Bu başlık okuyucularımıza belki garip gelecektir ama erkeklerde göğüs ve memelerle ilgili şikayetler azımsanmayacak kadar çoktur. Gerek memeleri büyük olan hastalar gerekse yeterli göğüs gelişimi olmayan hastalar bu durumdan rahatsız olmaktadırlar. Toplumumuzda kadınsı görüntünün olumsuz algılanması nedeniyle, erkekte büyük meme kadınların aksine utanma ve kendine güvensizlik nedenidir. Bu durumda olan bir erkek üstünü çıkarmaktan çekinir, yüzmek istemez ve sportif aktivitelere katılmaz. Hareketsiz yaşam durumu daha da ağırlaştırır. Yine erkeklerde kaslı bir göğüs yapısı övünç kaynağı olabilmektedir. Yeterli spor yapamayan veya bazen doğuştan olabilen göğüs kası yetersizliği erkeklerde sıkıntı oluşturabilmektedir. Bir çok erkek spor salonlarında bu amaç için ter dökmektedir. Yine bunun için çeşitli ilaçlar kullanabilmektedirler. İşte bu ilaçlar da memelerde büyümeye yol açabilmektedir

Erkeklerde memenin normalden fazla büyümesine jinekomasti diyoruz. Jinekomasti terimi bir hastalık değildir. Ancak nadiren de olsa bazı hastalıkların sonucu gelişebilir. Yine bazı ilaçlar memelerde büyümeye yol açabilmektedir. Memesi normalden büyük olan erkekler buna yol açabilen rahatsızlıklar açısından (ki büyük olasılıkla jinekomasti sebepsiz olmaktadır) Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Uzmanına muayene olmalı ve teşhis altta yatan bir patolojiyi göstermiyorsa endişe edilecek bir şey yok demektir. Jinekomasti ameliyatları çoğu zaman lokal anesteziyle ve izsiz olabilmektedir. Aynı gün hasta evine gidebilmektedir. Meme boyutunun büyük olduğu durumlarda da bir gün sonra taburcu olabilmektedir. Bu ameliyatlarda ağrı çok az olabilmekte ve hastayı işinden alıkoymamaktadır. Yine göğüs yapısı gelişmemiş erkeklerde kaslı bir güğüs hayali çoğunlukla olmaktadır. Bu aşamada hastalar arayış içine girer ve Estetik Cerrahi Uzmanlarına müracaat etmektedirler. Erkekler için geliştirilmiş göğüs protezleri veya bu bölgelere yapılabilen yağ enjeksiyonları bu tür rahatsızlığı olan erkeklere çare olacaktır.


Gerek jinekomasti nedeniyle sıkıntı yaşayan, gerekse yeterli göğüs gelişimi olmayan erkekler Estetik Cerrahi Uzmanlarına müracaat ettikleri zaman endişe ve çektikleri sıkıntıların boşuna, problemlerinin çözümünün kolay olduğunu göreceklerdir.


Kocaeli Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!