Burnunuz yüzünüzle uyumlu olmalı

Burnunuz yüzünüzle uyumlu olmalı

İdeal, kişiden kişiye, toplumdan topluma değişen bir kavramdır. Size "Hangi burun idealdir?" ya da "hangi tip burun güzeldir?" sorusunu sorduğumda birbirinden farklı yanıtlar verirsiniz. Dünyada yaklaşık yedi milyar kişi varsa yedi milyar birbirinden farklı burun var ve yedi milyar farklı güzellik tanımı var. Çünkü ideal ve güzellik anlayışı herkeste birbirinden farklıdır. Toplumların güzellik ve estetik anlayışı da oldukça değişkendir. Uzakdoğu'da bir kişiyle konuşmam sırasında kendisinin ve kendi toplumuna ait kişilerin burunlarının genel şeklini çok beğendiğimi söyledim. O ise bana, benimki gibi kemerli bir burnu daha çok beğendiğini söyledi. Bu nedenle kendi toplumumuzun güzellik ve estetik anlayışını dikkate alırsak, dar bir sınır içerisinde de olsa bu konu tartışmaya açık.

Peki ideal burun nedir, burun estetiği  nasıl olmalıdır? Bu noktada burnun, yüz hatları ve ölçüleri ile uyumlu olup, doğallığını kaybetmemiş olması önemli bir kriter sayılır. Burun, çene, alın, kaş, göz, dudaklarla birbirini tamamlamalı ve bu yapılarla uyum içinde olmalıdır. Bunun yanı sıra, burun ucu, burun sırtı, burun kanatları, burun delikleri gibi bütünü oluşturan yapıların da birbirleriyle orantılı ve harmoni içinde olması gerekir. Güzel ve estetik bir burun kendi içinde orantılı, çevresindeki yapılarla uyumlu, güzelliğini de dikkat çekecek ölçüde dışa yansıtan burundur. Güzel olan burunlar daima ön planda yer alır.

Sizin için ideal sayılan burnu belirlemek üzere, çekilen fotoğraflarınız üzerinde belirli noktalar temel alınarak yapılan ölçümlerle, mevcut yüz ve burun ölçüleriniz ve burnunuzun yüzünüze göre ideal ölçüleri hesaplayıp, yüzünüz ile uyumlu, olacak şekilde tasarlıyorum. İdeal bir burun 2 boyutlu ya da 3 boyutlu ortamlarda tasarlanabilir. 3 boyutlu tasarımlar için 3 boyutlu tarayıcılar gerektiğinden bu uygulama henüz güncel hale gelmedi. Çekilen fotoğraflarda bilgisayar ortamında tasarım yaparak, öncesi ve sonrası arasındaki değişimleri ortaya koyuyorum. Son gelişmeler burun estetiği detaylarını, dolayısıyla da mükemmelliği hedefliyor. Artık sadece iki boyutlu görünümdeki güzellik yeterli olmadığı için, üç boyutlu bakıştaki ince detayların burna katacağı ayrıntıların hoşluğunu görebilmeyi amaçlıyorum. Yani hedef mantıklı ölçülerde daralmış bir burun ucuyla, doğal görünümlü, altın oranlara sahip simetrik bir burun oluşturmak.

 

Bu makale 18 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Nazmi  Bayçın

Etiketler
Estetik
Op. Dr. Nazmi  Bayçın
Op. Dr. Nazmi Bayçın
İstanbul - Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube