Geleneksel kış içeceklerimiz (1) boza

Geleneksel kış içeceklerimiz (1) boza

Malumunuz kış ayı iyice kendini gösterdi. Ülkemiz genelinde yoğun  kar yağışı ve Sibirya Soğuklarını yaşadık hep birlikte. Topraklarımıza bereket yağdı,barajlarımız doldu.

Bu soğuk kış mevsiminde yüzyıllardır geleneksel olarak sofralarımızı süsleyen, besin değeri ile vücudumuzu güçlendiren geleneksel kış içeceklerinin sağlığımıza yararları hakkında sizler ile bilgi paylaşımında bulunacağım.

Bugünkü konumuz Boza. Çocukluğumuz bozacıların o esrarengiz seslerini duymakla geçti. Kışın soğukta bizler sıcacık evimizde otururken o soğuk havayı yararak gelen tok bir ses ‘’Bozacıııııı’’

Bozacının sesinden bozanın ilk faydasını anlayabiliriz. Kış aylarında vücuda güç ve direnç veririr.

Ancak faydalarına geçmeden önce bozanın hazırlanışı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum sizlere.

Boza darı irmiği, su ve şekerden üretilir. Bozaya zengin besin değerinden dolayı ‘’sıvı ekmek’’ de denmektedir. Bilinen en eski Türk içeceklerinden biridir. Bugün eski Osmanlı Coğrafyasının hemen her yerinde tüketilmektedir. Yerine ve coğrafyasına göre tarçınlı leblebili pirinçli kenevirli vb türleri görülmektedir.

Bozanın sağlığımıza birçok faydaları bulunmaktadır.

Özellikle içeriğindeki aktif mayalar sayesinde emziren annelerde süt üretimine yardımcı olmakta süt miktarında artış yapmaktadır.

İçerdiği faydalı bakteriler sayesinde probiyotik etkiye sahiptir.Yani  tüketildiğinde bireyin bağırsaklarındaki bakterilerin sayıca dengesini sağlayarak zararlı bakterilerin miktarını azaltır.

Özellikle kış mevsiminde sık görülen gribal enfeksiyonlara karşı ,vücut direncini içeriğindeki vitaminler sayesinde güçlendirir ve bu enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır.

Zengin protein ve  B grubu vitaminleri içeriği sayesinde vücuda enerji verir. B grubu vitaminleri sinir sitemini besleyerek hafıza güçlenmesi ve unutkanlığa karşı çok olumlu etki yapar.Aynı zamanda huzursuzluğa ve zihinsel yorgunluğa karşı dinlendirici bir etkiye sahiptir.

Bunun yanında bozada kalsiyum, demir, fosfor, sodyum gibi vücutta hayati işlevleri olan minareller de bulunmaktadır.

Boza yapısındaki laktik asit sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına da faydalıdır. Kronik Gastrit, Hazımsızlık, Kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının semptomatik tedavisinde etkilidir.

Kış günlerin vazgeçilmezi olan bozayı sağlığımız için daha sık tüketmeliyiz.

Bozanın Besin Değeri

100 ml Boza’da;
240 kcal enerji
57.5 gr karbonhidrat,
3.5 gr protein,
0.5 gr yağ,
29 mg kalsiyum,
1,3 mg demir,
97 mg fosfor,
1 mg çinko,
0.09 mg Tiamin(B1 vitamini),
0.05 mg Riboflavin (B2 vitamini),
1.16 mg Niasin(B3 Vitamini) bulunur. 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Mehmet Fatih Fişenk

Etiketler
Boza
Dr. Mehmet Fatih Fişenk
Dr. Mehmet Fatih Fişenk
Ankara - Pratisyen Hekimlik
Facebook Twitter Instagram Youtube