Diş İmplantları

Diş İmplantları

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişleri taklit etmek için en iyi alternatiftir. Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

Kısaca implantlar, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen Titanyum malzemeden yapılan yapay diş kökleridir.

Seri kullanıma girdikten sonra değişik implant tipleri üretilmiştir. Kullanılacak implant sisteminin her tür ihtiyaca cevap verecek varyasyonda ve sistematik de olması çok önemlidir. Günümüzde piyasa da mükemmele çok yakın, 28 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar olduğu gibi nispeten yeni implant markaları da bulunmaktadır. Biz, kendini ispatlamış implant sistemlerini tercih etmekteyiz.

İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her vaka için implant kullanılabilir. Kemiğin yetersiz olduğu durumlarda ise çeşitli tekniklerle yeni kemik oluşumunu sağlayabiliyoruz.

Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanmasını tercih etmiyoruz. Bunun için kemik gelişimi tespiti yapılmaktadır.

Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant'ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir.

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak diş hekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?

Kullanılan tüm malzemenin ithal olması ve sağlıklı implant üretimi için çok yüksek teknolojiye gereksinim duyulması tedavinin fiyatını belirlemektedir. İmplant yerleştirme işleminin karmaşıklığı ve uzunluğu, hastanın diş sağlığı ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir ve ileriye yönelik yapılan bir yatırımdır. 350 hastaya implant yerleştirildikten sonra yapılan bir ankette, hastaların yaptırdıkları yatırımdan memnun kaldıkları ve gerekirse tekrar memnuniyetle yaptıracakları kaydedilmiştir.

İmplant tedavisi hakkında bilgi edinmek için yaptığınız başvurularda tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implantları yerleştirecek, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene sırasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınacak ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilecektir. Bu asama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilecektir.

İmplant tedavisi hangi vakalarda ne nasıl planlanır ?

a) Alt ve üst çenede tamamen dişlerini kaybedip protez taşıyan hastalar: Alt çeneye en az 2 , üst çeneye en az 3 implant uygulanarak rahat yemek yeme ve konuşma konforunuza yeniden kavuşabilirsiniz.

b) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Yapılan muayene sonucunda mümkün olan ve uygun görülen sayıda implant uygulanarak çıkartamayacağınız sabit köprüler uygulanır. Eğer eksik diş sayısı birden fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir.

c) Tek dişini kaybetmiş hastalar: Bu hastalar tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olan hastalardır. Tek bir implant'ın yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Daha iyi çiğneyebilme - Her istediğini yiyebilme
  • Daha iyi estetik görünüm
  • Öz güvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
  • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme 

İmplantların ömrü ne kadar?

İmplantların ağızda otuz yıl kadar sorunsuz kaldığı görülmüştür. İmplantın ömrü bir çok etkene bağlıdır. Hastanın sağlığı ve implantların iyi bakımı bunların ikisidir. Sonuçta implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler. Ömürlerini etkileyen etkenleri ve sizin risklerinizi diş hekiminiz size açıklayacaktır. İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı? Titanyum doku dostu bir maddedir, uygulandığı kemiğe çok sıkı kaynar, buna osteoentegrasyon denir. Kemikte organ nakillerindeki gibi ret söz konusu değildir.

Ne kadar süre işimden izinli olmalıyım?

Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye ediyoruz. Ameliyat yerinde şişme ve morarma olabilir. Ancak ameliyat sonrası aksam davete katılan kimseler de var. İşten alacağınız iznin uzunluğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dt. Murat ZOGUN, 1969 yılında İstanbul'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde başladığı eğitimini 1993 yılında başarıyla tamamlayarak Diş Hekimi unvanı almıştır. 

Dt. Murat ZOGUN, mesleki çalışmalarına kurucu ortaklarından biri olduğu İstanbul Dentaluna Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'nde devam etmektedir.

Etiketler
Diş implantları
Dt. Murat Zogun
Dt. Murat Zogun
İstanbul - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube