Sağlıklı Gebelik İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı bir gebelik için planlı bir şekilde gebelik düşünülmeli, gebelikten korunma bırakılmadan önce, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayenesi, servikal smear taraması gereklidir. Gebelik öncesi gerekli rutin kan testleri yapıldıktan sonra nöral tüp defekti proflaksisi için 400 mcg/gün folik asit takviyesi başlanmalıdır. Diabet gibi sistemik ve kronik bir hastalık varsa kan şeker oranı normal seviyelerde olmalı, tiroid hastası ise tiroid hormon seviyesi normal aralıkta tutulmalı, sigara ve alkol içiliyorsa bırakılmalıdır, fazla kafein tüketimi azaltılmalı, fazla kilolu bir bayan ise diyet ve egzersiz ile kilo verilmesi faydalı olacaktır, günlük sıvı tüketimi 3 litre olacak şekilde, protein ağırlıklı ve dengeli beslenilmelidir.

Mide Bulantıları Kaç Hafta Sürmesi Normaldir?

Mide bulantısını her gebe yaşamayabilir, sadece bulantı hissedilen gebeliklerde şikayeti basit önlemlerle çözmek mümkün olmakta ve 10-12 hafta civarında bulantı geçmekte, bulantıya eşlik eden kusma ile birlikte yaşayanlarda, şikayetler 14-16.gebelik haftasına kadar devam edebilmektedir, bu haftadan sonra ağır seyreden vakalarda tiroit hormonu ve kan şekeri gibi tetkikleriniz normal ise ileri tetkik (gastroskopi gibi) gerekebilmektedir.

Gebelik Şekeri Nedir? Kalıcı Olabilir Mi?

Gebelik diyabeti (şekeri), gebelikten önce şeker hastalığı olmayan ancak gebelikte artan hormonların etkisi ile ortaya çıkan bir diyabet (şeker) hastalığı durumudur, kalıcı şeker hastası olabilecekleri için, bu gebelerin doğum sonrası şeker yükleme testi ile takibi gerekmektedir, bu hastaların nerdeyse 5’te 2’si ileri yaşlarda diyabet (şeker) hastası adayıdır.

Kaç Yaşından Sonra Gebe Kalmak Tehlikelidir?

Sağlıklı bir gebelik için ideal yaş aralığı 20-32 yaş arası kabul edilebilir, ancak günümüzdeki yaşam tarzı ile gebelikler 35 yaş ve sonrasına ertelenmektedir, bu yüzden 35 yaş sonrası gebelikler başta kromozom anomalili bebek doğurma riskinde artış olmak üzere gebelik sırasında ortaya çıkabilecek ek sorunlar açısından da riskli gebelik olarak değerlendirilmektedir.

Hipertansiyon Hastalarında Gebelik Riskleri Nelerdir?

Hipertansiyon gebelik öncesi olabilir ya da gebelikte ağırlaşabilir ya da hipertansiyonunuz yoktur ve gebelikte ortaya çıkar, maalesef tansiyon kontrol altında değilse ciddi riskleri vardır, bunlar hem anne hem bebeği etkileyen ciddi durumlardır. Bebekte gelişme geriliği, erken doğum gerekliliği, bebeğin eşinin yerinden erken ayrılma durumu, ani bebek ölümü, ciddi tansiyon yüksekliğinde annede beyin kanaması, görme problemleri, epileptik nöbetler, böbrek yetmezliği, akciğer ödemi gibi ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Kimler Hamile Kalmamalı?

Gebeliğin durumu ağırlaştırabileceği kronik sistemik hastalıkları olan hastalar, bunlara örnek olarak; kalp hastaları (özellikle kalp kası hastaları), kontrolsüz şeker metabolizmalı diabet hastaları, kronik karaciğer hastalığına bağlı portal hipertansiyonu olan kadınlar sayılabilir.

Hamilelikte Gastrit, Reflü ve Kabızlıktan Kurtulmak İçin Neler Yapabilirim?

Gebelik öncesi bilinen bir reflü, gastrit ve kronik kabızlık yaratan bir durumunuz yoksa, öncelikle beslenme düzeltilmeli, mideyi yoracak, aşırı baharatlı, yağlı gıdalar ve fazla tuz- şekerden uzak durulmalı, gazlı içecek tüketilmemeli, gerektiğinde anti asit şuruplardan faydalanılmalı, kabızlığı azaltmak için ev yapımı yoğurt gibi probiyotikten zengin gıdalarla beslenmek, az bakliyat tüketmek, her gün magnezyum tablet ya da saşe almak yeterli olacaktır.

Ne Zaman Hangi Tarama Testleri Yapılmalıdır?

Gebelikte tarama testleri ne bakacak olursak; anneye yapılacaklar, gebelik tespitinden sonra yapılan genel kan testleri, 24-28. Gebelik haftasında şeker yükleme tarama testleridir. Bebeğe yapılan tarama testleri; 11-14. Gebelik haftası 1.trimestr down taraması denilen 2 li test, 16-20.haftalar arası yapılan 3’lü veya 4’lü down tarama testleri, 20-22. Haftalar arası yapılan detaylı ultrasonografi ile fetal anomali tarama testleridir.

Ultrason Bebeğime Zarar Verir Mi?

Ultrasonografi ses dalgaları kullanılarak yapılan bir görüntüleme sistemi olup bebeğe zarar vermez.

Normal Bir Gebe Hangi Sıklıklarla Muayene Olmalıdır?

Gebelik tespiti sonrası ultrasonografi kontrolü ile fetal kalp atımı görüldükten sonra ayda bir kez muayene yeterli olmakla birlikte son haftalarda bu sıklık artmaktadır, gebelikte risk durumunuza göre tüm gebelik boyunca sıklık değişebilmektedir, özellikle 12.gebelik haftası, 22. Gebelik haftası, 32. Ve 36. Gebelik haftası muayeneleri yapılmalıdır.

Gebelikte Karnın Çatlamaması İçin Neler Yapılabilir?

Gebelikte karın çatlamasını önlemenin maalesef kesin çözümü yoktur, çatlakları gebelikte kilo alımını azaltarak, egzersiz yaparak ve 20. Gebelik haftasından itibaren karın gerginliğini azaltacak krem ve yağlar kulanarak nispeten azlatmak mümkün.

Gebelikte Alınan İdeal Kilo Ne Olmalıdır?

Tüm gebelik boyunca alınması gereken ideal kilo 12-16 kg arası olmalı, 16 kg’ı geçmemelidir.

Hamileyken Hangi Kanamalar Normaldir?

Gebelikte ilerleyen haftalarda ara ara olabilecek az miktarda burun ve diş eti kanamaları normaldir, bunun dışında olan kanamalarda hekim ile irtibata geçilmelidir.

Gebelikte Cinsel İlişki Yasak Mıdır?

Gebelikte ilk 3 ay düşüklerin sık olduğu dönem olduğu için bir grup hekim cinsel ilişki yasağı önerebilmekte, ancak bilinen bir risk durumunuz yoksa gebelikte her dönemde cinsel ilişki yaşanabilir.

Gebelik Döneminde Baba Adayının Rolü Nedir?

Baba tüm gebelik boyunca eşinin yanında olduğunu hissettirmeli, birlikte hareket etmeli, izleyici değil, katılımcı olmalıdır, gebelikteki kontrol muayenelerine birlikte gelmeli, eşiyle birlikte doğum öncesi eğitimlere katılmalı, bebekle ilgili yapılacak kararları birlikte almalı, eşine duygusal anlamda destek olmalı, eşi tarafından beğenildiğini hissettirmelidir.

Gebeyken Hangi Sporlar Ne Kadar Yapılabilir?

Gebelikte 16. Haftadan itibaren yapılacak en iyi spor günde 1 saat yürüyüştür, bunun dışında gebelik pilatesi ve yogası, yüzme çok faydalıdır, ağır aktivite gerektirmeyen tüm sporlar risk durumunuz yoksa 32. Haftaya kadar yapılabilir.

Gebeyken Nasıl Beslenilmelidir?

Gebelikte beslenmede çift canlı inanışı ile fazla kalori almak yanlış bir beslenme tarzıdır, günlük 3 litre su içmeli, protein ve kalsiyum ağırlıklı beslenmeli, hamur işi beslenme tarzı ve rafine şekerden uzak durmak temel beslenme tarzı olmalıdır, 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenilmelidir. Peki ağırlıklı hangi gıdaları tüketelim; başta yumurta olmak üzere, süt, Ceviz, fındık, badem, fıstık gibi ama çiğ kuruyemişler, ev yapımı günde 2 kase yoğurt, sebzeler, mümkünse yağsız kırmızı et, balık-özellikle somon balığı ve kuru meyveler sayılabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!