Çoğu kişi vajinal bölge ve koltuk altında oluşan kararmalardan yakınmaktadır. Bu bölgelerde yaşanan lekelenme kahverengi-siyaha yaklaşan kararmalar; görsel anlamda hoş olmayan bir görünüme yol açar. Başlangıçta hafif olan bu kararmalar pek ciddiye alınmasa da zamanla daha da koyulaşarak can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Bu bölgelerde görülen bu koyu renk değişiminin çok sayıda nedeni olmakla beraber en sık ;bu bölgelere uygulanan ağda ya da epilasyon uygulamalrından sonra oluşur. Oluşan bu kararmaları yok etmek için piyasada çok sayıda kozmetik ürün satılmaktadır. Bu kremler bazen bir miktar yardımcı olabilse de bazen kararmalar bu bölgelerin hassas olması ve kullanılan bu kremlerin çoğunlukla kimyasalllar içermesi nedeniyle tam tersine bu alanların dahada koyulaşmasına yol açabilirler.

GENİTAL BÖLGE NEDEN KARARIR KOYULAŞIR

Dış genital alana ‘vulva’ adı verilmektedir. Vulva zamanla yaşa ve hormonal değişimlere bağlı olarak esmerleşebilir. Buradaki esmerleşmedeki ana hormon östrojendir. Östrojen hormonu açısından zengin vulva dokusu, güneş ışınlarının UV etkisi altında koyulaşmaktadır.

Kadınların pek çoğu gebelik sırasında artan östrojen hormonları nedeni ile genital bölgelerindeki renk koyulaşmalarından şikayet etmektedir. Gebelik sonrasında da bu bölge kararmaları kalıcı olmaktadır. Özellikle esmer tenlilerde bu durum daha belirgindir.

Gebelik haricinde doğum kontrol hapı kullanımları, polikistik over sendromu, bazı hormonal sorunlar, bazı cilt hastalıkları da dış genital alanda esmerleşme, koyulaşma sebebidir. Ayrıca bazı kişilerde genetik yatkınlık da söz konusu olabilir.

Genital bölgenin renginin koyulaşmasının en sık nedenlerinden biri de o bölgeye yapılan ağdalar ve genital bölge epilasyonu amacıyla yapılan lazer uygulamalarıdır.Genital alana verilen lazer ışığı cilt dokusundaki ‘melanin’ pigmentini aktive ederek bu bölgede esmerleşme yapabilir.

GENİTAL BÖLGENİN KOYULAŞMASI NE TÜR SORUNLAR OLUŞTURUR

Fiziksel olarak herhangi bir sorun oluşturmaz. Sadece kozmetik olarak dış genital bölgedeki (vulva) istenmeyen bu renk artışı ve koyuluk bazı kadınlarda psikolojik sorunlara neden olabilir. Bazı kadınlar bu durumlarını, eski halleri ile veya çevresindekiler ile kıyaslayarak kendilerine problem haline getirebilirler. Bazende bazı kadınlar bu durumdan çok rahatsız oldukları için cinsel hayatları etkilenmektedir. Genital bölgesini beyenmeyen çok esmer bulan kadınlar bu durumun cinsel hayatlarını olumsuz etkilediğinden şikayet etmektedirler. İşte bu tür durumlarda lazer ile çok yüzgüldürücü sonuclar almak mümkündür.

LAZER İLE GENİTAL BÖLGE -VAJİNA BEYAZLATMA

Genital bölge vajina beyazlatma işleminde Lazer uygulaması hem büyük dudaklara hem de küçük dudaklara uygulanabilir.

Günümüzde lazer ile renk açıcı tedaviler; genital bölge beyazlatma, genital bölge renk ağartma, genital alan renk açma tedavileri olarak bilinmektedir.

Lazerle genital alan renk açma ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak da bilinmektedir.

Bu alandaki kararmadan çok rahatsız olan ve cinsel hayatları etkilenen kadınlar için oldukça etkili ve dermatolojinin bize sunduğu çok gelişmiş bir teknolojidir.

LAZER İLE VAJİNAL BEYAZLATMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR

Lazer ile yapılan vajinal renk açma tedavileri ortalama 15-20 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik krem kullanılması ağrı hissini ortadan kaldıracaktır. Lazer ile Genital bölge beyazlatma Genel anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. . İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma sağlanmaktadır

Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir. İşlem son derece kolay ve güvenlidir. İşlemden hemen sonra kişi normal hayatına dönebilir.

LAZERLE GENİTAL BÖLGE BEYAZLATMA YAPILIRKEN AYNI ANDA VAJİNAL SIKILAŞTIRMADA YAPILABİLİRMİ Evet. Hem Vajinal Bölge Beyazlatması, hem de Vajinal Sıkılaştırma işlemi eş zamanlı olarak aynı seansta yapılabilir. Böylece genital bölge estetiği bir bütün olarak ; genital bölge daraltma ve genital bölge beyazlatma aynı anda sağlanmış olacaktır.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!