Çölyak (Gluten Enteropatisi ) çözümsüz bir hastalık değildir.

Besin kaynaklı bir ince bağırsak alerjisi olan çölyak ömür boyu diyet gerektiren bir hastalık olarak bilinir. Hastalığa buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir proteinin ince bağırsakta parçalanamaması neden olmaktadır, bunun sonucunda ishal, karın ağrısı, gaz-şişkinlik,kansızlık, fiziksel gelişim geriliği gibi ciddi sağlık problemlerininoluştuğu görülür.

Çölyak hastalarının kanlarında gluten'e karşı ve bu iltihap süreciyle bağlantılı olarak bağırsağın bazı ögelerine karşı oluşmuş belli antikorların (Anti-Gliadin, Anti-Endomisyum, Anti-Transglutaminaz) normalden yüksek miktarlarda bulunması da bunu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca yapılan endoskopi ve biyopsilerde villusların kaybı ve lenfositlerin artışı tanıyı destekler.

Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise hastanıngluten içermeyen besinlerle beslenmesidir.

Gluteniçeren gıdalardan ömür boyu uzak durmak gerekli midir?

Hayır! Çözüm ömür boyu diyet değil, İmmün sistemin bağırsakta glutene karşı verdiği aşırı duyarlılık reaksyonu kullanacağınız bitkisel takviyelerle ortadan kaldırmak kesin çözüm olacaktır.

Glutensiz hayata mahkum kalmayın!!!


İzmir Akupuntur Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!