Gebelik testini ne zaman yapmalıyım?

Gebelik testini ne zaman yapmalıyım?

Her ay düzenli adet olanlarda gecikme olduğunda gebelikten şüphelenmek kolaydır. Bu durumda en güvenilir test kanda yapılan beta HCG testidir. Hatta kandan yapılan testin duyarlılığı o kadar yüksektir ki , şüpheli bir ilişkiden sonra adete yakın dönemlerde de cevap alınabilir. Test sonucunun pozitif gelmesi gebeliği % 99 kanıtlar ancak negatif gelmesi gebelik olmadığı anlamını taşımaz. Test 10 gün içinde tekrar edilmelidir. Bazen öyle olur ki gecikmiş yumurtlaması olan kadınlarda adetin üstünden günler geçer, sürekli negatif çıkan test birkaç gün içinde pozitifleşebilir. Dolayısı ile adet olunmamışsa  negatif sonuçlara çok güvenilmemelidir.

Negatif sonuç çıkan ve adeti henüz başlamayan , sonrasında pozitifleşen vakalarda test düzenli aralarla rakamsal olarak tekrarlanmalıdır. İyi giden bir gebelikte beta HCG testi 48 saat içinde bir önceki değerinin % 60 ı kadar artmalıdır. Bu artış olamıyorsa ya iyi gelişemeyen gebelikten söz edilir ya da bu bir dış gebelik olabilir. Elimizdeki en değerli anahtar kandan yapılan beta hCG testidir.

Test pozitif olup, düzenli Beta HCG yükselmesi saptananlarda değer 1500 civarına ulaştığında alttan yapılan ultrasonda gebelik kesesi görünür hale gelmelidir.

Bazen de kadın gebelikten hiç şüphe etmez, düzenli adet kanaması devam eder ancak gebedir. Biz buna üstüne görme diyoruz. Çok sık rastladığımız bir durum olmamakla beraber bulantı, koku hassasiyeti, memelerde hassasiyet gibi gebelik bulgusu olabilecek işaretler verenlerin bu durumu da göz önüne alması gerekir.

Bu makale 22 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Serap Yaltı, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini
1991 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde yapıp Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Yandal uzmanlığını İnfertilite-Tüp Bebek üzerine yapmıştır.
Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2005 yılında Doçent unvanını almıştır.

Doç. Dr. Serap Yaltı, Mesleki çalışmalarına kendisine ait Serap Yaltı Özel Muayenehanesi' nde devam etmektedir.

Etiketler
Gebelik testi
Doç. Dr. Serap Yaltı
Doç. Dr. Serap Yaltı
Muğla - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube