

Hava nemlendiricileri kullanın

Odayı aşırı ısıtmayın, düzenli olarak havalandırın

Kalabalık ortamlarda, kapalı mekanlarda bulunmamaya özen gösterin

Dışarıdan geldiğinizde ellerinizi sabunla yıkayın ve bunu çocuklarınızın da alışkanlık haline getirmesini sağlayın

Çok kalın veya çok ince giysiler giymeyin

Uyku düzeninize dikkat edin

Stres altındaki insanlar hastalanmaya daha elverişlidir. Meditasyon yapın, kendinize zaman ayırın

Sigara içmeyin

Grip olduysanız;

Birçok kişi, gerek olmadığı halde bir sürü ilaç kullanır ve bunların farklı yan etkileri vardır. Gereksiz yere, doktorunuza başvurmadan ilaç almayın. Antibiyotiklerin gribe faydası yoktur, antibiyotik kullanmayın.

İnsan vücudu hastalıklarla savaş halinde iken fazla miktarda enerji sarf eder. Bu nedenle, iyileşme sürecinde istirahat çok önemlidir.

Burundaki tıkanıklığı gideren veya hafifleten ilaçların hastalıktan korunma veya hastalığın iyileşmesinde yararı bulunmaz. Aynı zamanda gelişigüzel kullanılan ilaçlar; sersemlik, baş dönmesi, uykusuzluk ve midede rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Günde 8 bardak sıvı içilmesi hastanın solunum yollarının kurumasını önler. Bu sıvı; su dışında meyve suyu, çorba ya da ıhlamur ve adaçayı gibi bitkilerden yapılmış içeceklerle de alınabilir.

Hastalar; kahve, çay ve kola gibi kafein içeren içecekler tüketmemelidir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Etiketler
Grip
Dr. M. Koray Akay
Dr. M. Koray Akay
İstanbul - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube