Dental Röntgenlerde Alınan Işının Miktarı Nedir?

Dental radyograflar sağlıklı ve sağlıksız diş ve çevresindeki destek kemik dokusunun görüntülenmesi için kullanılır.Dental radyografi alırken oluşan X ışını demeti diş, kemik gibi sert dokulardan daha az, yanak dudak gibi yumuşak dokulardan daha fazla geçer bu da filmn üzerinde daha açık renk görünen sert doku daha koyu görünen yumuşak doku tonlamalarını oluşturur ve görüntü ortaya çıkar.

Değişik problemleri belirlemek için alınan radyograflar bulunmaktadır. Çocuk hastada ortalama 8-10, yetişkin hastada ise ortalama 12 -14 periapikal film ve tüm dişlerin ve çevre dokuların göründüğü ek panoromik film alınabilir. Dental görüntülemede kullanılan X ışını gelişen teknoloji ile birlikte oldukça azalmış ve güvenle kullanılabilecek doza inmiştir.

En yüksek doz kullanılan panoromik film 2-3 tane periapikal filmde eş değer x ışını kullanılmaktadır. Bu da teşhis ve tedavi açısından kullanılan diğer röntgen filmlerine göre tehlike değerinin çok altında kalmaktadır. Bu ışın miktarı, neredeyse miktarı deniz kenarında güneşlenirken aldığınız x ışını miktarı kadardır. Röntgen çekimi sırasında kurşun önlükler de kullanılarak hedeflenen doku dışında minimum ışın alınması sağlanabilmektedir.

Tüm hayatı boyunca 6 aylık rutin kontrollerini yaptıran bir hastanın alacağı radyasyon miktarı 15-20 günlük sahilde güneşlenme miktarı kadar olarak rapor edilmektedir. Sadece röntgenle teşhis edilebilecek enfeksiyon ve çürüklerin tedavi edilmesi de göz önünde bulundurulursa hiçbir tehlikesi olmayan dental görüntüleme sistemlerine gönül rahatlığı ile güvenebilirsiniz.

Dr.Ahmet KİĞILI


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!