Gebelik ve yüzme

Gebelik ve yüzme

Yaz mevsimi geldi. Bu dönemde en çok aldığım sorular:  “Doktor hanım, denize girebilir miyim?” “Doktor hanım, havuza girebilir miyim?” şeklinde oluyor. O halde yaz tatili, deniz, havuz güneşlenme konusunda gebelerimizi bilgilendirelim.

Gebelik döneminde yüzme, hem kişinin kaslarının ve formunun korunmasında çok yardımcı olmaktadır. Ayrıca suda yapılan egzersiz hareketleri suyun kaldırma kuvvetiyle daha kolay yapılır. Dolayısıyla normal seyrinde devam eden, düşük veya erken doğum riski taşımayan doktor kontrolündeki gebeliklerde yüzmenin sakıncası olmadığı gibi gebeliğin daha rahat geçmesine katkısı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli birinci konu kazalardır. Gebelikte denge merkezi büyüyen karın yapısına bağlı olarak sürekli değişir. Tatil yerlerindeki ıslak ve kaygan havuz kenarları, etraftaki hareketli çocuklar ve objeler (su topu, deniz yatakları, kaydıraklar) düşünüldüğünde tehlikeli bir durum ile karşı karşıya kalma ihtimali oldukça artar. Dolayısıyla takılma, dengeyi kuramama, çarpışma gibi basit kazaların yarattığı büyük problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple yavaş, sakin ve çevreye karşı da aşırı dikkatli hareketlerde bulunulmalıdır. Mümkünse yüzerken ya da tatilde yanınızda birinin size eşlik etmesini önerilir. Aşırı yorulmaya yol açacak uzun yüzmeler, dalma, su kayağı, sauna, jakuzi gibi aktiviteler kesinlikle yapılmamalıdır. Boyu geçmeyen mümkünse omuz altı hizasında yüzülmeli, yorulduğu anda ayaklar yere basılarak dinlenilmelidir. Her sporda olduğu gibi öğünlerden hemen sonra yüzülmemeli aradan 1-2 saat geçmesi beklenmelidir. Yüzdükten sonra ıslak mayoyla oturulmamalı, fazla vakit geçirmeden kurusu ile değiştirilmelidir.

İkinci dikkat edilecek konu ise artan sıcaklıklara bağlı olarak vücudumuzdan ter ve nefesimizden buhar olarak kaybettiğimiz su miktarının artmasıdır. Bu yüzden sıvı alımına dikkat etmeli ve sıvı kaybından kaçınılmalıdır. Yüzmeye başlanmadan önce yeterli ısınma ve basit germe hareketleri yapılarak kaslar aktiviteye hazırlanmalıdır. Yoksa gebelikte normalde de daha sık gördüğümüz kramp girme ihtimali artacaktır.

Bir diğer dikkat edilecek konu ise güneşten korunmak. Mümkün olduğu kadar güneşe çıkılmamalı, güneşin dik olarak geldiği öğle vaktinde deniz-havuza girilmemeli, gölgede otururken bile özellikle yüze olmak üzere tüm vücuda yüksek koruma faktörlü ve gebeliğe uygun güneş kremleri sürülmelidir. Gebelikteki hormon değişimi nedenli cilt lekeleri oluşumu artmaktadır, bu nedenle normalden de dikkatli olmak gerekir.

Ayrıca biz doktorlara en sık sorulan sorulardan bir diğeri de "Deniz mi yoksa havuz mu tercih edilmeli ?" olmaktadır. Genel olarak deniz daha hijyenik olduğu için gebe olmayan kişilerde olduğu gibi gebeler için de daha güvenlidir. Havuzlarda bir çok kişinin yüzmesine bağlı olarak enfeksiyon etkenlerinin bulunma riski daha fazladır. Fakat hijyenik olarak sağlıklı olan havuzlara da rahatlıkla girilebilir. Havuzlara dezenfeksiyon amacıyla bazı maddeler katılmaktadır. Bu maddelerin dozu aşırıya kaçmadan iyi bir şekilde dezenfekte edilmiş bir havuzun gebeliğe zararı olmaz fakat havuza dezenfeksiyon amacıyla katılan bazı maddelerin de özellikle aşırı dozlarda gebeliğe zarar verebileceği düşünülmektedir. Son yıllarda ozonla temizleme yöntemleri sayesinde dezenfektan madde kullanımı çok azalmıştır. Sürekli kullanacağınız bir havuz ise temizlenme yöntemi hakkında baştan bilgilenmeniz doğru olacaktır.

Herkese şimdiden sağlıklı ve iyi tatiller.

Bu makale 12 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ece Uslu

Op. Dr. Ece USLU, 2 Haziran 1988 yılında İzmir'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2012 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde tamamlayarak 2017 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Van Çatak İlçe Hastanesı, Niğde Dr. Doğan Baran Bor Devlet Hastanesi'nde görev almış olan Op. Dr. Ece USLU, mesleki çalışmalarına şu an İzmir Özel Karataş Hastanesi'nde devam etmektedir.

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
facebook
Etiketler
Havuz
Op. Dr. Ece Uslu
Op. Dr. Ece Uslu
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube