Estetik sonrası ilk günlerde alçı ve bandajdan dolayı şişlik göz çevresinde ve alında daha belirgindir. Bandajın dışında kalan burnun ön uç kısmı, diğer bölgelere göre şişlikten daha çok etkilenir. Estetik sonrası 3. ila 5. gün aralığı ve sonrasında göz çevresindeki şişlikler gerileyecektir.

1. Haftanın sonunda alçı ve bandaj alındığında, burun cildinde orta derecede şişlik mevcuttur. ilk 3-4 gün genel olarak burundaki şişlikte artma görülebilir. Bunun için ameliyat sonrası 4 gün bandaja alınması bu ek şişliği engeller. Bu dönemde burun orijinal boyutundan büyüktür. Özelikle burun ön uç daha şiş görünmektedir. Bu yaygın ödem sıklıkla hızlı bir şekilde dağılır.

10. günden itibaren burun cildinde şişlikler mevcuttur. Fakat bu kişinin, iş yada normal hayatını etkileyecek kadar fazla değildir. Yani burun normal görünümünden biraz büyüktür.

1. ayda burun görünümü sıklıkla hastaların beğeneceği düzeye gelir ve şişlik daha azalmıştır. Fakat iyileşme hızla devam etmektedir. Bu dönemde sıklıkla hastalar fotoğrafta daha büyük göründüğünden şikâyetçidir. Fotojenik değildir.

2. ila 3. aylarda iyileşmenin büyük bir kısmı tamamlanır, normale yakın görüntü mevcuttur. Fotoğraflarda artık daha güzel görünmektedir. Şişliğin büyük kısmı dağılmıştır.

yılın sonunda l tam iyileşme hastaların çoğunda tamamlanır, nadir olarak daha uzun sürebilir.

Bu normal süreç haricinde gün içinde ya da hava koşullarına göre burnunuz da şişlik artışı olabilir. Hastalarım sıklıkla sabahları uyandıklarında burunlarındaki şişlikte artış olduğunu belirtmektedir Bununla birlikte sıcak havalarda kan damarları genişleyeceğinden şişlikte hava sıcaklığıyla değişiklik olmaktadır.

İlk günlerde şişlik ve ödem burun çevresinde belirgindir. Özelikle 3. 4. günde şişliklerden göz kapağı kapanabilir. Buz uygulama özelikle tamponlar alınana kadar yapabildiğince yapılması ve başın biraz yüksekte yatılması (mesela sırta iki yastıkla) şişliği azaltmada yardımcı olacaktır. Buz uygulaması için her doktorun kendine özgü tarzı vardır. Bazı hekimler hiloterm denilen özel soğutucu yüz maskeleri kullanırken bizim tercihimiz, her iki göze gelecek şekilde ayrı ayrı buz uygulamasıdır.

1.Haftada bandajlar alındıktan sonra ofis şartlarında 3-4 gün yada 1 hafta süreyle burun sırtındaki ödeme bağlı olarak burun tekrar bandaja alınacaktır. Bu burnun daha fazla şişmesini engeller.

İyileşme döneminde doktorunuzun önerisiyle burun cildindeki ödemi dağıtmak için masajlar yapılabilir.

Kalıcı burun cildindeki şişliklerde ofis şartlarında bandaja alma, diyet düzenlemesi, kortizonlu kremle masaj ya da cilt altına kortizon enjeksiyonu tedavisi uygulanabilir.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!