Karın Germe Ameliyatı, karında bölgesel yağ fazlalığı, karın derisindeki sarkma ve çatlakların tedavisi için uygulanır. Karın bölgesinde; yağ dokusunda, cilt dokusunda veya sıklıkla olduğu gibi her iki dokuda da fazlalık olabilir. Aşırı kilo alıp verme, kısa sürede zayıflama, hamilelik döneminde fazla kilo alma ve soya çekim bu bölgedeki yağ ve cilt fazlalığının başlıca nedenleridir. Diyet ve egzersize cevap vermeyen karın derisi sarkıklığı olan, fakat vücut çizgileri düzgün olan kadın ve erkekler bu ameliyat için uygundur. Kilo vermeye veya hamile kalmaya niyetli olanların bu ameliyatı ertelemesinde yarar vardır.

Ameliyat öncesi dönem:

Bu dönemde cerrahınızın sizden bazı istekleri olacaktır. Sigara içiyorsanız bunu ameliyattan iki hafta önce bırakmalısınız ve ameliyattan iki hafta sonrasına kadar da içmemelisiniz. Eğer kullanıyorsanız

E vitamini ve aspirine ameliyattan 1 hafta önce ara veriniz, ve ameliyat öncesi ağır zayıflama diyetlerinden kaçınınız.

Karın germe ameliyatı orta ve alt karın bölgesinde yer alan fazla yağ dokusu ve sarkmış cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir, bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu ameliyatı olmadan önce mümkün olduğu kadar kilo vermelidirler. Abdominoplasti ameliyatına bağlı az veya çok kalıcı bir iz olacaktır. Karın estetik ameliyatının tam donanımlı hastanelerde yapılması gereklidir. Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat:

Kasık kıvrımlarından ve karın alt bölgesinden geçen ve bikini içinde gizlenebildiği için “ bikini kesisi“ olarak tanımlanan kesi yardımı ile sarkan deri, karın duvarından tamamen ayrılır. Fazla yağ dokusu kesilerek çıkarılır. Bu sırada altta gevşemiş olan karın duvarı kasları daraltılarak eski gerginliğine kavuşturulur. Karın duvarından ayrılan cilt dokusu aşağıya doğru çekilerek fazlası kesilir. Aşağı doğru çekilme nedeniyle göbek deliğinin yeri aşağıya kayacağı için daha yukarıdan bir delik açılıp göbek buraya nakledilir.

Ameliyat sonrası dönem:

İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir. Ağrılar ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla giderilebilir.Ameliyat bölgesinde biriken kanın toplanması için konulan borular 4.-5. günde alınır. En az bir gece hastanede kalmanız gereklidir. Dikişler 12.-14. günde alınır. İşinize ikinci haftadan sonra dönebilirsiniz ancak kendinizi eskisi gibi hissetmeniz birkaç ay sonra olacaktır. Yara izi ilk 3-6 ay çok belirgin olabilir ama bu normaldir. İzlerin az görülür hale gelmesi bir yıl içinde olur. Tamamen yok olmamasına rağmen bu iz bikini altında dahi kolayca saklanabilir. Hastaların çoğunda elde edilen mükemmel sonuç düzenli egzersiz ve diyetle yıllarca korunabilir.

alternatif Tedaviler Nelerdir?

Eğer iyi kalitede, gergin bir cilt ve sınırlı yağ birikimi varsa ve karın duvarı sağlamsa, vakum eşliğinde yağ alınması( liposuction) alternatif olarak düşünülebilir. Total vücut yağının azalmasında diyet ve egzersiz programları da etkili olabilir, ancak deri sarkıklığına etkili olmaz.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemin belli miktarda riski mevcuttur . Her yıl yüzlerce abdominoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Vücut kontürü düzeltme konusunda da uzmanlaşmış bir estetik plastik cerrah tarafından bu ameliyat yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Kişinin cerrahi işlemi kabul etmesinde ameliyatın risk ve faydalarının karşılaştırılması esastır. Ameliyat öncesi ayrıntılı inceleme ve değerlendirmenin yapılması, ameliyatın uygun hastane şartlarında ve bir estetik plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi durumunda bu ameliyatın enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonları nadirdir. Bu komplikasyonlar hastanede yatma süresini uzatabilir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir ve belirgin yara iziyle sonuçlanabilir. Bu şartlarda ikinci bir ameliyat gerekebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır.

Tatmin Edici Olmayan Sonuçlar Nelerdir?

Geçirdiğiniz cerrahi işlemin sonuçları ile ilgili olarak nadiren hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu tip sonuçları düzeltmek için ek cerrahi girişim gerekebilir. Ameliyat öncesi Estetik Plastik Cerrahınız ile karşılıklı konuşarak tüm ayrıntılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bursa Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!