Sevgili danışanlarımız geçen hafta tanısını yazdığımız (lütfen geçen haftaki yazıma göz atın) depresyonu nasıl tedavi ederiz? Bu hafta bundan söz etmek istiyorum. Bazı pratik bilgiler verelim;

Her yıl aynı mevsim ortaya çıkabilen, ya da hiçbir psikolojik faktöre bağlı olmaksızın ortaya çıkan depresyonlarda ilaç tedavisi önplana çıksada pratik uygulamada hemen her depresif durum için ilaç tedavisi yapılmaktadır. Örneğin kötü giden bir evliliğin sonucunda isteksiz, kararsız ve mutsuzsunuz, hiçbir evlilik tedavisi önerilmeden direkt ilaç başlanabiliyor, benzer durumları iş stresi, mali sorunlar, sağlık sorunları içinde söyleyebiliriz.

Peki net sorunlar var ve siz depresif hissediyorsunuz ilaç tedavisi doğru bir yaklaşım mı? Bence mutlaka psikoterapi düşünülmeli, çünkü düşünün kötü bir işte ilaç desteği ile yıllarca çalıştınız ve artık atılım yapacağınız yaşları geçirdiniz ya da evlilik kötüydü ilaçlarla boşanmayı 2 yıl ertelediniz ve şimdi 2 çocuğunuz var gibi durumlar mutlaka göz önüne alınmalı. O nedenle özellikle karar verme aşamasında olup net stres etkenleri mevcut vakalarda ilaç tedavisi uygun vakalarda kullanılsada mutlaka psikoterapi açısından hastamız değerlendirilmelidir.

Psikoterapi yaklaşımı olarak Gestalt terapisi, Bilişsel davranışçı tedaviler, analitik vb tedaviler uygulanmakta, ilaç tedavisi olarakda antidepresan grup dediğimiz grup yaygın olarak kullanılmaktadır.

Depresyona özel şemalar, kişilik özellikleri, yaşatılmayan kutuplar, ve özellikle öfkeyi ustaca kullanabilme becerisi, geçmiş ve bilinçaltı temizleme gibi konular psikoterapide belli başlı çalışılan başlıklar olarak sıralanabilir.


Adana Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!