Evlilik; cinsel sorunlar:

Cinsel sorunlar, evliliklerin ve birlikteliklerin sağlıklı bir biçimde sürdürülmesini engelleyen en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilir.. Hem özel yaşamı, hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen cinsel sorunları yaşayan kişilerin toplumsal tabular nedeniyle uzmana başvurmakta zorlandıkları bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda, evlilik sorunlarının yaklaşık yüzde ellisinin cinsel sorunlardan kaynaklandığını, gene benzer biçimde cinsel sorunlarında yüzde ellisinin evlilikteki diğer sorunlardan kaynaklandığı bildirilmektedir.

Cinsel sorun sıklığı

Veriler Cinsel işlev bozuklukları merkezine başvuran erkeklerin yüzde elli sekizinde sertleşme bozukluğu ve yüzde kırkisinde erken boşalma sorunu görüldüğünü ortaya koyuyor. Kadınlardaki cinsel sorunlarda ise ilk sırada yüzde altmışaltı ile vajinismus yer alıyor. Vajinismusu yüzde 25 ile \\\\\\\"cinsel istek azlığı\\\\\\\", yüzde 17 ile \\\\\\\"orgazm bozuklukları\\\\\\\" izliyor.

Evlilik ve cinsellik etkileşimi;

Eş ile ilgili genel sorunlar cinsel sorunlara neden olabilir ya da bu sorunları tetikler. Bazen de başlamış bir sorunun sürmesine neden olabilir. Bunun tam tersi yani cinsellikle ilgili sorunlarda evliliği olumsuz yönde etkileyebilir.

Cinsel isteksizlik hem erkek hem de kadın için evlilik sorunları ile en çok etkileşen bozukluk olarak saptanmıştır. Gene vajinismus la başlayan evlilik sayısı ülkemizde oldukça fazladır ve kimi yazarlar bu duruma tamamlanmamış evlilik derler.

Erkeklerde sık görülen rahatsızlıklar erken boşalma ve sertleşme sorunudur ve eşle ilişkiden direkt etkilenir, özellikle cinselliği eleştirici eş sorunun büyümesine neden olur.. Özetle evliliğin genel gidişi ile cinselliğin gidişi arasında çoğunlukla bir paralellik yaşanmaktadır.

Evlilikte cinsel sorun nedenleri;

Gücenme, bastırılmış öfke, güven kaybı, ciddiye alınmama (“sadece yatakta istiyorsun” yaklaşımı), cezalandırılma, aşırı koruma bağımlılık (anne-çocuk ilişkisi), doğum sonrası sıkıntılar, doğum kontrol yöntemlerinden hoşlanmama, aşırı kibarlık.

Evlilik kurumu içinde özellikle her konuda dominant bir eş varsa diğer eş için cinselliği sabote etmek kazanılan tek zafer olabilmektedir.

Evlilikte ilk gece korkusu, gerdek korkusu;

Türkiye’de yapılan bir çalışmada çiftlerin ilk gece yaklaşık yarısının cinsel ilişkide sorun yaşadığı bulunmuştur. Bize gelen birçok soruda ilk gece korkusu tedavisi sorulmaktadır. Böyle hisseden danışanlarımızın tek seanslık evlilik öncesi danışma almalarının olası sorunları engelleyebileceğini söyleyebilirim.

Evlilik ve cinsel sorun tedavisi:

Cinsel isteksizlik başta olmak üzere tüm cinsel sorunların evliliğin gidişinden etkilendiğini vurguladık. O nedenle cinsel terapi ile birlikte evlilik sorunlarında uzman bir cinsel terapiste başvurmanızı ve mümkünse eşinizle birlikte çözüm aramanızı öneriyorum


Adana Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!