Diş  beyazlatma
Diş beyazlatma

Dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları hepimizde rahatsızlıklık oluşturabilen estetık bir sorundur. Diş Hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle dişlerdeki pek çok renk, şekil, konum bozuklukları rahatlıkla tedavi edilebilir hale gelmiştir. Estetik kaygılarla,renkleşmenin ortadan kaldırılması için yapılan beyazlatma(bleaching-ağartma), oksidasyon ve redüksiyon yoluyla ,renkleşmeye neden olan bileşiklerin değiştirilmesidir. Ağartma işlemi yapılamadan önce dişteki renklenmenin nedeni ve tipi belirlenip, ona göre beyazlatma uygulanmalıdır.

Önceki yıllarda dişlerdeki renk değişikliğinin çözümü için protetik yollara başvuruludu. Estetiği sağlamak adına hastanın bir veya birden fazla dişi kesilerek porselen veya akrilik kron -köprüler yapılırdı. Doğal olarak bu sistem sonucu dişlerde madde kaybının yanı sıra pekde ekonomik olmayan ,zahmetli ve uzun süren tedaviler idi. Oysa diş ağartma sistemi eski sisteme göre, hem çok çok daha ekonomik,hem zahmetsiz ve dişte herhangi bir yapısal değişikliğe neden olmayan, hem de çok kısa sürede (en fazla bir saat gibi bir süre) sonuç alınabilen bir uygulamadır.

Diş ağartma tüm sağlıklı canlı dişlere uygulanabildiği gibi,tek tek herhangi bir nedenle (kanal tedavisi,gümüş dolgu v.b.g) rengi değişmiş dişlerede uygulanabilir.

DİŞ AĞARTMA ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE UYGULANABİLİR.
1-Home bleaching (Hekim kontrol ve işbirliğiyle kişinin evde uyguladığı sistem
2-Ofis bleaching (Hekim tarafından klinikte uygulana sistem
3-Kombine ( 1 ve 2 nin birlikte uygulandığı sistem

HOME BLEACHİNG de hekim, hastanın dişlerinden ölçü alarak,bu özel ölçüye göre ağartma ajanını taşıyabilecek yumuşak bir plak hazırlar. Beyazlatma ajanı bu plağın içerisine koyularak ağıza yerleştirilir. Beş sekiz saat arası ağızda bırakılır. Renklenmenin türü ve miktarına göre iki veya daha fazla gün bu işlem tekrarlanır. Ağartma maddesinin kullanımını hastanın kontrol ve insiyatifine bırakan riskli bir sistem gibi görünse de, kullanılacak vakanın belirlenmenmesinde hekimin çok seçici ve dikkatli davranması, home bleaching yapılacak kişilerin sosyal ve kültürel düzeylerinin yüksek olması, tedavi şeklinin, doz ayarlamalarının ve doz aşımında ortaya çıkacak riskler konusunda hastayı yeterince bilgilendirme, hastaya kullanacağı dozu nekadar gün ve tekrar etmesi gerektiği hesaplanarak uygulama yapılması, birçok riski ortadan kaldırabilir. Ayrıca hekim kontrolunde uygulanan ofis bleachingteki %35 e varan konsantasyonlardaki hidrojen peroksit güvenilir sınırlarda kabul edilirken bu sistemde kullanılan % 10-15 konsantrasyona sahip karbamid peroksitten salınan hidrojen peroksit konsantrasyonu % 3-3.5 dur. Bu miktarda zarar vermekten çok uzak bir dozdur. Home bleachingde hastanın, içerisinde kimyasal ajan bulunan bir plağı uzun süre yiyip içmeden, dikkatini hep buraya yoğunlaştırarak ağzında tutma zorunluluğu ve bu sürecin uzun olması, beyazlatama arzusu içinde bulunan birçok kişinin bu sisteme daha mesafeli bakmasına neden olmaktadır.

OFİS BLEACHİNG genel olarak eğer vaka seçiminde çok özellikli bir durum yoksa hasta ve hekim tarafından öteki sisteme göre daha fazla tercih edilir. Tercih nedeni, uygulamanın hekim kontrolunde, çok kısa sürede, zahmetsiz bir uygulamayla çok iyi bir sonuç alınmasıdır. Uygulamanın belirli dalga boyuna sahip mavi ışıkla yapılan sisteminde önce diş etleri ve korunması gerekli dokular özel bir maddeyle kapatılır. Sonra dişlere beyazlatma jeli sürülüp üzerine 15-20 dakika gibi bir süre mavi ışık verilir. Bazı cihazlar tüm bir çeneye yeterli ışık verebilmektedirler. Sonuçta yarım ile bir saat gibi kısa bir sürede dişleriniz en az 2-3 ton ağararak işleminiz bitirilmiş olur. Tabiiki dişlerdeki leke ve renklenme durumunun ağırlığına göre bu işlem kısa bir süre sonra bir uygulama daha gerektirebilir. Beyazlatma işlemi tamamlandıktan 12-24 saat sonraya kadar dişlerin beyazlamaya devam ettiği gözlenmiştir. Bu yöntem, konjenital, sistemik, metabolik, farmakolojik, travmatik veya dental fluorosis, tetrasiklin ve erişkin minosiklin lekeleri, suçiçeği,t ravma ve eritroblastosis fetalis ve iyatrojenik faktörlere bağlı renklemeler için kullanılabilir. Ağızda bulunan daha önce yapılmış restorasyonlar (komp.dlg,porselen veya akrilik kron-köprüler ) hiçbir koşulda ağartılamaz. Bu nedenle beyazlatma işlemi yapıldıktan en az iki hafta sonra dişlerin yeni renklerine uygun restorasyonlar yapılmalıdır
Ayrıca beyazlatma işlemi yapıldıktan en az iki gün sonraya kadar sigara,kahve,kırmızı şarap v.b.g renklendirici maddelerden uzak durmak gerekir. Genel olarak dişlere çok iyi bakıldığı takdirde geriye dönük renk değişimi pek görülmez. Yine de bu gibi durumlarda bir günlük plak uygulaması sorunu ortadan kaldırır.

KOMBİNE SİSTEMDE vakanın durumuna göre önce ofis sonrada home tipi arka arkaya uygulanır.

BLEACHİNG (beyazlatma) sistemi hekim kontrolunde ağız ve dişlerde herhangi bir zarara neden olacak veya direk zarar verecek bir uygulama değildir. Bilakis,aynı amaca ulaşmak için yapılan diğer tedavilere göre çok daha sağlıklı, estetik, doğal,ve ucuz bir yöntemdir.

HEPİMİZE SAĞLIKLI,MUTLU,HUZURLU,AĞIZ VE DİŞLERİMİZLE BARIŞIK BEMBEYAZ GÜLÜŞLER DİLEĞİYLE.........


İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!