Bu egzersizi genç yaşta yapmaya başlarsanız ileride idrar kaçırma kabusunuz olmaz….

Bu egzersizi genç yaşta yapmaya başlarsanız ileride idrar kaçırma kabusunuz olmaz….

~İdrar kaçırma insanın sağlığını tehdit etmeyen ancak sosyal izolasyona, özgüven kaybına, insanlardan uzaklaşmaya, işte başarısızlık ve psikolojik sorunlara yol açan bir hastalıktır. Anatomik özelliklerinden dolayı daha çok bayanlarda görülür. Çok ve zor doğumlar yapmak, menapoza girmek, obez olmak, rahim ve yumurtalık ameliyatları geçirmiş olmak veya ailesindeki büyüklerde de aynı sorunun bulunması idrar kaçırmak için risk faktörleridir. Tedavide cerrahiye kadar giden seçenekler mevcuttur. Ancak idrar kaçırma başlamadan önce bayanların alabileceği önlemler vardır.

İdrarı tutan mekanizma pelvik taban kasları dediğimiz kas yapısı içinde bulunur. Bu kaslar vajen ile makat arasındaki kas kütlesidir. Bu kaslar vücutta çok az kullanıldığından diğer kaslarımıza göre gevşemeye ve özelliğini kaybetmeye daha eğilimli kas dokularıdır. Bu kasların diğer bir görevi legen kemikleri arasındaki organları bir hamak gibi taşımaktır. İşte bu yük arttığı zaman ki bunlar gebelik, doğumlar, aşırı kilo ve genetik yatkınlık neticesinde bu kaslar özelliğini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bu sarkmanın ilk belirtisi idrar kaçırmadır.

Bu kas dokuları için genç yaşlardan itibaren egzersiz yapılmasının alışkanlık haline getirilmesi ileride idrar kaçırılmasını engeller. Ancak hangi kas dokusuna egzersiz yapılması gerekliliği iyi anlaşılmalıdır. Yanlış kas grubuna yapılan egzersiz ile idrar kaçırmanın önüne geçilemez.

İdrarı yaparken idrar bitmeden idrarımızı durdurmak istediğimizde kastığımız kas dokusu pelvik taban kaslarıdır. İşte bu kas dokuları her gün kasılıp gevşetilerek özelliğini kaybetmesi ve sarkması önlenir. Bu egzersiz sadece idrar yaparken değil otururken, yatarken, televizyon seyrederken devamlı yapılabilir ve önerilen bu egzersizi yapmayı genç yaşlardan itibaren alışkanlık haline getirmek gerekir.

Bu sayede ileride oluşabilecek olan idrar kaçırmanın da önüne geçilmiş olur. İleride idrar kaçırmanızı önleyecek bu mucizevi egzersize Kegel egzersizi diyoruz. Egzersizin doğru kas grubuna yapılıp yapılmadığını anlayabilmek için ve daha ayrıntılı bilgi için üroloji uzmanına müracaat edilmesi ileride idrar kaçırma sebebiyle yapılabilecek olan cerrahiden de sizi kurtarabilir.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Mete Kilciler

Prof. Dr. Mete KİLCİLER, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kadrosunda olup, Bursa VM Medicalpark  Hastanesinde görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. Mete KİLCİLER,1965 yılında Ankara'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1983 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1989 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 1992 - 1996 yılları arasında Ankara GÜlhane Askeri Tıp Akademisi Üroloji Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak Üroloji Uzmanı olmuştur. Androloji üzerine yan dal ihtisas eğitimi bulunmaktadır. 1996 yılında Üroloji Uzmanlığını aldıktan sonra aynı ana bilim dalı başkanlığında göreve başlamış 2000 yılında Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi Üroloji Ana Bilim Dalı'nda Yardımcı Doçent Doktor olmuştur. 2002 – 2003 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri, O ...

Prof. Dr. Mete Kilciler
Prof. Dr. Mete Kilciler
Bursa - Üroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube