Genel anestezi, hastaya damar içi ilaçlar ve/veya bayıltıcı gaz verilerek uyku halinin sağlandığı anestezi tipidir. Sedasyon ise hastaya bazen damar içi ilaçlar verilerek bazen de oral ilaç verilerek sakinlik halinin sağlandığı anestezidir.

GENEL ANESTEZİ (NARKOZ) HANGİ ŞARTLARDA YAPILABİLİR?

Işlem sırasında hastanın yaşamsal değerleri genel anestezi uzmanı tarafından sürekli takip edilir. Bu nedenle genel anestezi, diş hekimi muayenehanesinde değil, uygun güvenlik önlemlerine ve yeterli ekipmana sahip bir anestezi merkezinde yapılabilir.

GENEL ANESTEZİ ÖNCESİ NELER YAPMAM GEREKİR?

• Hastalarımızın genel anestezi öncesi mevcut ve geçirdikleri hastalıkları ve kullandıkları ilaçları doktorlarına eksiksiz şekilde bildirmeleri ve kullandıkları ilaçların ameliyat öncesinde doz ayarlamalarına uymaları anestezi ve sonrasında en güvenli şekilde sağlıklarına kavuşmaları açısından önemli olacaktır.

• Erişkin hastalarımızın en az 8 saat aç ve susuz olmalarını önemle isteriz. Çocuk hastalarda ise çocuğun yaşına göre size söylenen açlık ve susuzluk süresine dikkat edilmesi önemlidir. Çünkü hastanın tok olması nedeniyle; tam anestezi uygulamasında hastada kusma olursa problemlere yol açabilir.

• Hastanın genel anesteziye alınabilmesi için gribal enfeksiyon gibi herhangi bir enfeksiyon geçirmiyor olması gerekmektedir.

GENEL ANESTEZİ / SEDASYON DİŞ HEKİMLİĞİNDE HANGİ TİP HASTALARDA TERCİH EDİLİR?

• İleri derecede fobisi (Korku) olan erişkin hastalar,

• Acil tedaviye ihtiyacı olmasına rağmen iletişim kurulamayan çocuk veya erişkinlerde,

• Fiziksel veya mental (zihinsel) engelli çocuklarda,

• Biberon çürüğü veya erken çocukluk çağı çürükleri adı verilen yaygın çürüklere sahip ikna yoluyla tedavi edilemeyecek küçük yaştaki çocuklarda,

• Genel anestezi yapıldığı takdirde tıbbi risklerin azalacağı (bazı sistemik rahatsızlıklar gibi) vakalarda,

• Herhangi bir nedenle (uzak yerde oturulması, allerjik reaksiyon riski vb.) tedavilerin tek seansta yapılması gereken çocuklarda,

• Genel anestezi gerektiren cerrahi girişimler (Kemik grefti, Kemik kisti vb.)

• Lokal anestezi ile tek seansta yapılması mümkün olmayan birçok cerrahi işlemin kısa sürede (2 saat gibi) genel anestezi altında yapılmasını isteyen hasta grubu

DİŞ TEDAVİLERİNİN GENEL ANESTEZİ ALTINDA YAPILMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

• Tüm işlemlerin tek seansta gerçekleşmesi aile ve çocuğun tedavi sürecinde yıpranmasını engeller.

• Küçük yaştaki çocukların kontrolsüz olarak yaptıkları ani hareketler sonucu oluşabilecek yaralanma riski ortadan kaldırılır.
• Diş hekimi fobinize sebep olan aletlerin ses ve hissettirdiklerinden uzak konforlu bir tedavi süreci olur.

GENEL ANESTEZİ ALTINDA ve SONRASINDA AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

Operasyon sırasında hiç ağrı hissetmezsiniz. Çekim yapılması gereken durumlarda genel anestezi ile beraber lokal anestezi uygulaması da yapılarak operasyon sonrası ağrının olması engellenir.

GENEL ANESTEZİ ALTINDA YAPILAN İŞLEMLER NEKADAR SÜRER? SONRASINDA HASTANEDE KALMAK GEREKLİ Mİ?

İşlem süresi, hastanın ağız içerisinde yapılacak işlemlerine bağlı olarak değişkenlikler gösterir. Bilinmelidir ki hasta ameliyathaneye alındıktan sonra ve ayrılırken yarım saat kadar hazırlık aşamalarının olduğudur. Anestezi sırasında ve sonrasında anestezi uzmanı tarafından takip edilen hasta yaklaşık 1-4 saat kontrol altında tutulduktan sonra son kontrolleri de yapılarak taburcu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

DİŞ TEDAVİSİ İÇİN GENEL ANESTEZİ RİSKLİ MİDİR?

Anestezinin riskleri, hastanın genel sağlık durumu, yaşı, planlanan cerrahinin yaygınlığı ile yakından ilgilidir. Son 20 yıldır anestezi uzmanı denetiminde uygulanan anestezi ile riskler önemli ölçüde azalmıştır. Fakat hiçbir zaman “risk yoktur” denilemez. Bu nedenle her türlü tedbiri alıp en güvenli şekilde ameliyat olmanız için gerekenler yapılmaktadır. Doktorlarınızın uyarılarını dikkate alarak bu riskler en aza indirilebilir.


Bursa Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!