Dijital diş hekimliği’nde cad/cam
Dijital diş hekimliği’nde cad/cam

Bilgisayar destekli yazılım ve bilgisayar destekli üretim yani CAD/CAM (Computer Aided Design- Computer Aided Manufactoring) olarak isimlendirilen bu sistemin diş hekimliğinde kullanılması, çok hassas bir “milling unit”in(3D yazıcı) bilgisayar yazılımı ile çalıştırılarak, seramik bloklardan kuron, “laminate vener”(lamina) ve “inley-onlay”(dolgu) lerın oluşturulması esasına dayanır.

CAD/CAM sistemi temel olarak 2 aşamadan oluşur:

İlk olarak hastanın restore edilecek diş bölgesinden 3D(üç boyutlu) bir ağız içi kamerası ile dijital ölçü alınır. Bilgisayara aktarılan bu ölçü görüntüsü üzerinde diş için en uygun restorasyon tasarlanır.

İkinci aşamada ise tasarlanan restorasyon hastanın ağız ve dişleri için en uygun renk ve boyuttaki seramik bloklardan seçilerek “Milling Unit” içerisinde kazınır.

Bu sistemin en büyük avantajlarından birisi, uzun randevu seansları olmadan, silikon ölçü almadan ve geçici diş yapmadan kuron - köprülerin 1-2 saat gibi çok kısa zaman içinde, tek seansta hazırlanarak yapıştırılmasıdır.

Ayrıca CAD/CAM sistemi, en önemli estetik uygulamalardan birisi olan laminaların hazırlanmasında da büyük bir avantaj sunar. Öncelikle hastadan alınan yüz fotoğrafı bilgisayara aktarılarak bir gülüş tasarımı yapılır. Daha sonra bu tasarıma en uygun şekil ve büyüklükteki laminalar Milling Unit içerisinde seramik bloklardan üretilerek aynı seansta hastaya yapıştırılır.

CAD/CAM’ in aşırı madde kaybı olan dişlerin restore edilmesinde kaplama dişlere alternatif olarak kullanılması da sistemin diğer önemli avantajlarından birisidir. Klasik olarak böyle dişleri restore etmek için dişi her yönden kesip küçültmek gerekirken bu yöntem sayesinde diş kesmeden hazırlanan, kalan sağlam diş yapılarından destek alan seramik onley restorasyonlar mükemmel kenar uyumu sağlamaktadırlar.

3D teknolojisindeki son yenilikler ile gelişen dijital diş hekimliği uygulamaları mesleğimize yeni ve farklı bir boyut kazandırmıştır. Yapılan klinik çalışmalar CAD/CAM yöntemi ile hazırlanan restorasyonların kenar uyumlarının klasik yöntemlere göre çok daha iyi olduğunu göstermektedir.

Sistemin belki de tek dezavantajı pahalı olmasıdır. Buna rağmen kalite, estetik, dayanıklılık ve çabuk olması gibi sağladığı büyük avantajlar nedeni ile yarının diş hekimliği CAD/CAM yöntemi olacaktır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!