Modern hayat kadını özgürleştirdikçe, kadın ekonomik kazanımlarına kavuştukça ve yaşanan iletişim devrimine paralel bir biçimde genital estetiğin önemi/işleri gittikçe artmaktadır. Zamanın, doğumların yıprattığı kadın bedeninde genital bölgedeki olumsuz savrulmalar da bunlara eşlik eder: Vagina gevşemiş/bollaşmıştır, iç dudaklar uzun ve sarkıktır, dış dudaklarda renk değişiklikleri ve asimetri rahatsız edicidir. Belki rahim sarkması yada idrar kaçırma gibi fizyolojik sorunlar bu durumu daha da dramatik hale getirmektedir. Vaginoplasti ile daraltılıp normalleştirilen vajinaya aynı seansta Labioplasti operasyonu ile iç dudakların estetik görünümüne kavuşturulması eşlik edebilir. Bedene, doğum yapmaya, cinsel hayata ve hymenin yapısına hiçbir zararı olmayan bu girişimlere diğer genital yapıların problemlerini ve çözümlerini de eklemek gerektir.Kadın bedeninde genital bölgede haz/orgazm alanları diye bir yer tasarımlarsak buraya: Klitoris, G noktası (Grafenberg noktası) ve perianal bölge (transverse ve pubococcygeous kaslar) girmelidir. Cinsel uyarılmada anahtar bir rol oynayan klitoris, erkekte penis başının /glans penis eşdeğeridir. Cinsel uyarılma esnasında sinir uçlarıyla örülü bu erojen bölgenin kanlanması artacak ve hacmi büyüyecektir. Bazen klitoris üzerinde bulunan deri katlantısı fazla olabilmektedir. Klitorisin normalden büyük görünmesine ve şekil bozukluğuna yol açan bu durum KLİTOROPEKSİ denilen bir girişimle fazlalıklar alınarak giderilmektedir. Benzer şekilde atrofik gevşek bir klitoristte dolgu maddeleri ve yağ enjeksiyonlarıyla normalleştirilecek ve işlevini daha rahat yerine getirmesi sağlanacaktır.
Orgazm dediğimiz cinsel hazzın en üst noktası kabul edilen ve vücudun ardı ardına verdiği tepkiler zinciri olarak tanımlanan süreçte bedende birçok değişim oluşmaktadır. Kişilerin psikolojik hazırlığı ve cinsel organlardaki değişimlerle şekillenen bu süreçte rol oynayan genital oluşumlardan biri de (son yıllarda bilinirliği gittikçe artan) G noktasıdır. 1940 yılında Dr.Ernest GRafenber' tarafından keşfedilen G (Grafenberg) noktası bedenin en erojen yerlerinden biridir. Vagina ön duvarında, girişinden 4-5 cm uzaklıkta, üstte, mesane boynunda vagen duvarında komşu bir biçimde yer aldığı bilinen bu nokta da erkekteki prostat bezlerine eşi Skene bezleri'de yer almaktadır. ''G-Shot/Orgazm Aşısı'' olarak tanımlanan uygulamada buraya kollajen dolgu enjeksiyonları ya da yağ dolgusu yapılmakta ve dolgunluğu, volümü ve hissedilebilirliği arttırılmaktadır. Popülerleşen bir uygulamadır.
Gene vajinanın üstündeki vulva bölgesindeki kıllı bölümün (mons pubis) yağlanmasına, dolgunluğuna karşı; liposakşın ile yağ alma uygulanmakta veya abdominoplasti gibi karın germe girişimleriyle de bu bölgenin görünümü doğal biçimde dizayn edilmektedir. Vaginanın her iki yanındaki bacak içlerine de eğer fazla yağlanma varsa benzer şekilde liposakşın ve Rf-Body Tite liposakşın uygulanmaktadır.
İç genital organlardaki diğer estetik sorunlar (uterus / rahim sarkıklığı, gevşeme, mesane/rektum dokuları, sarkıklığı idrar kaçırmaları vb) kadın doğum hekimlerin bilim dalı altında çözümlerini bulabileceğiniz problemler olarak gözükmektedir.
Sonuçta genital bölge estetiği günümüzde getirdiği işlevsel çözüm biçimleriyle kadını ve kadın bedeni doğallaştırıp/özgürleştirmekte bir araç sayılabilir. Buda azımsanmayacak bir olgu kabul edilmelidir. Eğer gereksiniminiz varsa tabii ki..

İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!