Enzim Peeling (Işık Peelingi), salgılanan melaninin koyu renge dönüşmesini sağlayan tyrosinase enzimini baskılayarak ciltteki melanin oluşumunu azaltır. Ciltteki lekeli bölgelerin rengi açılarak etkin bir tedavi sağlar.

KİMYASAL PEELİNG İLE ARASINDAKİ FARK

Kimyasal peeling cildin üst tabakasını soyarak etki ediyor. Enzim peeling ise cildin alt tabakasında bulunan melanin oluşumunu azaltarak etki ediyor. Bu yönüyle cilt lekelerini gidermede enzim peeling daha etkili bir sonuç veriyor.

ENZİM PEELİNG HANGİ LEKELERİ GİDERMEDE ETKİLİDİR?

Vücutta bulunan tüm lekelerde etkili bir yöntem olmakla birlikte en sık güneş lekeleri, lentigo (yaşlılık lekeleri), melazma (doğum lekeleri) tedavisinde etkin bir şekilde uygulanmaktadır.

ENZİM PEELİNG ÖNCESİ İNCELENMESİ GEREKEN DURUMLAR

Aktif enfeksiyon ve açık yaraların olması

Aktif uçuk (herpes) virüs enfeksiyonu

Son 3 - 12 ay arasında geçirilmiş orta veya derin peeling

Yoğun sigara kullanımı

Gebelik / emzirme

ENZİM PEELİNG TEDAVİ SÜRECİ

Tedavi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada cilt temizlenerek maske uygulaması yapılmaktadır. Bu maske ciltte 8 saat boyunca kalmaktadır. Daha sonra suyla temizlenerek ikinci aşamaya geçilir. Bu aşamada hasta kendisine verilen kremi 3 ay boyunca kullanarak tedavinin sonucunu gözlemleyecektir. İlk haftadan başlayarak 4 - 6 hafta sonunda tedavi sonuçları alınmaktadır.

ENZİM PEELİNG SONRASI UYARILAR

Direkt güneş ışığına maruz kalınmamalı ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedavi sonrasında da yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. Yaz aylarında şapka ve gözlük kullanmakta önleyici tedbirler arasındadır.

İlk gün duş yapılmamalı, 1 hafta süreyle ılık bir duş tercih edilmelidir.


İstanbul Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!