Diş beyazlatma , kişinin diş renginin , karbamit peroksit veya hidrojen peroksit gibi bir takım ajanlarla , dişhekimi kontrolünde bir veya iki ton açılmasıdır.

Dişlerin rengini belirleyen en önemli doku olan dentin dokusunun oluşumu anne karnında ikinci 3 aylık dönemde başlar ve bu dönemden itibaren, 10 yaşına kadar olan süreçte, annenin veya bebeğin geçireceği, birtakım sistemik hastalıklar (sarılık,ciddi böbrek hasarı, kalsiyum-fosfor eksikliği, vitamin eksikliği , amelogenesis imperfekta gibi ) veya tetrasiklin ,minosiklin gibi dentin dokusuna bağlanma özelliği olan ilaçlar diş renginin koyu veya sarı olmasına yada dişte koyu lekeler oluşmasına neden olur. Bu gibi durumlarda beyazlatma ile çok iyi sonuçlar alınabilir.

Diş beyazlatma bugün artık birçok kişinin istediği bir uygulamadır. Bembeyaz dişlerle gülümsemek , artık sadece medyatik insanların değil herkesin yaptırabileceği bir uygulama haline gelmiştir. Ancak hekim kontrolünde yapılması son derece önemlidir. Beyazlatmanın sonucu diş renginin koyuluğuna , beyazlatma seans sayısına, kişinin uygulamayı doğru yapabilmesine hastanın yaşına göre değişir.

İki tip diş beyazlatma söz konusudur:

-Ev tipi beyazlatma: Hekim tarafından kişden alınan ölçüye göre, kişiye özel bir kalıp hazırlanır ve kişinin tercihen geceleri bu kalıbın ön yüzüne beyazlatma ilacını sürüp, ortalama 8 saat süreyle bu kalıbı ağzında tutması istenir. Bu uygulamaya yaklaşık 10-14 gün süreyle devam edilir.

-Ofis tipi beyazlatma:Direk hekim tarafından klinikte uygulanır. 15’er dakikalık seanslar şeklindedir. Kaç seans olacağı kişiden kişiye değişse de ortalama aynı günde 3 seans beyazlatma için yeterli olmaktadır. Ofis tipi beyazlatma da kullanılan beyazlatma ajanının konsantrasyonu daha yüksektir.Çok çabuk sonuç alındığından bu metod daha fazla tercih edilmektedir.

Hangi beyazlatma metodu kullanılırsa kullanılsın sonuç değişmez, aynı beyazlık elde edilir. Ancak kişinin gündelik alışkanlıkları, beyazlatmanın ne kadar kalıcı olacağını belirler. Fazla miktarda sigara, çay , kahve, kırmızı şarap,kola ve boyar madde içeren yiyecek ve içecekler tüketilmesi , dişlerin beyazlığını bir miktar kaybetmesine neden olacaktır.


Sakarya Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!