Donuk omuz hakkında

Donuk omuz hakkında

donukomuz.jpg

Omuzda ağrı ve ilerleyici hareket kısıtlılığı meydana getiren yaşam kalitesini olumsuz etkileyen rahatsızlıktır. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da denir. 40 ile 60 yaş arası kadınlarda daha sık olmak üzere toplmda sık karşılaşılan bir problemdir

Çoğunlukla sebebi bilinmese de geçirilmiş travmalar, uygunsuz hareketler, kireçlenme, kas yırtıkları, ameliyat sonrası gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.  Parkinson hastalığı, verem, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve tiroitle ilgili problemler donuk omuza neden olabilen tıbbi sorunlardır.

Ağrı ve hareket kısıtlılıkları ile başlar ve ilerler, günlük aktiviteye engel olmaya başlar. Zamanla gece uyandıran ağrı ve kolda hareketin ileri derecede kaybı söz konusu olur. Donuk omuz şikayetinin süresi büyük farklılıklar gösterir. Bazıları sadece birkaç hafta bu sorunla uğraşırken bazı kişiler yıllarca donuk omuz sorunu çekebilirler.

Donuk Omuz Aşamaları

1. Aşama – Ağrılı Dönem: 2-9 ay

İlk olarak ağrı başlar bunu kademeli ilerleyen tutukluk ve hareketin kısıtlanması izler. Önce elin sırta doğru dönmesi azalır.

2. Aşama – Tutukluk Dönemiı: 4-12 ay

Ağrı yavaş yavaş azalır ama tutukluk ve hareket kısıtlanması devam eder hatta ilerler. Kolunuzu dışarı doğru döndürmek zorlaşır.

3. Aşama – Çözülme Dönemi: 1-3 yıl

Bu evre ağrı, tutukluk ve hareket kısıtlanmasının yavaş yavaş azaldığı iyileşme evresidir. Bazı hastalarda 10 yıla kadar uzayan bir süreçtir.

Donuk omuz şikayetleri başladıktan sonra hastalığın süresi kişiden kişiye değişmek üzere 2 yıl ile 10 yıl kadar sürebilir. Hareket kısıtlılığının olduğu hastalarda uygun tedavi yapılmazsa  ilerki yaşantılarında omuz kareketlerinde kayıplar kalıcı hale gelebilir.

Donuk Omuz Tedavisi

Donuk omuzun neden olduğu tutukluğu gidermek ve ağrıyı azaltmak için fizik tedavi , ilaç tedavisi, omuz eklemi içine iğne yapılması ve ameliyat gibi birçok yöntem vardır.

İlaç Tedavisi:

Çoğu durumda ilaçlar donuk omuzun neden olduğu ağrılarla başa çıkmak için yeterli olabilir. Ancak bazen  daha kuvvetli bir ağrı kesici gerekebilir.

Fizyoterapi:

Bu tedavi transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), akupunktur, masaj, sıcak ve soğuk kompresler, rahatlatmak amaçlı esneme teknikleri ve donuk omuza yönelik  eğzersiz uygulamalarıdır.

Steroid(Kortizon) enjeksiyonu:

Eklem içine uygulanan kortikosteroidler iltihabı azaltmayı ve donuk omuzun hareketini artırmayı sağlayabilir.

Eklem içinin şişirilmesi:

Omuz dokusu çok sıkıdır bu yüzden steril suyun enjekte edilmesiyle gevşetilerek hareketin  artırılmasını mümkün kılabilir.

Omuz Manipülasyonu

Eğer donuk omuz nedeniyle ciddi bir hareket kısıtlılığı varsa doktorunuz hareket aralığını artırmak için genel anestezi ile omzunuza manipülasyon uygulayıp hareket açıklığını arttırabilir.

Cerrahi müdahale:

İleri derecede hareket kaybı varsa, sıkı dokuyu  ya da eklemdeki diğer yapışıklıkları gidermek,  varsa kas yırtıklarını onarmak, yara dokusunu açmak için ameliyat iyi bir seçenek olabilir. Ameliyat genellikle çok küçük kesiler yardımıyla artroskopik olarak yapılır ve uzun bir iyileşme süreci gerektirmez. Ameliyat sonrası erken dönemde fizik tedaviye başlanır. Kısa zamanda günlük yaşam aktivitelerine dönülebilir.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Yavuz Kocabey

Prof. Dr. Yavuz KOCABEY, Kırşehir'de doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaparak Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olmuştur.  Mecburi hizmetini Trabzon Of Devlet Hastanesi'nde tamamlamış daha sonra akademisyen olmaya karar vererek Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatolohi Ana Bilim Dalı'nda Yardımcı Doçent Doktor olarak göreve başlamıştır. 2001 Yılında 6 aylık süre ile Kentucky Üniversitesinde (KY-ABD) daha sonra 2 yıl süre Louisville Üniversitesinde (KY-ABD)  spor yaralanmaları, diz, omuz ve ayak bileği cerrahisi konusunda Fellow olarak çalışmış bu süre zarfında uluşlararası dergilerde yayınlanan bir çok çalışması bulunmaktadır. 200 ...

Etiketler
Donuk omuz tedavisi
Prof. Dr. Yavuz Kocabey
Prof. Dr. Yavuz Kocabey
İstanbul - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube