Buşon (kulak kiri)

BUŞON (KULAK KİRİ)

Buşon (kulak kiri)

Buşon Nedir: Buşon gerçek anlamda kir değildir. Dış kulak yolundaki cildin salgısıdır. Bu salgı dış kulak yolundaki cildi infeksiyonlardan korumaya yöneliktir ve dışarıdan gelen toz ile diğer partikülleri tutar. Dış kulak yolu cildindeki dışa doğru olan hareketlerle kulak kepçesine doğru atılır. Kulak salgısının koyu olması, tozlu ortamlarda bulunma veya salgının dışarıya atılmasına engel faktörler birikime yol açarlar.

Kulağımı Nasıl Temizlemeliyim: Kulaklarınızı hiç bir zaman temizlememelisiniz.Dış kulak yolunun en derin kısmında kulak zarı bulunur. Kulağı temizlemek için sokulacak herhangi bir cisim kulak salgısını zara doğru itebileceği gibi kulak zarına da zarar verebilir. Ucu pamuklu kulak temizleme çubuğu kullanan kişiler, pamuğun ucuna sıvanan salgıyı görünce temizlediklerini düşünürler ancak salgının çoğunu zara doğru itmektedirler.

Buşon Neden Birikir: Kulak salgısı normalde dışarı atılmasına rağmen bazı durumlarda kulakta birikerek tıkanıklığa yol açar. Buna şunlar neden olur:
-Hastanın kulağını temizlemek için yabancı cisim sokması
-Tozlu ve kirli ortamlarda çalışma
-Dış kulak yolunda darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması
-Denize girme veya banyo sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi

Kulağım Tıkandığında Ne Yapmalıyım: Öncelikle bir KBB uzmanının muayenesi ve tıkanıklığın gerçekten buşona bağlı olup olmadığı belirlenmelidir. Buşon saptandıktan sonra yapılacak tek şey buşonu çıkarmaktır. Bunun için en çok 3 yöntem kullanılır:
-Küret ile temizleme
-Aspiratör ile vakumlama
Bu yöntemlerin hangisinin kullanılacağı, dış kulak yolunun ve buşonun durumuna göre KBB uzmanı tarafından seçilir.

Ne Sıklıkta Kulağımı Temizletmeliyim: Buşon temizlenmesi periyodik olarak yapılan bir işlem değildir. Ne zaman kulak tıkanıklığı yapacak duruma gelirse o zaman temizlenir. Bu süre bir kaç ay olabileceği gibi hiç temizleme de gerekmeyebilir .

Kulağım Yıkamaya Alışır mı: Bu tamamen yanlış bir inanıştır. Kulakları yıkatmanın alışkanlıkla ilgisi yoktur. Bazı kimselerde kulak yolunda daha çabuk buşon birikir. Bu inanış; ellerimi yıkamayayım yoksa tekrar kirlenir demeye benzer.

Bu makale 9 Mayıs 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Mustafa Önder Uzun; İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi(İngilizce) 1992-1999 yılları arasında eğitimini tamamlamıştır. Yine aynı üniversitede, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı:2001-2005 yılları arasında uzmanlığını almıştır.    Op. Dr. Mustafa Önder Uzun; şu an Özel Anadolu Silivri Hastanesinde mesleki çalışmalarına devam etmektedir. Katıldığı seminer ve kurslar: 1)KBB'da Güncel Konular'23-25 Mayıs 2003   2)28.Türk Ulusal Otorinolarengoloji ve Baş-Boyun Cerrahisi Kongresi:21-26 Mayıs 2005   3)Recent Advances in Rhınoplasty and Facial Plastic Surgery. November 10-13,2005   4) 8th internatıonal İstanbul Temporal Bone Dissection and Otology/Neurotology Course İncluding Cochlear İmplantation Workshop:November29-30/1 December 2006   5)2.Ulusal Rinoloji Kongresi: 23-26 şubat 2006   6)Kadavra Uygulamalı Endos ...

Etiketler
Kulak kiri nedenleri
Op. Dr. Mustafa Önder Uzun
Op. Dr. Mustafa Önder Uzun
İstanbul - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube