Fonksiyonel tıp ne değildir

Fonksiyonel tıp ne değildir

FONKSİYONEL TIP ALTERNATİF, TAMAMLAYICI , GELENEKSEL TIP KAVRAMLARININ İÇİNDE DEĞİLDİR.

BU KAVRAMLARIN İÇİNDE OLMADIĞI GİBİ KARŞISINDA DA DEĞİLDİR.

FONKSİYONEL TIP NEDİR

HASTALIĞIN ADININ DEĞİL BİREYE ÖZGÜ RAHATSIZLIĞIN TEMELLERİNİ SAPTAYARAK BESLENME ,YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİNİ BAZ ALARAK KİŞİYE ÖZEL TEDAVİYİ BELİRLEYEN; KRONİK HASTALIKLARIN KADERİMİZ OLMADIĞINI GÖSTEREN TEDAVİ MODALİTESİDİR.

FONKSİYONEL TIP MODERN BATI TIBBININ KÜÇÜK ÇOCUĞUDUR ASLINDA ÇÜNKÜ HEM GELECEK İÇİN UMUT VAAT EDENİDİR, HEM DE AYNI HAYATI SORGULAMAYA BAŞLAYAN KÜÇÜK ÇOCUK GİBİ NEDEN ,NİÇİN, NASIL SORULARINI SORANDIR MODEN TIBBA

FONKSİYONEL TIP BAKIŞ AÇISIYLA HASTAYI DEĞERLENDİRİRKEN HASTALIĞIN ADINI DEĞİL O BİREYE ÖZGÜ OLAN PATOLOJİNİN NEDENİNİ NİÇİNİNİ SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE SORGULANIR. HASTALIĞIN KÖKENİNE İNEBİLMEK İÇİN TIP FAKÜLTESİNİN DE KÖKLERİNE İNER VE FAKÜLTENİN İLK ÜÇ YILINDA ÖĞRENDİĞİMİZ FİZYOLOJİ, BİYOKİMYA, PATOLOJİ BİLGİLERİNDEN FAYDALANIRIZ Kİ HASTALIĞIN PATOFİZYOLOJİK SÜREÇLERİNİ YÖNETEREK BİYOKİMYASAL EKSİKLİKLERİNİ GİDEREREK HASTALIĞIN KÖKENİNE DAİR DEĞİŞİKLİKLER YAPARAK HASTALIĞI KÖKTEN ÇÖZME ŞANSI BULABİLELİM.

KISACA ÖZETLEMEK GEREKİRSE FONKSİYONEL TIP KRONİK HASTALIKLARIMIZIN KADERİMİZ OLMADIĞINI GÖSTEREN BİREYE ÖZGÜ , KANITA DAYALI TIBBIN TA KENDİSİDİR .

DÜNYADA YAKLAŞIK 25 YILDIR HASTALARINA BU BAKIŞ AÇISIYLA HİZMET VEREN BİNLERCE DOKTOR VE TEDAVİ OLMA ŞANSI KAZANMIŞ ÇOK SAYIDA HASTA VARDIR.

FONKSİYONEL TIP HANGİ HASTALARA HİTAP EDEBİLİR?

GÜNÜMÜZ MODERN TIBBI AKUT HASTALIK VE ACİL YAKLAŞIMLAR KONUSUNDA ÇOK YOL KATETMİŞ VE ÇOKTA BAŞARILI OLMUŞTUR.

ANCAK GÜNÜMÜZDE ÇEVRESEL TOKSİNLER , GDOLU YİYECEKLER , SUNİ GÜBRELEME, KÖTÜ BESLENME ALIŞKANLIKLARI , ÇEVRESEL STRES KAYNAKLARININ ARTMASI ARTMIŞ ORTALAMA YAŞAM ÖMRÜ SONUCU ÇIĞ GİBİ BÜYÜYEN KRONİK HASTALIĞA SAHİP BİREYLERİN VE MEVCUT SAĞLIK HALİNİ KORUYARAK SAĞLIKLI YAŞ ALMAK İSTEYENLERİN UMUT IŞIĞIDIR FONKSİYONEL TIP.

FAKAT BU İŞTE ELİMİZDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK . KRONİK HASTALIKLARDAN KURTULMAMIZ İÇİN ZAMAN, SABIR VE EN ÖNEMLİSİ HASTA İŞBİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR ÇÜNKÜ SAĞLIĞA GİDEN HER YOLDA OLDUĞU GİBİ BESLENMENİN DÜZENLENMESİ VE YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİĞİ FONKSİYONEL TIP BAKIŞ AÇISISININ DA YAPITAŞLARINDANDIR.

Bu makale 21 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr Nuray Yılmazlar Evrin, 21 Ocak 1983 tarihinde Adapazarı'nda  doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Eskişehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak 2006 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak 2012 yılında Dahiliye - İç Hastalıkları uzmanı olmuştur.

2012-2015 yılları arasında Kocaeli Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nde,2015-2018 yılları arasında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görev yapmış olup mesleki çalışmalarına Angora Clinic'te devam etmektedir.

Türkiye İç Hastalıkları Derneği üyesidir.

 

Etiketler
Fonksiyonel tıp
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Ankara - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube