Burun ucu estetiği nasıl yapılır ve sonrası

Burun ucu estetiği nasıl yapılır ve sonrası

Burun ucu estetiği, burunun kemik yapısı ile çok oynamadan kırma ya da değiştirme yapmadan sadece burun ucunda yaşanan sıkıntıları gidermek için yapılan operasyonlardır. Burun ucu estetiği kemik yapısı düzgün ancak burun ucunda şekil bozukluğu olan kişilere uygulanır.

Burun ucu estetiği uygulaması genellikle burun ucu kalın olan, burun ucu düşük olan, burun ucunda açı kaybı olan, burun deliklerinde şekil bozukluğu olan, septum eğrilerinin düzeltilmesi gereken ve daha önce burun estetiği ameliyatı olmuş ancak burun ucu estetiği yapılacak olan kişilerde yapılır.

Genellikle halk dilinde adlandırıldığı gibi söylemek, aktarmak gerekirse burun ucu geniş olanlar, burun ucu uzun olanlar, burun ucu kalkık olanlar, burun ucu dar olanlar ile burnunun ucu düşük olanlar burun ucu estetiği için başvuru yapıyorlar.

Burun ucu estetiği ile burun ucunda ki fazlalıklar alınır, burun ucu düşük olanların burun uçları kaldırılır, burun uçlarında sivrilik olanların burun uçları düzeltilir. Yine burun ucunda eğrilikler şekil bozuklukları da burun ucu estetiği ile yok edilir. Burun uç yapısını oluşturan kıkırdak ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği kişinin ameliyat öncesi durumu ve anestezi doktorunun raporuna göre lokal veya  genel anestezi ile yapılır. Yine kişinin burun ucunda ki sıkıntıya göre burun ucu estetik operasyonu süresi yarım saat ile 1 saat arasında sürer. 

Burun ucu estetik uygulamasında kişinin burun ucundaki problemin tipine bağlı olarak çeşitli kıkırdak eklemeler gerekebilir. Ayrıca yine dikişler kullanılarak burun istenilen görüntüyü alması için şekillendirilebilir.

Burun Ucu Estetiği Sonrası

Burun ucu estetiği, tam sorunlu bir buruna uygulanan burun estetiği ameliyatına nazaran çok daha hızlı iyileşme süreci gösterir. Burun ucu estetiğinde yüzde şişme, morluk daha az yaşanır. Kanama ve ödem neredeyse tam bir estetik ameliyatına göre yok denilecek kadar azdır. Burun ucu estetiğinde kemik kırılması yaşanmadığı için ağrı olmayacaktır. Yaşansa da oldukça az olacaktır. Bunun için doktorunuz gerekli reçeteyi yazacaktır.

Burun ucu operasyonu ile aynı gün içinde taburcu edilirsiniz. Burunda takılı kalıp kısa sürede burundan alınacak olup bu süre içinde burunda olan bantları ıslatmadan operasyondan 1 ile 2 gün sonra duş almanızda bir engel yoktur. Ancak kalıplar alınan ve burnunuz tam olarak iyileşe kadar burnunuza darbe alacak tüm spor aktivitelerinden  uzak durunuz ve olabildiğince güneşe çıkmayınız ve gözlük kullanmayınız.

Bu makale 14 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Ercan Aydın

Op. Dr. Ercan AYDIN 1977 yılında Almanya’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise ;2004-2009 yılları arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapmış ve Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Uzmanlık eğitimi süresince özellikle burun cerrahisi ve horlama üzerine birçok ameliyat gerçekleştirmiş olup ;tezini de yine horlama cerrahisi üzerine hazırlamıştır. Uzmanlık eğitimi sonrası mecburi hizmet yükümlülüğünü 2009-2010 yılları arasında Erzurum Hınıs Devlet Hastanesi'nde Başhekim olarak yerine getirmiş olan Op. Dr. Ercan AYDIN Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi ve Özel İnegöl Medice Hastanesi'nde görev yapmıştır. Mesleki çalışmalarına şu anda Özel Cihangir Hastanesinde ...

Op. Dr. Ercan Aydın
Op. Dr. Ercan Aydın
Bursa - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
Facebook Twitter Instagram Youtube