~~ÖKSÜRÜK DEYİP GEÇMEYİN……….!!!
Yaz kış demeden hastaları en sık hastaneye getiren şikayet olan öksürük , aslında pek de önemsenmez. Bu önemsiz gibi gözüken sıklıkla bireysel olarak çözmeye çalıştığımız bu küçük sorun altında oldukça büyük ve geniş bir hastalık yelpazesi barındırır.
ÖKSÜRÜK NEDEN ÖNEMLİ…!
3 haftadan daha uzun süren öksürük mutlaka dikkate alınmalı; altında oldukça bulaşıcı olan tüberkülozu, ölümcül seyreden akciğer kanserini, sık görülen ve yaşam kalitesini oldukça bozan GER(gasrto-özafagiel reflü), ölüm riski yüksek ve sık görülen kalp yetmezliği ve pulmoner emboliyi, zamanında tedavi edilmez ise geridönüş şansı zorlaşan Astım ve KOAH(kronik obstruktif akciğer hastalığı)’nı, barındırabilir. Öksürük, yabancı maddelerin alt solunum yollarına oturmasını ve bronş, akciğer sekresyonlarının birikmesini önleyen bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük beklenen amacı sağladığı takdirde etkili ve yarararlıdır.
UZAMIŞ ÖKSÜRÜK , CİDDİ MALİ YÜK..!
ABD’de öksürük tedavisinin yıllık maliyeti 1 milyar ABD dolarından fazladır. Kronik öksürük ekseriya birden fazla (%18-62 hastada) nedenden oluşur. Hastaların %42'sinde üç neden (PNAS, astma ve GÖR) birlikte görülür. Tedavide bu durum dikkate alınmalıdır.
Uzamış öksürük, sık hastane ziyareti, uzun süreli ilaç kullanımı,kalitesiz yaşam ve ciddi iş gücü kaybı demektir.
SİGARA- ÖKSÜRÜK ..!
Sigara içen kişiler de öksürüklerini genellikle ‘sigara öksürüğü’ olarak tanımlıyor ve pek önemsemiyorlar. Ancak bu kişilerde uzayan öksürüklerde tümör olasılığını da göz önüne alarak radyolojik tetkik yapılması gereklidir.
LÜTFEN UZMANINA GİDİN; ÇÜNKÜ…!
Kronik öksürüğün sistematik olarak değerlendirilmesi hastanın öykü, fizik muayene ve laboratuvar
(allerjı testı , solunum fonksiyon testi, uyku testi, endoskopi vs..)tetkiklerini kapsar. Öksürük değişik anatomik lokalizasyonlarda bulunan birçok hastalığın yol açtığı bir semptom olduğundan, sistematik yaklaşımla öksürüğün akciğer ve akciğer dışı nedenleri %88-100 oranında saptanabilmektedir. Ve %100 ‘e yakın etkin tedavi verilebilmektedir.
BAL-ZENCEFİL ÖKSÜRÜĞÜ TEDAVİ EDER Mİ?
Halk arasında uzayan öksürüklerde kullanılan bal ve zencefil karışımı bazen öksürüğü yumuşatabiliyor ve balgamın daha kolay çıkmasına yarayabiliyor. Ancak altında yatan hastalığı tedavi etmez. Bu yüzden bu tür karışımlara mucizevî anlamlar yüklemek de doğru değil. En iyi balgam söktürücünün bol su içmek olduğu unutulmamalı. Dolayısıyla öksürük sorunu yaşandığında gün boyunca en az 2 litre su içilmesinin asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

TUĞÇE HÜRKALİstanbul Göğüs Hastalıkları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!