~~EĞİTİMSİZ KİŞİLERLE VE KALİFİYE OLMAYAN MADDELERLE YAPILAN DOLGU VE BOTİLİNUM TOKSİN UYGULAMALARINDA TEHLİKE BÜYÜK.
Kozmetik amaçlı kullanılan dolgu ve nörotoksinlerin popularitesi, medya görselleri ve moda trendlerle arttıkça, bulunduğumuz ekonomik şartların da yarttığı bir atmosferle, illegal, uygunsuz, sertifikasız ve sağlığa tehlikeli maddelerin bilinçsiz kişilerce kulanımı ve buna bağlı sağlık tehtidi de arttı.

Yurtdışında kalça ve meme büyütmede kullanılan sanayii silikonları ve onay almamış maddelerle yapılan enjeksiyonlar nedeniyle, insanlar sağlıklarını kaybetmeye hatta ölümcül sonuçlarla karşılaşmaya başladılar. Şu anda Brezilya, Uzakdoğu, Çin ve A.B.D. de görülen bu vakaların yakında ülkemizde de görülebileceği endişesini taşımaktayım. İnternet sitelerinde, ne yazık ki eğitim almamış ve kendini doktor diye tanıtan kişilerin meme, kalça büyütme işlemleri ve estetik cerrahi müdahaleler yaptıklarını okuyoruz. Sadece para kazanmak ve insanların umutlarını sömürmek için yapmayacakları şey olmayan bu şarlatanlar, yaptıkları kalitesiz madde uygulamarıyla çok ağır enfeksiyonlara, deri ölümüne, cilt ve insan kaybına neden olabiliyor. Uygulama yaptıran kişinin psikolojisini bozacak ve hayata küstürecek komplikasyonlara yol açabiliyorlar.

Dolgu ve botilinum nörotoksinler, önüne gelen herkes tarfından, güzellik salonlarında, kuaförlerde, büro ve ofislerde, partiler şeklinde kolayca uygulanabilecek kozmetik işlemler değil! Enjekte eden kişilerin mutlaka enjekte edecekleri maddeyi tanımaları, enjeksiyon tekniğini ve insan anatomisini iyi bilmeleri ve komplikasyonlarla başa çıkabilecek beceri ve eğitime sahip olmaları, yani ilk önce doktor olmaları gerekli.

Hastaların mutlaka sağlık bakanlığından onaylı uzmanlık sertifikalarını görebilecekleri bir plastik cerrah ya da dermatoloji uzmanına başvurmaları gerekli. Hastaların ürünle ilgili sertifikaları, ürün marka ismini, FDA onayını, seri numarası ve lot numaralarını uygulayıcıdan istemeleri de önemli, çok ucuz nörotoksin ve dolgu uygulama fiyatlarında, uygulayıcı yeterliğinden ve uygulanacak maddeden şüphelenmek gerekli.

Uygulayıcının yeterli eğitimi almadığından ve bu işle ilgili kalifiye olmadığından şüphe ediyorsanız, uygulamadan vazgeçin ve hemen sağlık şikayet hattı SABİM 184 ü arayarak şikayetinizi bildirin ve şikayetinizi takip edin. Bu, sadece kendiniz için değil, toplum sağlığı için de sorumlu bir vatandaşlık görevi..


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!