Gebelik ile ilgili genel bilgiler:

Gebelik ile ilgili genel bilgiler:

Anne olmak üreme çağındaki bir kadının başına gelebilecek en güzel şeydir. Gebelik doğacak yavrunun dış ortamda hayatını sürdürebilecek olgunluğa gelene kadar anne rahminde taşınmasıdır. Kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin birleşerek ana rahmine yerleşmesiyle kadında gebelik dönemi başlamış olur.

Bu bebeğin döllenme yaşıdır. Gebelik yaşı son görülen adet tarihinden itibaren hesap edilir. Bu halk arasındakı dokuz ay on günlük süreye eşittir. Buda Hafta olarak kırk, gün olarak 280 güne denk düşer. Bu gelişim süresinde bebek ve anne uyum içeresinde yaşama adaptasyon sağlayarak bu süreyi tamamlar ve doğumla birlikte yeni hayatler başlar.

Adet dönemi geçmesini takiben aşırı yorgunluk hissi, mide bulantısı ile birlikte kusma, iştah açılması veya bazı yiyeceklerden tiksinme, sık idrara çıkma, baş dönmesi, lekelenme tarzında kanama, psikolojik değişiklikler, göğüslerde büyüme ve hassasiyetin oluşuması uykuya eğilim, kasık ağrısı gibi durumlarda gebelik olasılığı yüksektir.Ancak kesin gebelik tanısı için gebelik testi ve ultrason muayenesi yapıması gerekir. Ebmriyo, endometrium adı verilen rahmin iç tabakasına yerleştiği andan itibaren (döllenmeden 5-6 gün sonra yerleşir)HCG (human chorionic gonadotrophine) adı verilen gebelik hormonu embriyo etrafindaki hücrelerce salgılanmaya başlar. gebelik teslerindeki saptanan esas hormon bu hormondur. Gebelikten ortalama 15 gün sonrasına kadar HCG annenin idrarında geçeceğinden, idrar testi gebeliği daha geç gösterir. Gebeliğin ultrasonla tanısı adet 1 hafta geciktiğinde yani 5haftalık olduktan sonra vajinal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir. Karından bakılan ultrasonla gürülebilmesi içinde gebeliğin en az 6 haftalık olması gerekir. BHCG nim kandaki seviyesi 1500 ün üzerine çıktığında transvajinal ultrasonla gebelik kesesi görülebilir. Gebelik testinin pozitif olması gebeliğin olduğunun kesin kanıtıdır. Ancak bu gebeliğin dış gebelik, mol gebelik, düşük olup olmadığını muayene ile birlikte BHCG değerlerini takip ederek söyleyebiliriz.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Erol Bayraktar

Op.Dr. Erol Bayraktar 1987 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirerek Tıp Doktoru ünvanı almıiştır. Op.Dr. Erol Bayraktar Çankaya'da yer alan
muayenehanesinde hastalarını kabul etmektedir.

Etiketler
Gebelik oranı
Op. Dr. Erol Bayraktar
Op. Dr. Erol Bayraktar
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube