Depresyon Hikayeleri ve Depresyonda 4 Adım

Kendinizi aşırı üzgün, yorgun ve kaygılı mı hissediyorsunuz? Bu hisler bir iki günden fazla mı sürüyor? Cevabınız evetse depresyonda olabilirsiniz.

Esra’nın hikayesi:

“Sabahları yataktan kalkmak son derece zor geliyordu. Öylece yorganın altına saklanıp kimseyle konuşmamak geliyordu içimden. Çoğu zaman iştahsız olduğumdan epey kilo kaybetmiştim. Artık hiçbir şey eğlenceli gelmiyordu. Geceleri gayet iyi uyuyor olmama rağmen sürekli olarak yorgundum. Çocuklarım ve gitmem gereken bir iş olduğundan hiçbir şey olmamış gibi yapmak zorunda hissediyordum kendimi, ama işlerin iyiye gideceğine dair hiç umudum yoktu.”

“Bazı günler işe gitmemeye başladım. Sonunda bir arkadaşım bendeki garipliği fark etti. Kendisinin de bir zamanlar depresyonda olduğunu ve profesyonel yardım aldığını anlattı.”

“Doktorumu aradım ve hissettiklerimi anlattım. Genel bir kontrolden geçmemi istedi ve bana depresyon tedavisinde uzman bir psikiyatrist önerdi.”

“Artık ayda bir kere bu psikiyatriste gidiyorum ve antidepresan ilaç alıyorum. Ayrıca “konuşma” terapisi için de başka bir uzmana gidiyorum. Burada günlük hayatımda hastalığımla nasıl baş edebileceğimi öğreniyorum.”

“Her şey bir gecede düzelivermedi tabii, ama artık daha iyi bir hayatım var ve çocuklarımla iyi vakit geçiriyorum.”

Tolga’nın hikayesi:

“Hayatımda her şey yolunda gidiyordu. Üniversiteden mezun olmuştum ve bir hafta sonra işe başlayacaktım. Ailem benimle gurur duyuyordu. Oysa için için kendimi çok berbat hissediyordum.”

“Başlarda, hiçbir sebep olmamasına rağmen kendimi daima üzgün hissediyordum. Sonraları bu üzüntü yerini öfkeye bıraktı ve ailemle, arkadaşlarımla kavgalar başladı. Hiç kimse için yeterince iyi olmadığımı düşündüğümden sürekli olarak kendimi kötü hissediyordum. O kadar kötüydüm ki yatağa girmeyi ve bir daha hiç uyanmamayı istiyordum.”

“Bir gün ağabeyim hiç normal davranmadığımı, depresif göründüğümü ve bir doktora gitmem gerektiğini söyledi. Doktora gitmekten nefret ederim. Asla gitmem diye düşündüm önce.”

“Fakat bir kaç hafta sonra iş yerinde de sorunlar yaşamaya başladım. Gece uyuyamadığımdan işte hiç verimli olamıyordum. En sonunda kovuldum ve ağabeyimin ne kadar haklı olduğunu anladım.”

“Bir kliniğe gittim ve doktorla görüştüm. Depresyon denen ve sık rastlanan bir hastalığım olduğunu, fakat tedavi edilebileceğini söyledi. Böylece haftada bir kliniğe giderek “konuşma” terapilerine katılmaya başladım. Bu terapi günlük hayatımda depresyonla baş edebilmemde bana yardımcı oldu. Biraz zaman aldı fakat nihayet kendimi eskisi gibi hissediyorum.”

Depresyondaki çoğu insan bir şeylerin yanlış gittiğinin farkındadır, fakat ne yapacağını bilemez. Aşağıdaki öneriler depresyonu anlamada ve doğru yardımı almada size yardımcı olacak 4 önemli adımı oluşturmaktadır.

1. Kendinizde depresyon belirtileri arayın

2. Depresyonun gerçek bir hastalık olduğunun bilincinde olmak

3. Doktora giderek genel bir muayeneden geçmek ve neler hissettiğinizi anlatmak

4. Depresyon tedavisi almak

1. ADIM: Kendinizde depresyon belirtileri aramak

Aşağıdakileri dikkatle okuyun ve size uyan seçeneğin yanındaki kutuyu işaretleyin:

5 Çoğu zaman üzgünüm.

5 Her zaman yapmaktan zevk aldığım şeylerden artık zevk almıyorum.

5 Geceleri iyi uyuyamıyorum ve kıpır kıpırım.

5 Sürekli olarak yorgun hissediyorum. Yataktan çıkmak çok zor geliyor.

5 Pek iştahım yok.

5 Canım sürekli yemek istiyor.

5 Hiç bitmeyen ağrı ve acılarım var.

5 Neredeyse hiç cinsel gücüm kalmadı.

5 Bir işe odaklanmakta zorlanıyorum ve çok unutkanım.

5 Herkese ve her şeye sinirleniyorum.

5 Kendimi ürkmüş ve korkmuş hissediyorum ama nedenini bilmiyorum.

5 Canım kimseyle konuşmak istemiyor.

5 Yaşamaya değecek pek fazla şey olmadığını düşünüyorum, başıma hiç bir zaman iyi bir şey gelmeyecek.

5 Kendimi pek sevmiyorum. Çoğu zaman kendimi kötü hissediyorum.

5 Sürekli olarak ölümü düşünüyorum. Hatta kendimi nasıl öldürebileceğimi bile düşündüğüm oluyor.

Eğer yukarıdaki seçeneklerden çoğunu işaretlediyseniz doldurmuş olduğunuz bu listeyi de alarak bir doktora başvurun. Depresyonda olup olmadığınızın anlaşılması için genel bir kontrolden geçmeniz gerekebilir.

İntihar

Kimi zaman depresyon insanlarda kendini öldürme isteği oluşturabilir. Eğer böyle düşünceleriniz varsa hemen aşağıdakilerden birini yapın:

· Yardım hatlarını arayın

· En yakın hastanenin acil servisine başvurun

· Hemen doktorunuzla konuşun

· Bir arkadaş veya ailenizden sizi hastaneye götürmesini isteyin.

2. ADIM: Depresyonun gerçek bir hastalık olduğunun bilincinde olmak

Depresyon beyinle ilgili ciddi bir hastalıktır. Kendi kendinize beyninizde oluşturduğunuz bir şey olmadığı gibi, öyle bir kaç günlük bir sıkkınlık veya melankoliklik durumu da değildir. Her defasında haftalarca süren “coşku”, “hüzün” ve “umutsuzluk” halidir.

Yaş ya da köken fark etmeksizin her insanda görülebilir.

Depresyon kendinize ve ailenize bakmanızı çok zor hale getirebilir, hatta işlerinizi bile çok zorlaştırabilir. Fakat umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok; depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Depresyona sebep olan şeyler nedir?

Depresif hissetmenin bir kaç nedeni olabilir:

· Beyninizde meydana gelen bazı değişiklikler

· Ailesel olabilir, yani büyükanne-babanız, ebeveynleriniz, teyze, amca, kuzen veya kardeşinizin depresyonda olması.

· Ölüm gibi acı verici olaylar

Bazı durumlarda ise sebebi belli değildir

3. ADIM: Doktora gitmek

Hiç vakit kaybetmeden doktora gidin ve hissettiklerinizi anlatın. Depresyon belirtilerine neden olabilecek herhangi başka bir hastalığınız olup olmadığının anlaşılması için genel bir tıbbi muayeneden geçin. Depresyon konusunda uzman birini görmeniz gerekip gerekmediğini öğrenin.

4. ADIM: Tedavi almak

Depresyonu tedavi etmede en sık kullanılan 2 yöntem ilaç tedavisi ve konuşma terapisidir. Bazı kişiler için bu iki tedavinin de uygulanması gerekir.

İlaç

Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlara “antidepresan” adı verilir. Sürekli olarak gittiğiniz doktor veya psikiyatrist (depresyondaki insanlara yardım etmede uzmanlaşmış tıp doktoru) size bu ilaçları yazabilir.

Antidepresanların etkisini göstermesi bir kaç hafta sürebilir. Nasıl hissettiğinizi mutlaka doktorunuza anlatın. Eğer daha iyi hissetmiyorsanız size en uygun ilacın bulunması için başka ilaçlar almanız gerekebilir.

Kimi zaman ilaçlar istenmeyen “yan etkiler” meydana getirirler. Kendinizi yorgun hissedebilir, buğulu görebilir veya mide rahatsızlığı duyabilirsiniz. Kendinizde bunlardan birini ya da daha farklı bir yan etki gözlemliyorsanız doktorunuzu bundan mutlaka haberdar edin.

Konuşma terapisi

Depresyon etkisindeki his, düşünce ve hareketlerinizi nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmede size yardım edecek olan bu tedavi biçimi psikiyatrist ya da psikolog gibi birine düzenli olarak gitmeyi gerektirir. Kime gidebileceğinizi doktorunuza mutlaka sorun.

Depresyondaki birine nasıl yardım edilir

Eğer depresyonda olan bir tanıdığınız varsa aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz:

· Ona, kendisiyle ilgili kaygılarınız olduğunu söyleyin

· Sitemizi okumasını tavsiye edin

· Doktora gitmesini önerin

· Doktora götürün

· Doktorun önereceği psikiyatrist ya da konuşma terapisi uzmanından randevu alması için ona yardım edin.

· Randevuya onunla beraber gidin

· Tedavi öncesi ve sonrasında yanında olun.


İstanbul Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!