Desteksiz doğum olmaz!

Desteksiz doğum olmaz!

Doğum bir ekip işidir.

Doğum cesaretinizi sınadığınız ve tek başınıza mücadele ettiğiniz bir arena değildir. Doğumda başarı ya da başarısızlık olmaz. Bu yüzden doğum bir ekip işidir.

Doğumda alacağınız coşku ve tatmin duygusunun temelinde daha çok, doğum anına kadar geçen sürede yaptığınız hazırlıklar yatar. Bu hazırlıklar fiziksel olduğu kadar, içsel ve zihinsel de olmalıdır. Yani doğum anı geldiğinde kendinizi doğumun o muhteşem dansına bırakabilecek gevşekliğe, doğumun size sunduğu her türlü seçeneği onur ve heyecanla karşılayacak bilgeliğe ulaşmanızdır.

Ama bir o kadar önemli olan da doğumda destektir. Çünkü desteksiz doğum olmaz, hele ülkemizde hiç olamaz. Bu yüzden doğum anında kimlerin yanınızda olmasını istediğinizi iyi seçiniz. Bu kişiler eşiniz, anneniz, ablanız veya bir arkadaşınız olabilir. Ama kim olursa olsun doğumda yanınızda olma onurunu taşımaları için bazı ortak özellikleri olmalıdır;

Doğuma inanmalıdır. Doğumdan korkmamalıdır.

Sizi yargılamamalı ve yorumlamamalıdır.

Ne olursa olsun hep pozitif destek verme gücüne sahip olmalıdır.

Böyle bakıldığında doğumda en çok eş ve annelerin olduğunu ancak bu kişilerin doğum destekçiliği için o kadar da uygun olmadıklarını görüyoruz. Eşlerin eğitimi yeterli olmayıp genelde doğumda panik olarak kurtarıcı rolüne soyunurlar ve bu nedenle sezaryen sebeplerinin başında gelirler. Eşlerin yargılama konusuna hiç girmeyelim zaten. Anneler ise kendi doğum tecrübelerin doğum odasına taşıdıkları gibi, herhangi bir terslikte kolayca kızlarını koruma güdüsüne sarılıyorlar.

Burada öneri isterseniz iki çözümünüz var. Bunlardan ilki doğumda yanınıza alacağınız kişi ile aynı doğuma hazırlık eğitimine katılarak ortak bir dilinizin oluşmasını sağlamak. Gerçekten de kurslarımıza gelen eşler mükemmel doğum destekçileri oluyorlar ve doğumun kahramanı olarak ilk teşekkürü alıyorlar.

Diğer çözüm ise profesyonel doğum destekçisi yani doula ile çalışmanız. Doulalık eğitimini tamamlamış kişilerin sayısı gittikçe artıyor. Bunlar bazen bir ebe, bazen bir doğum psikoloğu bazen de diğer mesleklerden doulalar olabiliyorlar. Yukarıda saydığımız özelliklerin yanında öğrendikleri ilaç dışı rahatlatıcı tekniklerle doğumunuzun daha kolay geçmesini sağlıyorlar. Bu kişilerle çalıştığınızda doğumda müdahale ve sezaryen oranlarınız en az %50 düşüyor.

Desteksiz doğum olmaz ve ne güzel ki artık ülkemizde de bu desteği alabileceğiniz kişilerin sayısı hızla artıyor.

Bu makale 1 Ekim 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op.Dr Hakan Çoker, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1990 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak 1994 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Mesleki çalışmalarına Keşkesiz Doğum ve Kadın Sağlığı Merkezi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Doula
Op. Dr. Hakan Çoker
Op. Dr. Hakan Çoker
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube